Autor: ČTK, iSport.cz
0
Penalty ve šlágrech? Křapka měl proti Krejčímu namále, Chorý pádu přidal
Kdo je favoritem finále hokejové extraligy a jaké faktory mohou rozhodnout?

Tři ze čtyř českých tenistů a tenistek, kteří se dnes předvedli na travnatých dvorcích slavného Wimbledonu, postoupili do třetího kola. Nasazená trojka Karolína Plíšková přejela Portoričanku Moniku Puigovou 6:0 a 6:4, jedno z největších překvapení prvního kola Jiří Veselý, který vyřadil světovou pětku Alexandera Zvereva, otočil duel s Pablem Cuevasem z Uruguaye a zvítězil 4:6, 7:6 (5), 6:4 a 6:4. Své grandslamové maximum vyrovnala postupem do třetího kola Karolína Muchová, která zdolala přemožitelku Markéty Vondroušové Američanku Madison Brengleovou 6:3 a 6:4. S Wimbledonem se naopak rozloučila Marie Bouzková, která padla s 31. nasazenou Marií Sakkariovou z Řecka 4:6 a 1:6.

Turnajová trojka Plíšková nadělila v úvodním setu senzační olympijské vítězce z Ria Puigové "kanára". Ve druhém vedla 5:2, ale prvním ztraceným servisem si situaci zkomplikovala. Při podání soupeřky nicméně po hodině hry zápas ukončila.

"Každý den se na trávě zlepšuju. Triumf v Eastbourne mi dodal sebevědomí a jsem ráda, že jsem tady ve třetím kole. Doufám, že půjdu dál," řekla Plíšková. Nyní ji čeká Sie Šu-wej z Tchaj-wanu, s kterou v únoru prohrála v Dubaji.

Veselý, který do hlavní soutěže postoupil z kvalifikace a v 1. kole zaskočil pátého hráče světa Němce Alexandera Zvereva, prohrál s Cuevasem první set. Poté ale zvládl tie-break a k zisku dalších dvou sad mu stačil vždy jeden brejk. Ačkoli v devátém gamu čtvrtého setu neproměnil při soupeřově podání čtyři mečboly, následně zápas po necelých třech hodinách doservíroval čistou hrou. Příštím soupeřem Veselého bude Francouz Benoit Paire.

Karolína Plíšková si ve druhém kole poradila s Monicou Puigovou z Portorika ve dvou setech

Dvaadvacetiletá Muchová na úvod vzala Brengleové podání a první set měla díky pestré hře pod kontrolou. Do druhého ale vstoupila špatně, dvakrát neudržela servis, prohrávala 0:3, ale předvedla velký obrat. Od stavu 2:4 vyhrála čtyři gamy v řadě a "pomstila" krajanku Markétu Vondroušovou. "Šla jsem do zápasu jako favoritka a jako favoritka jsem to zvládla," řekla Muchová. Soupeřku přestřílela na vítězné míče 36:10. "Hrála jsem hodně agresivně, to je přesně moje hra," uvedla.

Muchová ve Wimbledonu uzavírá svoje premiéry na grandslamových turnajích a účastí ve 3. kole vyrovnala svůj počin z US Open. Příště bude hrát s Estonkou Anett Kontaveitovou, kterou porazila v Paříži.

Bouzková, která se do soutěže dostala až jako "lucky loser", držela s favorizovanou Sakkariovou krok jen v první sadě. Dokonce šla do brejku na 3:2, ale o podání přišla. Agresivněji hrající soupeřka postupně získávala převahu a od stavu 4:4 uhrála česká tenistka už jen jeden game. "Soupeřka hrála hodně rychle, s tím jsem tolik nepočítala, a pořád mě honila ze strany na stranu. Ale užila jsem si každý míček," řekla Bouzková.

Aktuálně je těsně za stovkou žebříčku WTA a doufá, že se dostane přímo do hlavní soutěže na US Open. Předtím má v plánu turnaje na amerických betonech, začne v San Jose. "Tady ve Wimbledonu jsem byla v obou zápasech hodně klidná, hrála jsem uvolněně a na to chci navázat. Občas jsem víc nervózní než je nutné. Kdybych takhle hrála dál, tak budu ráda," řekla.

Djokovič míří za obhajobou

Obhájce titulu Srb Novak Djokovič zvládl i druhý zápas ve Wimbledonu ve třech setech. Lídr světového žebříčku porazil Američana Denise Kudlu 6:3, 6:2, 6:2 a udělal další krok na cestě za pátou trofejí z trávy v All England Clubu.

Djokovič je zatím suverénní. Dnes ztratil jen dvakrát servis a postup do třetího kola slavil po hodině a půl. Jeho příštím soupeřem bude v pátek Polák Hubert Hurkacz, jenž se na grandslamech dostal tak daleko poprvé. Naopak srbský tenista má z grandslamových turnajů již patnáct trofejí.

Ve stejnou dobu jako Djokovič si vybojoval postup i jeho soupeř z loňského finále Kevin Anderson. S jiným Srbem Jankem Tipsarevičem hrál Jihoafričan čtyři sety a zvítězil 6:4, 6:7, 6:1 a 6:4.

Andersona, jenž tři měsíce absentoval kvůli problémům s loktem a vrátil se na turnaje teprve před dvěma týdny v Queen's Clubu, čeká ve třetím wimbledonském kole Argentinec Guido Pella.

V senzačním tažení ženskou dvouhrou pokračuje patnáctiletá Američanka Cori Gauffová. Po zkušené krajance a pětinásobné vítězce Wimbledonu Venus Williamsové neztratila neohrožená teenagerka žádný set ani s další třicátnicí, předloňskou semifinalistkou travnatého grandslamu Magdalénou Rybárikovou ze Slovenska. Porazila ji dvakrát 6:3, dokonce soupeřce nenabídla ani jediný brejkbol a ve třetím kole se utká s Polonou Herzogovou ze Slovinska.

Gauffová v Londýně prošla tříkolovou kvalifikací Wimbledonu jako nejmladší hráčka v profesionální éře, do třetího kola se probojovala jako nejmladší tenistka od roku 1991, kdy to dokázala jiná Američanka Jennifer Capriatiová.