24. 6. 2019 11:50 − 1559× − 0

Španělský duel Hyundai vs. Citroën pokračuje

Od začátku letošní sezóny se na španělských asfaltech střetávají zástupci dvou výše zmíněných značek.

Pepe López hájící barvy Citroënu vyhrál všechny tři rally, kterých se na začátku sezóny zúčastnil. Ve všech případech s ním sváděl urputné boje Iván Ares za volantem Hyundaie i20 R5, ale dvakrát zůstal poražen a dojel druhý a jednou musel kvůli technické poruše odstoupit. Chuť si španělský mistr z roku 2017 spravil alespoň na Rally Villa de Adeje, kterou za nepřítomnosti Lópeze vyhrál. Úplně jednoduché to ale ani tam neměl, musel se pro změnu střetnout s jiným tvrdým soupeřem. A tím byl jeho značkový kolega José Antonio Suárez, který se urputně rval o každý metr trati a nakonec prohrál jen o necelých sedm vteřin. Suárez bohužel letošní sezónu pojímá podobně jako tu předešlou a účastní se pouze vybraných podniků. Z první čtveřice odstartoval pouze do dvou soutěží a jeho i20 R5 se neobjevila ani na startu aktuální Rali do Cocido.

S dalším Hyundaiem však nechyběl Surhayen Pernía, který zajel v prvním průjezdu diváckou superspeciálkou identický čas s Lópezem. V opakovaném průjezdu už pilot Citroënu na soupeře nestačil a Pernía tak šel večer spát jako lídr s půlvteřinovým náskokem. V sobotu ráno to však byl Ares, který se na přírodních zkouškách odhodlal k útoku. Pilot Hyundaie vyhrál třetí i čtvrtý test a na nově vedoucího Lópeze se dotáhnul, a to na rozdíl půl sekundy. Pernía už nejrychlejší dvojici nestačil a s čtvrtminutovým mankem spadnul na třetí příčku. Aresův útok na vedoucí příčku v páté zkoušce přibrzdil defekt, který jej stál 17,4 sekundy. López zůstával v čele, ale tentokrát rychlostně nepřevyšoval svého úhlavního rivala s Hyundaiem. Svou roli v tom mohla hrát i technika, když tentokrát nestartoval se svým obvyklým Citroënem C3 R5 stáje Sports&You. V šestém i sedmém testu znovu kraloval Ares a opět snížil svůj odstup na rovných deset vteřin. López se bohužel hned v následující zkoušce dopustil zásadní chyby a zapadnul se svou C3 R5 mimo trať. Ač byl vůz takřka nepoškozen, vrátit na trať se jej posádce už nepodařilo a tak následovalo nucené odstoupení. Ares se vyhoupnul do čela s půlminutovým náskokem na viditelně pomalejšího značkového kolegu Perníu a teď už musel myslet jen na dojetí. O třetí místo se ještě v závěru strhla pořádná mela mezi dvěma jezdci Suzuki. Joan Vinyes se snažil, ale na svého mladšího kolegu Javiera Parda si nepřišel a musel se smířit s bramborovou medailí. Ares sice přišel o svého hlavního soupeře a nemusel moc pospíchat, ovšem i tak zbylých pět testů vyhrál. Druhé letošní vítězství posunulo jezdce Hyundaie do čela bodování.

Stav šampionátu: 1. Ares 142, 2. Pernía 141, 3. López 112, 4. Pardo 75, 5. Vinyes 64