Skoro jako kyslík. Pro Tomáše Židka je hudba životně důležitá

25. červen 2019

Dirigent, sbormistr, muzikant, pedagog. Jednoslovná charakteristika na tohoto umělce jednoduše nepasuje. Záběr má velmi široký. Prakticky ve všem, co dělá, slyšíte hudbu.

Tomáš Židek pochází z muzikantského, skladatelského a kantorského rodu. „Praděda Karel působil jako regenschori, varhaník v Hrochově Týnci. Děda studoval na pražské konzervatoři varhany a zabýval se kompozicí. Byl významným chrudimským skladatelem církevní hudby, dirigentem, sbormistrem. A můj otec Petr Židek je flétnista a dlouholetý ředitel základní umělecké školy v Chrasti u Chrudimi. Taky se zabýval aranžováním a na svém kontě má 270 opusových čísel.“

Profík zatne zuby

I takový hudebník tělem a duší zažil určité krize, kdy se mu nechtělo dělat něco, co ho v tu chvíli tak úplně nebavilo. „Ale když člověk chce být profesionálem, musí si tím projít. Nikdy to nebylo tak, že bych od hudby chtěl odpadnout. Hudba jako fenomén hrála v mém životě vždy naprosto zásadní roli.“

Momentálně Židek vede třeba Vysokoškolský umělecký soubor Pardubice, kam se podle jeho slov může kdokoliv přihlásit a zkusit zpěv. „Příprava na práci sbormistra je v podstatě celoživotní. Měla by začít zpíváním ve sboru, kde člověk pozná psychologii zpěváků. Jinak se do nich člověk těžko může vžít, motivovat je a tvarovat. Oproti orchestru si těleso musíte vytvořit.“

Žák šéfuje učitelům

Židek je absolventem Gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi a konzervatoře v Pardubicích, kde studoval hru na violu, později taky varhany a hlavně dirigování u Vlastislava Nováka a Otakara Tvrdého.

Z jeho některých pedagogů na Konzervatoři Pardubice se stali nejdřív kolegové a od letošního školního roku podřízení. „Je tam skvělá skladba pedagogů. Škola vznikla deset let po srpnové okupaci. Tehdy byla řada lidí ve společnosti zavržená. Tehdejšímu vedení se podařilo získat lidi, kteří byli společensky anebo profesně vyřízení. Dnes už mají svoje žáky, kteří se na školu vrátili.“

Konzervatoř považuje Tomáš Židek za špičkové učiliště napojené na hudební život v regionu včetně profesionálních institucí typu Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie Hradec Králové anebo Východočeského divadla Pardubice. „Neposkytuje jenom vzdělání, ale zároveň doplňuje kulturní povědomí o klasické hudbě.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.