Týden v cyklistice 23/2019

nabor

Giro je minulostí a pozornost se začíná přesouvat do Francie směrem k Tour de France a generálce Critérium du Dauphiné. Ještě před tím vším tu je týden 23, který je znovu plný zajímavých věcí.

Škoda – Tour de Luxembourg

Už 79. ročník si přichystal závod Kolem Lucemburska. Prolog a čtyři etapy nabízely skutečné drama. Úvodní prolog ovládl Christophe Laporte (Cofidis). Francouz na své vítězství navázal v první etapě, kdy ovšem na cílové čáře kolidoval s Justinem Julsem (Wallonie-Bruxelles) a byl z toho těžký pád pro druhého jmenovaného. Ve druhé etapě ujel spurterům Pieter Weening (Roompot-Charles) a zvítězil. Třetí a čtvrtá etapa měla stejného vítěze – Jesúse Herradu (Cofidis). Španěl díky těmto úspěchům ovládl i celkové pořadí.

Hammer Limburg

Na podnik Hammer Stavanger navazuje Hammer Limburg. Závod, který v roce 2017 celou Hammer Series odstartoval.

První den se konal Hammer Climb. Dobře začali EF Education First, když první okruh ovládl Moreno Hofland. Poté růžky vystrčil mladík Deceunincku Remco Evenepoel a bral nejvíce bodů na konci druhého okruhu. V dalších třech případech maximum bodů vybojoval Maciej Bodnar (Bora-hansgrohe). Zbývalo 30 kilometrů a z čelní skupinky odjel Evenepoel a zbylé čtyři bodované průjezdy ovládl, včetně toho posledního. Díky tomu se jeho tým ujal vedení před sestavami CCC a Lotto Soudal.

Druhý den přinesl Hammer Sprint. Závodníky čekalo celkem 8 soubojů o body. Ten první vyhrál Fabio Jakobsen (Deceuninck-Quick Step), druhý ovládl Max Walscheid (Sunweb). Do třetího okruhu odjela pětičlenná skupina a první dělbu bodů zvládl nejlépe Maciej Bodnar. Další dva okruhy to byl Yves Lampaert (Deceuninck-Quick Step), než byla skupina dojeta aby šestý spurt opanoval Cees Bol (Sunweb). Předposlední spurt vykradl Sep Vanmarcke (EF Education First). Závěrečný dojezd připadl znovu Deceunincku a Fabiu Jakobsenovi, díky čemuž ještě navýšili svůj náskok.

Závěrečný den obstaral Hammer Chase. O celkovém vítězi nebyl už pochyb. Závodníci Deceunincku výhru uhájili. Druzí skončili jezdci Jumbo-Visma a třetí borci Bory. Nejlepší čas v Hammer Chase zajel tým Mitchelton-Scott. Druhé místo vybojovali jezdci CCC a třetí skončili borci Sunwebu.

Tour of Bihor

Rumunský závod připravil čtyři etapy i s účastí Elkovu Author. První etapu opanoval Marko Kump (Adria Mobil). Alois Kaňkovský finišoval na 8. místě. Druhý den čekala dvojetapa, nejprve kratičká časovka, kterou pro sebe získal Dušan Rajovič (Adria Mobil). Michael Kukrle obsadil šesté místo, hned za ním skončil Alois Kaňkovský. Královskou byla odpolední etapa a výhru zaznamenal mladík Daniel Muñoz (Androni Giocattoli). Karel Hník obsadil parádní třetí místo, Michal Schlegel byl desátý. Poslední etapa končila hromadným dojezdem a další radost do tábora Elkovu připsal Alois Kaňkovský, který zvítězil. Navíc Karel Hník v celkovém pořadí obsadil třetí místo, Michal Schlegel osmé a Michael Kukrle jedenácté.

Alois Kaňkovský
Alois Kaňkovský a tým Elkov Author na Tour of Bihor (Facebook; 2019)

Závod míru U23

Course de la Paix Grand Prix Priessnitz spa neboli Závod míru U23, to je tradiční podnik v Jeseníkách pro mladé talenty, kteří budou v budoucnosti vládnout na velkých závodech. Prolog v Krnově všechno odstartoval a Nizozemec Nils Eekhoff zvítězil. Druhá etapa z Jeseníku do Rýmařova skončila soubojem šestky závodníků. Nejrychlejší byl Švýcar Stefan Bissegger a šel do vedení. Třetí etapa zavedla balík na Dlouhé Stráně, kde uspěl Belgičan Ilan Van Wilder. V poslední etapě v Jeseníku všem ujel Nor Andreas Leknessund a zároveň od Bisseggra získal celkové vítězství. Nejlepším Čechem byl v celkovém pořadí 13. Jakub Otruba.

Andreas Leknessund
Andreas Leknessund v cíli v Jeseníku (Závod míru U23 Grand Prix Priessnitz spa 2019; 2019)

Přestupy

Massimo Zanetti, šéf firmy Segafredo veřejně prohlásil, že Vincenzo Nibali přestoupí do týmu Trek-Segafredo. Zároveň doplnil, že kolem něj chtějí vybudovat silný tým. S Vincenzem by téměř jistě měl přejít i jeho bratr Antonio.

Ve skvělém světle se na Giru ukázali jezdci Androni Giocattoli Fausto Masnada a Mattia Cattaneo. Oba by se mohli posunout do kategorie World Tour. O Masnadu stojí CCC a o jeho kolegu Cattanea Astana.

Fausto Masnada
Fausto Masnada triumfoval v 6. etapě Gira (cyclingnews.com; 2019)