• 08.04.2024 Bad Další Albonovo poškozené šasi letí do Silverstonu.

Facebook Instagram

Sólo Francouze Huberta na francouzské trati

Le Castellet – 2. závod

Nedělní sprint přesvědčivě ovládl Hubert. Na domácí trati z pole position výborně odstartoval a bezchybnou jízdou si udržoval zhruba dvouvteřinový náskok. Člen juniorského týmu Renaultu zopakoval prvenství z Monte Carla a letos bodoval už poosmé.

Po skončení sobotního závodu se ještě rozdávaly tresty. Za nedodržení režimu jízdy během virtuálního safety caru byli penalizováni Calderónová a Raghunathan, ale ti stejně obsadili poslední dvě místa. Také další postih byl víceméně symbolický. Gelael musel za odstřelení Schumachera do sprintu startovat z uličky před boxy místo z poslední řady…

Odměnou za sobotní osmé místo byl pro domácího Huberta start z pole position. Za ním se seřadili Correa, King, Latifi, Žou, Aitken, Sette Câmara a vedoucí jezdec průběžného pořadí De Vries.

Nobuharu Macušita si připsal dva body za nejrychlejší kolo v závodě

Hubert vyrazil od startu skvěle, za jeho záda se probojovali Aitken, Latifi, Correa, Žou a King. Hodně jezdců muselo hledat záchranu v únikových zónách, zejména ve druhé šikaně, ale vše se obešlo bez kolizí. Correa ještě v úvodním kole předjel Latifiho a alespoň částečně napravil nevydařený start.

Hubert byl od počátku pod tlakem Aitkena, ale ani další rozestupy se mezi prvními jedenácti jezdci nezvětšovaly. Žou dokázal předjet čtvrtého Latifiho a pronásledoval unikající trojici. Inženýr se snažil přimět Huberta, aby trochu zrychlil. Francouz reagoval v 5. kole nejlepším časem. Vzápětí se Correa i Žou dostali před Aitkena a byly to souboje hodně ostré, při nichž se Aitken dostal i mimo trať.

Inženýři povzbuzovali také Latifiho. Kanaďan v pátek absolvoval první trénink F1 ve williamsu, ale ve voze F2 se mu nedařilo podle představ. V zádech měl týmového kolegu Sette Câmaru, ale stahovat Aitkena zatím nedokázal.

Po 10 kolech bylo pořadí Hubert, Correa, Žou, Aitken, Latifi, Sette Câmara, De Vries, Delétraz, King, Ilott, Macušita, Boccolacci, Schumacher, Alesi, Ghiotto, Mazepin, Boschung, Gelael, Calderónová, Raghunathan.

V polovině závodu byla udělena první penalizace – pět sekund pro Mazepina za získání výhody při opuštění tratě. Nehrálo to žádnou roli, protože jezdil šestnáctý. Nejzajímavější a nejvyrovnanější byla bitva o čtvrté místo mezi Aitkenem, Latifim a Sette Câmarou. Dělily je desetiny vteřiny, ale na dobře připravený útok to bylo příliš.

Ve 14. kole udělal Latifi drobnou chybičku a Sette Câmara ji okamžitě využil. V souboji týmových kolegů se ještě párkrát zajiskřilo, ale Brazilec už těžce vydobytou pozici uhájil. O kolo později musel Schumacher k mechanikům s defektem pravé zadní pneumatiky a klesl na poslední místo. Vzápětí však odstavil své auto u svodidel.

Ostře se do sebe pustili Delétraz a De Vries. Trať jim byla úzká, ale Švýcar se nakonec posunul na sedmé místo. a De Vries se okamžitě ocitl pod tlakem Ilotta. Delétraz několikrát vylepšil nejrychlejší kolo v závodě, ale na Latifiho měl velkou ztrátu téměř tří vteřin. Ještě rychlejší byl potom Macušita, který se ještě nevzdával naděje na zisk bodu za 8. místo.

Na stupni vítězů zleva Juan Manuel Correa, Anthoine Hubert a Guanju Žou

Ve 20. kole Ilott úspěšně zaútočil na De Vriese, kterého zakrátko předjel i Macušita. Calderónová dostala smyk a její auto zůstalo stát nepojízdné v bezpečnostní zóně. Naštěstí se to obešlo jen se žlutými praporky.

Sólem od startu do cíle uhájil vítězství na domácí trati Hubert a stejně jako předtím v Monte Carlu vyhrál sprint. Zatímco před rokem vyhrál v Le Castelletu závod GP3, tentokrát si připsal triumf v F2. Na stupeň vítězů ho doprovodili Correa a Žou, další bodovaná místa obsadili Aitken, Sette Câmara, Latifi, Delétraz a Ilott. Dva body za nejrychlejší kolo v závodě si připsal Macušita.

Průběžné pořadí (10/24): 1. de Vries 121, 2. Latifi 109, 3. Aitken 85, 4. Sette Câmara 80, 5. Žou 76, 6. Ghiotto 67, 7. Hubert 65, 8. Correa 36, 9. Delétraz 36, 10. King 34, 11. Boccolacci 30, 12. Macušita 30, 13. Markelov 16, 14. Ilott 15, 15. Schumacher 14, 16. Gelael 11, 17. Mazepin 6, 18. Boschung 3, 19. Alesi 1, 20. Raghunathan 0, 21. Calderónová 0.