MS smíšených dvojic 2024 Švédsko

Dvojka "bez" Helešic s Podrazilem si na SP v Rotterdamu dojela pro stříbro, Synek skončil čtvrtý

Světový pohár ve veslování pokračoval v Rotterdamu a pozornost na sebe upoutali i Češi. V největším evropském přístavním městě zazářila především dvojka bez kormidelníka Jakub Podrazil - Lukáš Helešic, která obsadila druhou příčku. Skifař Ondřej Synek byl čtvrtý a totožného umístění dosáhl také dvojskif Lenka Antošová - Kristýna Fleissnerová. Skifařka Miroslava Topinková se musela spokojit s šestou pozicí.

Sport
zdroj: ČT4

Podrazil s Helešicem nestačili v generálce na mistrovství světa pouze na duo Alexander Hill - Spencer Turrin z Austrálie, za kterými zaostali o 2,27 sekundy.

"Povedl se nám start a udrželi jsme se vpředu. Posledních 500 metrů jsme si to rozdali s Novozélanďany o druhé místo a povedlo se nám jejich útok odrazit. Jsme spokojeni, je to zadostiučinění za nepovedenou Evropu," hodnotil Helešic. Na kontinentálním šampionátu v Lucernu byli s Podrazilem pátí, přestože pomýšleli na medaili.

Více než polovinu dvoukilometrové trati se na medailových pozicích držel i dvojskif Antošová - Fleissnerová, ale nakonec musel skousnout umístění mimo stupně vítězů. Od bronzu dělily české veslařky čtyři sekundy.

Synek při letošní premiéře ve SP jel ve finále dlouho na posledním šestém místě, až v závěru se dostal před Novozélanďana Roberta Mansona a Poláka Natana Wegrzyckého-Szymczyka. Triumf z červnového pohárového závodu v Poznani zopakoval Dán Sverri Nielsen, jenž uhájil ve finiši první místo o čtyři desetiny před Norem Kjetilem Borchem.

"V sobotu se mi moc nedařilo a byl jsem rád, že jsem vůbec postoupil do finále. Nemohl jsem se do toho dostat. Dnes se mi ale už jelo dobře, jen jsem to bohužel trošku odnesl, neboť jsem měl blbou dráhu. To je nicméně moje chyba, že jsem si v semifinále nevyjel lepší," řekl Synek, který do finále postoupil z třetího místa a dnes jel v krajní šesté dráze. "V úterý odjíždím na soustředění do Livigna a doufám, že se příště polepším," dodal.

Topinkové se nedařilo

Topinková skončila poslední s velkou ztrátou. Za vítěznou Emmou Twiggovou z Nového Zélandu zaostala o více než 35 sekund. Mistryně světa z roku 2011 nenavázala na třetí místa z úvodního dílu SP v Plovdivu a evropského šampionátu v Lucernu.

Další dvě reprezentační posádky se v Nizozemsku představily ve finále B. Čtyřka bez kormidelníka Matěj Tikal, Matyáš Klang, Petr Melichar, Matěj Mach byla druhá a celkově skončila osmá. Dvojskif lehkých vah Jan Cincibuch - Jiří Šimánek dojel v "béčku" šestý.

Třetí díl Světového poháru ve veslování v Rotterdamu:

Muži:
Skif: 1. Nielsen (Dán.) 7:24,51, 2. Borch (Nor.) 7:24,93, 3. Martin (Chorv.) 7:30,94, 4. Synek (ČR) 7:33,90.

Dvojskif: 1. Delarze, Röösli (Švýc.) 6:41,04. Dvojskif lehkých vah: 1. Rommelmann, Osborne (Něm.) 7:01,59, ...finále B: 6. Cincibuch, Šimánek (ČR) 6:52,78.

Dvojka bez korm.: 1. Hill, Turrin (Austr.) 6:54,21, 2. Podrazil, Helešic (ČR) 6:56,48.

Čtyřka bez korm.: 1. Austrálie 6:11,77, ...finále B: 2. ČR (Tikal, Klang, Melichar, Mach) 6:18,75.

Párová čtyřka: 1. Polsko 6:00,80. Osma: 1. Británie 5:47,82.

Ženy:
Skif: 1. Twiggová (N. Zél.) 8:14,03, 2. Gmelinová (Švýc.) 8:18,60, 3. Scheenaardová (Niz.) 8:28,02, ...6. Topinková (ČR) 8:50,38.

Dvojskif: 1. Bodnarová, Radisová (Rum.) 7:58,39, ...4. L. Antošová, Fleissnerová (ČR) 8:07,78.

Dvojskif lehkých vah: 1. McBrideová, Kiddleová (N. Zél.) 7:38,45.

Dvojka bez korm.: 1. Morrisonová, McIntyreová (Austr.) 7:26,15, ...finále C: 3. A. Žabová, L. Žabová (ČR) 7:45,17.

Čtyřka bez korm.: 1. Austrálie 6:48,22. Párová čtyřka: 1. Německo 6:46,64.

Osma: 1. Nový Zéland 6:32,40.