Soudy řeší i propagaci nacismu Foto: Jan Rovný

Vydavatelé projevů Hitlera jsou definitivně zproštěni obžaloby, Nejvyšší soud odmítl dovolání Zemana

Vydavatelé projevů nacistického diktátora Adolfa Hitlera jsou definitivně zproštěni obžaloby. Nejvyšší soud (NS) odmítl nesouhlasné dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a výrok zpřístupnil na úřední desce.

V minulosti NS Zemanovi vyhověl a vrátil kauzu státnímu zástupci k došetření. Do případu se však letos vložil Ústavní soud (ÚS) a napodruhé už NS zprošťující verdikt potvrdil.

V kauze čelili Pavel Kamas, Lukáš Novák a Stanislav Beer obžalobě ze schvalování genocidy a podpory hnutí směřujícího k potlačení lidských práv a svobod. Obžaloba směřovala i proti nakladatelství Guidemedia etc, které knihu v roce 2012 vydalo.

Městský i Krajský soud v Brně všechny aktéry osvobodily. Obžalovaní uváděli, že genocidu neschvalují a vydáním projevů jen čtenářům předložili historické dokumenty. Obžaloba knize vytýkala, že kromě autentických projevů obsahuje průvodní texty, které se dostatečně nedistancují od idejí nacionálního socialismu a Hitlerových slov a činů.

NS původně vrátil kauzu Hitlerových projevů státnímu zastupitelství k došetření. Vyzval žalobce ke shromáždění více důkazů a doplnění posudků. Všichni tři obvinění muži a nakladatelství Guidemedia etc ale uspěli s ústavními stížnostmi.

Podle ústavních soudců NS chyboval, s některými argumenty v Zemanově dovolání se nevypořádal, v klíčových pasážích svého rozhodnutí se překvapivě zaměřil na posouzení procesních vad, nakonec pak rozhodl nad rámec argumentů obsažených v dovolání.

Pravomocemi nejvyššího státního zástupce v podobných situacích se v mezidobí zabýval také velký senát NS a sjednotil rozkolísané rozhodování běžných senátu. „Nejvyšší státní zástupce může námitku extrémního rozporu mezi skutkovými zjištěními soudů nižších stupňů a provedenými důkazy v dovolání uplatnit pouze ve prospěch obviněného, a nikoli v jeho neprospěch,“ rozhodl velký senát. I proto nyní NS dovolání Zemana musel odmítnout.

Zároveň NS konstatoval, že kniha shrnuje originální historické texty. Pro současné radikály sice může být Hitlerova ideologie výchozím bodem, těžko ji ale mohou přímo aplikovat. „V případě knihy ‚Adolf Hitler Projevy‘ soud první instance správně shledal, a odvolací soud potvrdil, že nejde o programové vymezení, ze kterého by pro budoucnost mohly čerpat další generace neonacistů,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí NS Petr Tomíček. Vydáním knihy tak prý nemohlo dojít k podpoře a propagaci nějakého současného hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

Právě tím, že jde o historický dokument, argumentovali vydavatelé a editoři knihy Adolf Hitler Projevy i dalších podobných titulů. Podle jednoho z nich, Pavla Kamase, dobře věděli o kontroverzích, které jsou s jejich tituly spojené. Je to třaskavina, avšak vynikající obchodní příležitost, řekl Kamas novinářům v březnu po rozhodnutí ÚS. Nejde prý o projev sympatií k nacismu. „Knihy vypovídají o jisté době, která skončila, nic víc, nic míň,“ uvedl Kamas.

(čtk)