EP Benátky nad Jizerou

Dostál byl v Duisburgu na kilometru dominantní, Fuksa dojel druhý

Kajakář Josef Dostál nedal ani v jedné ze svých jízd na Světovém poháru v Duisburgu nikomu šanci a s převahou vyhrál závod na 1000 metrů, čímž si vylepšil bronzové umístění z úvodní regaty v Poznani. Kanoista Martin Fuksa obsadil na stejně dlouhé olympijské trati podobně jako před týdnem v Polsku druhé místo.

Josef Dostál
zdroj: ČTK autor: Lebeda Pavel

Dostál vyhrál v Německu rozjížďku i semifinále a také ve finále si počínal suverénně. Rychlejší start měl jen vítěz z Poznaně Fernando Pimenta, v polovině trati už ale vedl český reprezentant a první místo uhájil až do cíle.

Český reprezentant si vzal k srdci slova trenéra Karla Leštiny, který mu vytýkal opatrnou jízdu z Poznaně. "Tentokrát jsem jel vabank. Před startem jsem si dělal srandu: první, nebo smrt. První pětistovku jsem měl hodně rychlou, snad nejrychlejší, co jsem v kiláku kdy jel. Pak už jsem to udržel, povedlo se to," popsal závod.

Pimenta v závěru nestačil na Rusa Romana Anoškina, bronzového olympijského medailistu z Ria, a Bálinta Kopasze z Maďarska. Portugalský mistr světa se propadl na čtvrté místo.

Dostál a Fuksa v Duisburgu uspěli

Fuksa, který rovněž v rozjížďce ani v semifinále nezaváhal, měl nejrychlejší první polovinu. Pak se ale před něho dostal Francouz Adrien Bart a slavil vítězství. Třetí skončil Polák Tomasz Kaczor.

Kajakářka Barbora Betlachová byla na kilometrové trati ve finále B čtvrtá, kanoista Janda skončil po pětistovce s Dvořákem osmý i na kilometru v béčku.

Na pětistovce se ve finále B srovnaly juniorské posádky deblkajaků Ondřej Mašek, Martin Sobíšek a Vilém Kukačka, Jan Vorel na čtvrtém a pátém místě. Kajakář Jan Štěrba byl v béčku čtvrtý, kanoistka Jana Ježová na dvoustovce sedmá.

Dostál odpoledne spolu s Radkem Šloufem postoupil do nedělního finále deblkajaků na 500 metrů, juniorští medailisté Kukačka a Vorel v semifinále neuspěli. Deblkanoistky Jana Ježová s Lenkou Jandovou pojedou na pětistovce finále B.

Semifinále na 500 metrů v neděli čeká kanoisty Fuksu a Dvořáka, na dvoustovce postoupily do semifinále deblkajakářky Eliška Betlachová, Anežka Paloudová. Z prvního místa v rozjížďce jde do semifinále čtyřkajak Špicar, Nepraš, Havel, Zavřel, postoupila i druhá česká posádka Veselý, Mašek, Stejskal, Sobíšek.

Výsledky SP v rychlostní kanoistice v Duisburgu

1000 m:

Muži - K1: 1. Dostál (ČR) 3:27,206, 2. Anoškin (Rus.) 3:27,770, 3. Kopasz (Maď.) 3:27,859; C1: 1. Bart (Fr.) 3:48,399, 2. M. Fuksa (ČR) 3:48,887, 3. Kaczor (Pol.) 3:49,811, ...finále B: 8. Janda (ČR).

Ženy - K1: 1. Bullová (Austr.) 3:58,118, ...finále B: 4. Betlachová (ČR).

500 m:

Muži - K1: 1. Liebscher (Něm.) 1:39,001, ...finále B: 4. Štěrba (ČR); K2: 1. Rendschmidt, Lemke (Něm.) 1:28,986, ...finále B: 4. Mašek, Sobíšek, 5. Kukačka, Vorel (všichni ČR); C2: 1. Sing Sung, Li Čchiang (Čína) 1:38,661, ...8. Dvořák, Janda (ČR) 1:42,176.

Ženy - K2: 1. Hostensová, Guyotová (Fr.) 1:41,279; C1: 1. Ballaová (Maď.) 2:06,605.

200 m:

Muži - K1: 1. Heath (Brit.) 34,647; C1: 1. Štyl (Rus.) 38,935.

Ženy - K1: 1. Jörgensenová (Dán.) 40,235; C1: 1. Vincentová-Lapointeová (Kan.) 45,996, ...finále B: 7. Ježová (ČR).