Česko - Černá Hora 57:70Totální zmar Češek! S šampionátem se loučí už ve skupině

Riga
Aktualizováno

Byly blízko postupu, při očekávané výhře Francie nad Švédskem si mohly dovolit i prohru až o jedenáct bodů, jenže nastal totální zmar. České basketbalistky končí na mistrovství Evropy v Rize už v základní skupině, když absolutně nezvládly závěrečné utkání proti Černé Hoře a po porážce 57:70 skončí v tabulce poslední bez naděje na postup.

Romana Hejdová (vpravo) prohru s Černou Horou a konec ve skupině oplakala. Utěšuje ji Tereza Krakovičová.

Česko doplatí na nejhorší bilanci ze vzájemných zápasů a stejně jako na minulém šampionátu obsadí 13. místo. „Pro každou z nás je to šok. Skoro jako nějaký strašidelný sen, z nějž se bohužel neprobudíme," hlesla jen Kateřina Elhotová, jejíž sedmá účast na ME končí velikým zklamáním. Reprezentantky začaly bázlivě, bez pohybu v obraně a zbytečně ukvapeně v útoku, takže Černohorky získaly během úvodních tří minut rychle vedení 11:0.

Tím se národní tým dostal do krajně nepříznivé situace, další nepřesnosti v koncovce a hlavně chybějící důraz pod oběma koši mu nedovolovaly moc korigovat ztrátu. Reprezentantkám se nedařilo prosadit ve hře jedna na jednu, nevycházela ani snaha o clony. Černá Hora se úzkostlivě držela zónové obrany, až druhá trojka Hejdové znamenala ve 14. minutě snížení na 24:29. Jenže soupeřky ihned odpověděly stejně, účinnou palbou zdálky.

Desetibodová šňůra v podání balkánského celku stanovilo krajně nepříznivé poločasové skóre. Českým hráčkám chyběla trpělivost, jejich úspěšnost střelby klesala pod třicet procent a čtvrthodiny před koncem z toho bylo už děsivé skóre 28:45. Kouzlo takticky skvěle připravené Černé Hory přitom spočívalo ve výkonu tria Johnsonová, Jovanovičová, Mujovičová, které obstaralo drtivou většinu bodů.

V českém dresu se bohužel nenašel nikdo, kdo by je uhlídal. Národní tým se vůbec nedostával k rychlému protiútoku a opakovaně zahazoval i snadné zakončení zpod koše. Černá Hora dala celkem devět trojek, dominovala na doskoku a v závěru měla i víc klidu ve hře. K tomu se pivotky Štěpánová i Březinová se čtyři minuty před koncem vyfaulovaly.

České basketbalistky jako by nemohly pochopit, že na ME končí.

Přesto reprezentantky dokázaly snížit na 57:64. Zbývalo pak odehrát už jen 93 sekund, jenže do české hry se vrátila zbrklost. Kapitánka Hejdová opakovaně ztratila míč a Černohorky rozjásala šestibodová šňůra znamenající jejich postup. Poslední útok reprezentantek nedokázala zakončit Krakovičová a tváře hráček s nechápavým údivem zalily slzy.

„Nechali jsme Černou Horu bohužel hned od začátku chytit rytmus, její klíčové hráčky získaly sebevědomí a vycházelo jim prakticky vše. Naopak naše holky už nenašly způsob, jak se vrátit do zápasu a doplatily na hloupé chyby," hodnotil trenér Štefan Svitek.

Mistrovství Evropy basketbalistek:
Skupina B (Riga):
Česko - Černá Hora 57:70 (11:20, 24:39, 38:51)
Nejvíce bodů: Hejdová 16, Kateřina Elhotová 11, Karolína Elhotová 9 - Johnsonová 27, Jovanovičová a Mujovičová obě 19. Fauly: 19:16. Trestné hody: 8/6 - 18/12. Trojky: 5:8. Doskoky: 31:44.
Švédsko - Francie 65:71