Hrad Andělská Hora a staří hipíci

Andělská Hora, Autor: Petr Kinšt, zdroj: wikimedia.org

Každý kdo přijíždí po silnici od Prahy směrem na Karlovy Vary, si dozajista všimne zubaté zříceniny hradu na Andělské Hoře. Hrad Andělská Hora byl založen koncem 14. století a v jeho držení se vystřídalo několik šlechtických rodů. V roce 1635 byl zpustošen švédskými vojsky a postupně se hrad stal zříceninou.  Z hradu se zachovaly dvě vstupní brány, zříceniny velkého paláce a obytné budovy horního hradu.

Reklama

Pověst o pokladu na  zdejším hradu

Za husitských válek se v roce 1430 se na několik let zmocnil hradu známý husitský hejtman Jakoubek z Vřesovišť. Z hradu se svými husity podnikal vojenská tažení do kraje a ukořistil mnoho zlata a stříbra, které ukryl na hradu. Na jednom kameni v hradních zdech je prý zobrazen husitský vůz, který husité využívali ke stavění svých slavných vozových hradeb. Právě pod tímto kamenem je ukryt tento poklad. Doposud však nikdo tento kámen nenašel a tudíž ani poklad nebyl objeven. Taky se vám nepodařilo najít tajemný kámen a pod ním poklad? To přece vůbec nevadí. Z hradu je přece nádherný výhled na Krušné hory, Doupovské hory a Slavkovský les a pak celé okolí starobylého hradu vyřazuje velmi silnou pozitivní energii, která blahodárně působí na lidský organismus.

Poněvadž se hrad nachází pouze osm kilometrů od Karlových Var, je dnes oblíbeným cílem výletů lázeňských hostí. Jeden můj známý, švihák lázeňský mi sdělil, že právě zde v prostředí romantické zříceniny, je vhodné vyznat krásným dámám lásku. On osobně prý zde vyznal lásku celkem osmi ženám. V kolika případech byla jeho láska opětována a zdali vůbec, to už mi ten starý filuta neřekl.

Staří hipíci na hradu

Než se vydáte na hrad, můžete zaparkovat v městečku Andělská Hora u kostela sv. Archanděla Michaela. K hradu je to odtud asi jen půl kilometru. Když jsem přišel k hradu, nebyli zde žádní šviháci lázeňští, ani krásné ženy, ba ani turisté. Jen u jedné z hradních bran seděl postarší pár. Oba v džínách a květovaných košilích s pestrou čelenkou v šedivých vlasech, vypadali jako staří hipíci. Žvýkali poctivé české tvarohové buchty a zapíjeli je kofolou s rumem. Slušně jsem pozdravil a chtěl jsem jít dál, aby si snad nemysleli, že po nich budu loudit buchty. Já tvarohové stejně nerad. Starý hipík  se však se mnou dal do řeči a poučil mě, že právě na tomto hradě v roce 1786 slavil své 37 narozeniny slavný německý básník, kterého velmi obdivuje, J. W. Goethe. Tak zde slaví se svou ženou rovněž své podobné narozeniny, jenom je nutno zaměnit čísla, neboť je mu 73 let. Byl to vskutku pozoruhodný manželský pár.

Na hradu se natáčel známý film Balada pro banditu

Sedl jsem si na stráni pod zříceninou velkého paláce. Právě zde v roce 1978 sedával štáb a herci dnes už kultovního filmu režiséra Vladimíra Síse Balady pro banditu. Hlavní roli v něm hrál tehdy ještě poměrně neznámý herec Miroslav Donutil. Krajina v okolí hradu Andělská Hora ve filmu imitovala krajinu v okolí obce Koločavy na Zakarpatské Ukrajině. Mezi Andělskou Horou a Koločavou je vzdálenost více než tisíc kilometrů, a přece obě byly za první republiky součástí tehdejšího Československa. Starý hipík začal hrát na kytaru a slušnou angličtinou zpíval protest songy Boba Dylana. Jeho žena jej doprovázela na foukací harmoniku. K této muzice se zpočátku nesměle a později celkem hlasitě přidalo hejno cvrčků. Docela jim to všem ladilo. Byla to prostě letní idyla na starém gotickém hradě.

Reklama