Rys Fabián přešel ze Šumavy do Brd. Za měsíc se vrátil zpátky

  11:32
Mladý šumavský rys se loni osamostatnil od matky a došel až do Brd, kde ho v listopadu zachytila fotopast. V prosinci už byl zpátky tam, kde se narodil. V západní části Šumavy byl i v době říje. Že jde o stejného jedince odborníci poznali podle specifické kresby, kterou má každý rys.

„Zjistili jsme, že to je samec. Dostal na počest své brdské anabáze jméno Fabián, po patronovi tohoto pohoří,“ podotýká Bohumil Fišer zAgentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Podle jeho slov tato rysí výprava značí, že krajina jihozápadních Čech stále umožňuje volný a svobodný pohyb těchto vzácných živočichů.

„Věříme, že do Brd ze Šumavy, která je hlavním rysím útočištěm, postupně zavítají další rysové a najdou tu svůj nový domov,“ dodává Fišer.

Na Šumavě, severozápadně od Vimperka, pobýval rys se svou matkou v období od května 2017 do března minulého roku.

Pak se osamostatnil a odešel do brdské oblasti mezi Příbramí a Rokycany vzdálené přes 100 kilometrů. Tady ho zachytila fotopast ještě v listopadu 2018, hned v dalším měsíci však došel zpátky „domů“ na Šumavu.

„Rysí kotě tráví první rok života s matkou, poté se musí osamostatnit a vyhledat si vlastní životní prostor. Někdy jej nalezne blízko svého rodiště, jindy musí dlouho hledat a nachodit stovky kilometrů,“ vysvětluje Luděk Bufka ze Správy NP Šumava.

Tito rysí cestovatelé jsou důležití pro tok genů mezi oblastmi výskytu. Podobným tulákem se stal právě Fabián.

„Uvidíme, jak obstojí v konkurenci starších, dospělých rysů na Šumavě, a kde se nakonec usadí,“ doplňuje Bufka.

Ochránci přírody rysy dlouhodobě sledují. Zjišťují tak stav jejich populace a mohou podobně sledovat cesty konkrétních zvířat.

Mezinárodní projekt 3Lynx monitoruje šumavské, bavorské a rakouské rysy. Zapojeno je do něj sedm organizací a řada dobrovolníků.

Autor: