Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Domácí péče - kdy je hrazena pojišťovnou?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 4689x )

Když někoho z vašich blízkých nemoc připraví o samostatnost, zpravidla raději volí domácí prostředí než nemocnici. Jak ale zajistit plnohodnotnou péči v domácích podmínkách? Tuto možnost nabízí koncept domácí péče. V jakých případech hradí pojišťovna ošetřování pacienta doma a případné návštěvy lékaře doma?

shutterstock.com

Domácí péče

Pod pojmem domácí péče se rozumí zdravotní péče o dlouhodobě nemocné poskytovaná odbornými sociálními pracovníky. O domácí péči rozhoduje ošetřující praktický lékař nebo ošetřující lékař za hospitalizace (ten ovšem jen na dobu nezbytně nutnou, nejvýše 14 dnů po ukončení hospitalizace)Důvodem k návrhu na domácí zdravotní péči je takový zdravotní stav pacienta, který vyžaduje kvalifikovanou ošetřovatelskou péči a zároveň neumožňuje, aby se pacient dostavil k ošetření do ambulantního zdravotnického zařízení. Ve všech případech se samozřejmě musí jednat o takové ošetření, které lze provést v domácím prostředí.

Domácí zdravotní péči poskytují kvalifikovaní zdravotničtí pracovníci (nelékaři) poskytovatelů domácí zdravotní péče, a to v situaci, kdy zdravotní stav pacienta vyžaduje např. aplikaci ordinované parenterální terapie, ošetření stomií, klysma, výplachy, cévkování, laváže, apod. 

Domácí péče o dlouhodobě nemocné výrazně přispívá k udržování či zlepšení zdravotního stavu člověka. Díky dohledu ošetřovatele zůstává pacient v kontaktu se svým okolím, má si s kým popovídat a jeho psychiku neohrožuje osamělost či pobyt v depresivním prostředí, jak mohou nemocnice na některé lidi působit. Domácí péče rovněž rozvíjí v nemocném soběstačnost a nepřetržitá kontrola minimalizuje riziko vzniku komplikací.

Čtěte také: Dlouhodobé ošetřovné - komu je určeno a kdo novou dávku může čerpat

Jak probíhá financování domácí péče

Domácí péče je službou, na níž má nárok každý občan České republiky, pakliže získá odporučení od svého lékaře a má zdravotní pojištění, z něhož se domácí péči hradí v plné výši. Ošetřovatel dochází až třikrát denně na jednu hodinu. Pro výkon domácí péče však může nemocný potřebovat speciální vybavení. To už pojišťovna zpravidla hradí pouze částečně. Na pokrytí těchto výdajů můžete použít státní příspěvek na péči. Příspěvek je určen osobám, které si hradí pečovatelskou službu nebo služby blízké osoby. Vydává se na základě posouzení sociálního šetření, lékařského posudku a na popud žádosti podané na pracovním úřadu pacientem nebo jeho blízkými. 

Domácí zdravotní péče může být poskytována a hrazena z veřejného zdravotního pojištění jen na základě doporučení lékaře. Zahrnuje kvalifikovanou ošetřovatelskou péči o pacienta v jeho vlastním sociálním prostředí. Lékařskou péči v domácím prostředí zajišťuje v případě potřeby registrující praktický lékař v návštěvní službě.

Čtěte také: Má praktický lékař povinnost vykonávat návštěvní službu?

Lékař musí na příslušném poukazu přesně popsat, které výkony a jak často mají být pacientovi poskytnuty. Pojišťovna hradí domácí zdravotní péči podle úhradové vyhlášky a seznamu zdravotních výkonů. Jednotlivé zdravotní výkony v něm mívají stanovené omezení frekvence, např. 3x za den, a to musí lékař respektovat. Jen v odůvodněných případech (u pacientů v terminálním stavu) může lékař rozhodnout o zrušení tohoto omezení.

Zdroj: www.vzp.czpece.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

První gynekologická prohlídka - co vás čeká?

Každá dívka by měla první gynekologické vyšetření absolvovat ještě před zahájením sexuálního života, a to i když nemá žádné problémy.

Ponocování vede ke zdravotním a sociálním obtížím

V poslední době zaznamenávají lékaři u nás i ve světě stále častější výskyt zpožděné spánkové fáze. Ponocování se týká nejen dospělých, ale v současnosti také dětí a mladistvých.

Máte před menstruací chuť na sladké? Mohou za to hormony

Každá žena pravděpodobně zná nutkavou potřebu jíst těsně před menstruací zvýšené množství sladkých a nezdravých potravin. Jedná se o běžné příznaky premenstruačního syndromu, který v určité fázi cyklu postihuje více než 90 procent žen. Proč je touha po čokoládě v tomto období tak silná a jak omezit přejídání?

Pandemie negativně ovlivnila duševní zdraví. Pojišťovny přispívají na psychology

V obtížné covidové době stoupl výskyt duševních onemocnění, a rychlé rozpoznání a řešení těchto obtíží je zásadním krokem pro prevenci. I proto se rozhodly některé tuzemské zdravotní pojišťovny nabídnout klientům příspěvky na psychoterapie.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce