Česko - Lotyšsko 63:69České basketbalistky si na turnaji v Praze připsaly první porážku

Praha

České basketbalistky podlehly na turnaji v Praze v hale Královka Lotyšsku 63:69 a utrpěly v přípravě na mistrovství Evropy v Rize a Bělehradu třetí porážku ze šesti zápasů. V sobotu od 17:00 čeká svěřenkyně trenéra Štefana Svitka duel proti Bosně a Hercegovině. Neporažené Lotyšky budou útočit na prvenství proti Maďarsku.

Kate Kreslinaová z Lotyšska a Karolína Elhotová z ČR během přípravného turnaje basketbalistek v Praze.

Fotogalerie

Česky nastoupily stejně jako ve čtvrtek proti Maďarkám (65:58) bez Romany Hejdové, která se potýká se zánětem spojivek, i Aleny Hanušové. Ta minulý duel nedohrála pro potíže s kolenem.

Až na dvě krátké výjimky v první čtvrtině se držely stále ve vedení Lotyšky, které otevřely účet utkání trojkou Dikaioulakuové Babkinové. Bývalá hráčka USK Praha byla nakonec s 18 body nejlepší střelkyní zápasu. Na české straně kralovala se 14 body Karolína Elhotová.

Pěti body během minuty odpověděla Krakovičová, ale Lotyšky si vzaly zpět vedení až do osmé minuty, kdy otočila na 17:16 Vyoralová. První čtvrtinu ale český tým prohrál 17:21 a celkové v střelecky hluché pasáži od svého vedení až do 28. minuty zaznamenal jen dva body. Češky tak nabraly devítibodovou ztrátu.

Ve třetí čtvrtině Lotyšky dvakrát získaly třináctibodový náskok, největší v zápase. Domácí tým se ale nevzdal a mezi 35. a 36. minutou se šestibodovou šňůrou přiblížil a 104 sekund před koncem Kateřina Elhotová snížila na 61:63. Lotyšky však už dobře rozehraný zápas nepustily.

Po turnaji v Praze se Svitkův výběr představí ještě v generálce příští týden ve čtvrtek v Piešťanech proti domácímu Slovensku a o den později proti Chorvatsku. Evropský šampionát v Rize národní tým odstartuje 27. června utkáním proti úřadujícím vicemistryním z Francie.

Přípravný turnaj basketbalistek v Praze:
ČR - Lotyšsko 63:69 (17:21, 25:32, 44:54)
Nejvíce bodů: Karolína Elhotová 14, Štěpánová 12, Krakovičová 9 - Dikaioulakuová Babkinová 18, Kreslinová 12, Melniková 10. Fauly: 19:21. Trestné hody: 20/17 - 14/10. Trojky: 2:7. Doskoky: 30:45.
Bosna a Hercegovina - Maďarsko 58:83