Tereza Janošíková šestá na klasice na MSJ

8.7.2019 Petr Klimpl

MS juniorů v Dánsku pokračovalo závodem na klasické trati. V juniorech obhájil titul Nor Kasper Fosser, v juniorkách byla těsně první Finka Ida Haapala, Tereza Janošíková skončila po velké chybě šestá.

Klasická trať se běžela u arény Velling - Snabegaard. V lese to bylo náročné - kopcovitý terén (50 - 125 m nad mořem) s řadou terénních detailů, východní část lesa byla protkaná hlubokými údolími; byl tam smíšený les spolu s několika otevřenými plochami, někde byly jehličnaté hustníky a plochy s rozptýlenými stromy. V prostoru bylo několik příkopů, potoků a bažinatých oblastí; v některých místech byl les ponechán v divokém stavu, byly tam mohutné spadlé stromy. Tratě měly úctyhodné parametry - junioři 10,1 km s převýšením 625 metrů, juniorky 6,5 km (395 m).

V juniorkách velmi dobře běžela jedna z favoritek Tereza Janošíková (z loňska obhajovala bronz), v polovině závodu se dostala do vedení, to držela až do 12. kontroly, při postupu na 13. kontrolu ale ztratila kontakt s mapou, kontrolu v hustníku podběhla a ztratila minimálně tři minuty a tím i některou z medailí, zřejmě i zlato. Propadla se na 11. místo, v závěrečném pytlíku opět běžela výborně, v cíli to stačilo na 6. místo se ztrátou 2:14 min. na vítěznou Finku Idu Haapala. Ta nezačala nejrychleji, v půlce trati ztrácela skoro tři minuty, ale pak byla velmi rychlá a když Ruska Veronika Kalinina, která vedla na předposlední kontrole skoro o půl minuty, měla závěr velmi pomalý, tak si doběhla pro mistrovský titul s náskokem jediné sekundy před Kalininou. Tak to bylo v předběžných výsledcích. Kalinina měla ale rozbitý čip SIAC, a tak musela razit dotykově. Rusko podalo protest, medailový ceremoniál byl odložen a čekalo se na rozhodnutí jury. Ta rozhodla šalamounsky, že pořadatel není schopen zajistit shodu primárního cílového ražení a manuálního a tudíž připsala obou závodnicím stejný čas a tím tedy i oběma mistrovský titul. Bronz vybojovala Britka Grace Molloy, která měla v cíli na vítězku ztrátu 32 sekund (4. Anine Lome, NOR, 5. Eliane Deininger, SUI). Další naše závodnice skončily za 20. místem. Barbora Chaloupská se po celý závod pohybovala na počátku třetí desítky, běžela bez velkých chyb a její výkon nakonec stačil na konečné 25. místo se ztrátou 5:48 min. Vyrovnaně běžela i Anna Kopecká, která obsadila 31. příčku, čtyři místa a 40 sekund za ní doběhla Eliška Sieglová (62. Kateřina Grycová +12:10, 107. Nikola Thýnová +25:23).

107 Nikola Thýnová              CZE 79:08 +25:23

V juniorech s přehledem obhájil titul z loňského roku Kasper Fosser (NOR). Na trati si vedl naprosto suverénně a v cíli měl náskok před svým krajanem Eliasem Jonssonem 3:09 min., pro bronz si doběhl vítěz sprintu Australan Aston Key, který už měl na vítězného Nora ztrátu pět a půl minuty (4. Reto Egger, SUI, 5. Fabian Aebersold, SUI, 6. Einar Melsom, NOR). Trio našich nejlepších běželo vyrovnaně, nejrychlejší z nich byl Tomáš Křivda, který běžel výborně zvláště zpočátku, kdy se pohyboval na mezičasech v první desítce, v závěru se ale stále propadal až na konečné 20. místo se ztrátou 10 a půl minuty na vítěze. Vít Horčička a Ondřej Hlaváč obsadili 26. a 27. místo, když měli odstup za prvním necelých 12 minut (a mezi sebou 4 sekundy). Horčička ztrácel na začátku, pak se však stále zlepšoval, Hlaváč běžel po celý závod podle mezičasů vyrovnaně. Také další trio bylo dost vyrovnané - 49. Jan Gajda +15:12, 54. Jonáš Fencl +16:23, 63. Jan Rusin +18:07 (ten tři kontroly před cílem ztratil chybou 4 minuty a asi 15. míst v celkovém pořadí).

1 Kasper Fosser                NOR 62:19 +00:00
 2 Elias Jonsson                NOR 65:28 +03:09
 3 Aston Key                    AUS 67:49 +05:30
 4 Reto Egger                   SUI 68:00 +05:41
 5 Fabian Aebersold             SUI 68:33 +06:14
 6 Einar Melsom                 NOR 68:39 +06:20
 7 Mikko Eerola                 FIN 68:49 +06:30
 8 Jonas Soldini                SUI 68:53 +06:34