Kvalifikace šampionátu na krátké trati

22.6.2019 Petr Klimpl

Na Mistrovství a Veteraniádě ČR na krátké trati se běžela kvalifikace.

Mistrovství a Veteraniáda ČR na krátké trati - to je vrchol jarní částí domácí o-sezóny. Pořadatelé šampionátu z oddílu orientačního běhu TJ Lokomotiva Trutnov zvolili za centrum velkou a pěknou louku nad obcí Velké Svatoňovice (část obce Markoušovice). Více než 1500 závodníků běží v prostoru Čížkových kamenů. Tratě po oba dny připravil Jan Petržela.

Sobotní semifinále bylo rozděleno do dvou prostorů. Mistrovské kategorie běžely na mapě Čížkovy kameny, veteráni pak měli mapu Horní panská, obě v měřítku 1:10000 připravil Zdeněk Sokolář. Závodníci kategoriíí M ČR měli terén více s kameny, veteráni měli start ještě níže než dospělí a dorost a po úvodních pár kontrolách v kamenech to byl po zbytek tratí pro většinu závodníků up-hill. Terén byl rozmanitý. Mírně nakloněná centrální plošina byla porostově velmi pestrá s velkým množstvím vegetačních detailů a s výskytem drobnějších kamenů, část pak byl náročný kamenitý svah s těžkou kamenitou podložkou. V závodním prostoru byl převážně jehličnatý les různého stáří, v části terénu pak byl bukový les, vyskytly se tam i modřínové porosty, paseky a nálety, na pasekách pak byla vyrostlá tráva.

Na startu kvalifikace byli za teplého počasí všichni naši nejlepší závodníci. Většina favoritů postoupila, některá překvapení se ale konala. V nedělních bojích o medaile třeba neuvidíme v ženách Hanu Hlavoovu, Dominiku Plochovou, Karolínu Šikovou, Lenku Poklopovou, Kamilu Gregorovou či Johanku Šimkovou, v mužích pak Daniela Vandase, Matěje Kamenického, Jakuba Glonka, Michala Smolu, Otakara Hirše, Radka Nožku, Lukáše Kettnera či Pavla Brlicu. V juniorkách nepostoupila Markéta Thořová, v juniorech Ondřej Volák a Michal Bořánek, v D18 Adéla Vandasová, Anna Kochová, Tereza Chrástová, v H18 Medard Fedér, Jan Nechanický, Tomáš Zalaba, Milan Malačka, v D16 Lea Martanová, Dorotea Tichá, Adéla Randáková a Kateřina Koberová a v H16 Matěj Tkáč.

V ženách kvalifikační rozběhy vyhrály favorizované Vendula Horčičková, Denisa Kosová a Adéla Indráková a překvapivě Martina Zvěřinová, v mužích byli nejlepší Miloš Nykodým, Jonáš Hubáček, Pavel Kubát a překvapivě Jan Mrázek.

1. Mrázek Jan               SJC8102   Sportcentrum Jičín       34:40
  2. Minář Marek              ZBM9444   SK Žabovřesky Brno       34:45   + 0:05
  3. Rusý Tomáš               KAM9301   OK Kamenice              35:37   + 0:57
  4. Klusáček Matěj           LCE8903   OOB TJ Slovan Luhačovic  35:44   + 1:04
  5. Veselý Jakub             PGP9503   SK Praga                 37:03   + 2:23

Nedělní start prvních závodníků ve finále je v 10 hodin, přičemž vítěze v mistrovských kategoriích budeme znát kolem 14 hodiny.