Hra na city zabrala, většina zvířat focených v útulku našla nové majitele

  10:22
Trojice žen-fotografek a ilustrátorka ze Znojma se pustily do kampaně pro Městský útulek Načeratice „Nekupuj, adoptuj“. Fotkami s opuštěnými mazlíčky pro ně chtěly snáz najít novou rodinu. A emoce spojené s fotografiemi skutečně zapůsobily.

Akce "Nekupuj, adoptuj" měla za cíl prostřednictvím fotek pomoct opuštěným mazlíčkům z útulku najít novou rodinu. A emoce spojené s fotografiemi skutečně zapůsobily. | foto: Alena Miramand

„Je to pro mě srdeční záležitost,“ vysvětluje fotografka Alena Miramand. „Pejsky z útulku jsem již fotila, stejně jako pejsky v dočasné péči. Tentokrát jsem ale chtěla, aby se fotky dostaly opravdu co nejdále, tak mě napadlo oslovit ještě další dvě fotografky – Pavlínu Faragovou a Petru Ježkovou, ilustrátorku z Malebnosti a také starostu Znojma,“ líčí.

Všem se myšlenka zamlouvala a nadšeně se do ní pustili. „Chtěli jsme ukázat pejsky a kočičky, jak jsou smutní v klecích, a naopak jak jsou šťastní, když jsou venku, člověk si s nimi hraje nebo je vezme na procházku. Myslím, že i z fotek jde krásně vidět, jakou měli radost,“ poukazuje Miramand, která oslovila oba útulky – vedle městského i soukromý v Příměticích.

V Načeraticích kývli na focení okamžitě. „Musím říct, že už jsem pár útulků viděla, a velký obdiv a úcta patří hlavně zaměstnankyním, které tam pracují a o zvířátka se neskutečně starají. Všude mají krásně čisto, každé svůj čistý pelíšek, plnou misku, k dispozici obrovskou zahradu. Největší poděkování patří jim,“ zdůrazňuje fotografka.

Všichni, co se do kampaně zapojili, ji spustili společně na sociálních sítích a dočkala se masivního sdílení.

„Myslím, že měla úspěch. Když jsem se do útulku vrátila podívat s dcerkou a chtěly jsme vyvenčit pár focených pejsků, už tam nebyli. To je pro mě neskutečný úspěch a mám z toho obrovskou radost,“ popisuje Miramand.

Piškoty s sebou, zní zlaté pravidlo

Kampaň tím ale zdaleka nekončí. „Domluvili jsme se s útulkem na průběžné spolupráci a v červnu se tam opět chystáme,“ dodává.

V Načeraticích mají aktuálně asi dvacítku psů, z toho sedm štěňat. Podle vedoucí útulku Věry Ďurníkové se sem nejčastěji dostanou tak, že potomci zdědí nemovitost včetně čtyřnohého hlídače, ale noví majitelé ho nechtějí.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Týdeník 5plus2 najdete každý pátek ve stojanech na obvyklých místech.

Často sem také putují psi z množíren. „Jsou deformovaní, mají špatné nohy. Takového psa lidé vyhodí. I když hledáme majitele, nepřihlásí se,“ líčí.

Když se dostane pes do útulku, je v karanténě 7 až 10 dní. To je doba, kdy se čeká, jestli se neozve původní majitel. Pak se naočkuje, odčerví, pořádně prohlédne a může do nové rodiny. Čím dřív, tím líp.

„Když tady máme pejska déle, tak se nám zase vrací, protože si v novém domově těžko zvyká. A mnozí nemají trpělivost, aby se socializoval, a vrací ho už po třech čtyřech dnech. On si ale musí zvyknout na nový režim,“ podotýká Ďurníková.

Vstřícnost a štědrost lidí si ale veskrze pochvaluje. Návštěvníci jsou v Načeraticích vítaní. „Vezměte si piškoty, to je zlaté platidlo,“ uzavírá.