Pískovna podle ornitologů ohrožuje chráněné ptáky, brání jim v hnízdění

  5:05
O pomoc břehulím říčním hnízdícím v pískovně u Ondratic na Prostějovsku požádali Českou inspekci životního prostředí členové Moravského ornitologického spolku. Tvrdí, že těžaři ptákům brání v přístupu k hnízdům a opeřenci jsou dokonce v přímém ohrožení kvůli plánovanému odstřelu celé pískové stěny.

V pískovně u Ondratic na Prostějovsku překrývají plachty místo s norami, ve kterých mají hnízda chránění ptáci břehule říční. | foto: Dušan Boucný/Moravský ornitologický spolek

Nor břehulí překrytých plachtami si v pískovně u Ondratic všiml jeden ze členů Moravského ornitologického spolku. Přitom se v nich nyní skrývají hnízda s vejci či už vylíhnutými mláďaty.

„Do některých nor se tak ptáci nemohou dostat. Rušení nebo omezování hnízdění chráněných druhů je přitom zakázané, takže jsme se obrátili na Českou inspekci životního prostředí s podnětem na možné porušení zákona,“ nastínil místopředseda spolku Jiří Šafránek.

„Kolega navíc následně zjistil, že se údajně chystá ve středu odstřel pískové stěny s hnízdišti ptáků. Proto jsme požádali inspekci o urychlený zásah,“ dodal.

Inspekce se podle mluvčí Jany Jandové situací už zabývá.

„Inspektoři v úterý na místo na základě podnětu vyjeli a řeší ho jako nedovolený zásah do biotopu chráněné břehule říční. S provozovatelem pískovny domlouvají další postup,“ uvedla.

Ornitologové: Pískovny zvládají fungovat i s hnízdišti břehulí

Zástupci pískovny poukázali na to, že jde o vymezený prostor, ve kterém se podle nich pohybují nepovolaní lidé, záležitosti týkající se ptáků ale komentovat nechtěli.

„Plachty tam byly umístěny již před hnízděním. Více se k tomu v této situaci vyjadřovat nebudu. Věci se nyní řeší,“ řekl pouze pro ČTK jednatel pískovny Zdeněk Marko.

Břehule říční, které podle ornitologů hnízdí v pískovně u Ondratic už nejméně pět let, jsou chráněným ohroženým druhem, který dostal jméno právě podle svého způsobu hnízdění v písečných březích řek.

V současné krajině si ovšem po regulaci většiny vodních toků hledají náhradní místa k hnízdění a jedním z nich jsou právě pískovny.

„Většina se s břehulemi naučila fungovat a nemusí kvůli nim zastavovat provoz. Pouze do míst, kde ptáci hnízdí, dočasně nezasahují a těží jinde. Na podzim nebo v zimě pak mohou odtěžit stěny, kde byla hnízdiště. Pomáhá to svým způsobem i břehulím, protože potřebují k hnízdění ‚čerstvé‘ pískové stěny, po zatvrdnutí už o taková místa ztrácí zájem,“ shrnul Šafránek.

Autor: