Na Vysočině nejlepší Perůtková a Nykodým

14.7.2019 Petr Klimpl

Skončil 26. ročník 3-denních závodů H.S.H Vysočina cup, který připravil SK Chrast s centrem na velké pěkné louce u Svratouchu. V elitě vyhráli Jindra Perůtková a Miloš Nykodým.

Program byl tradiční - v pátek krátká trať, v sobotu klasika, v neděli zkrácená klasika. Jednotlivé etapy postavili Josef Vítek, Jakub Hledík a Petr Mareček, který také na všechny tři připravil mapy. Běželo se v typickém vysočinském terénu, bez výrazných terénních zlomů (nadmořská výška 630 – 750 m n. m.), s hustou sítí vodotečí, cest a průseků, kde byl převážně jehličnatý les s dobrou průběžností, ale těžkou podložkou. Startovalo 1400 závodníků.

Páteční první etapa se běžela za polojasného počasí, které vystřídalo předchozí déšť. V lese bylo překvapivě dost mokro, především ve svahu v hustnících, kde byla zhruba půlka závodu, zbytek se běžel v čistém lese s řadou vodotečí. V ženách vyhrála Eva Kabáthová (ZBM), jen dvě sekundy za ní zaostala její oddílová kolegyně Jindra Perůtková, třetí Alena Voborníková (CTB) měla odstup za vítězkou skoro minutu a půl. V mužích byl nejrychlejší Daniel Hájek (ZBM), o sedm sekund pomalejší byl druhý Radek Nožka (LPU), Jan Petržela (PHK) ztratil na třetím místě na vítěze 43 sekund.

Druhou etapou byla klasika, start a cíl byl necelé dva kilometry od centra, závodníci se tak dostali do prostoru východně od Čachnova, směr Ruda, Pustá Kamenice, kde byl terén s těžkou podložkou a na řadě míst s nepřehlednými hustníky. Počasí přálo, po nočním dešti v průběhu závodu nepršelo, bylo oblačno a na běhání tak akorát teplota. V ženách si pro vítězství doběhla Vendula Horčičková (LCE), která o 45 sekund porazila druhou Zdenku Kozákovou (TBM), obě tyto závodníce v E1 nestartovaly, třetí místo obsadila Jindra Perůtková (ZBM) se ztrátou 1:22 min. V mužích deklasoval své soupeře Miloš Nykodým (ZBM). Od počátku vedl, z 28 mezičasů jich vyhrál 20 a v cíli měl náskok před druhým Baptistem Rollierem (PHK) 9:40 min., třetí Osvald Kozák (TBM) zaostala za Rollierem 8 sekund.

I v neděli počasí vyšlo, po nočním dešti v průběhu závodu nepršelo. Do handicapu poslední etapy vyběhla v ženách jako první Jindra Perůtková (ZBM), která udrželo svůj náskok i v poslední etapě, byť v ní měla až sedmý nejlepší čas. Ztráta druhé Evy Kabáthové (ZBM) byla v cíli tři minuty. O třetí příčku se pět minut za vítězkou finišovalo, pardubická dvojice Iveta Šístková a Martina Zvěřinová se nejlepšími časy v etapě dotáhla na Alenu Voborníkovou (CTB), ve finiši ale měla více sil chotěbořská závodnice. V mužích vybíhal jako první s obrovským náskokem Miloš Nykodým (ZBM) a protože měl i v poslední etapě nejlepší čas, tak svůj náskok ještě navýšil. Pro cenu za druhé místo si nakonec šel Baptiste Rollier (PHK), který v poslední etapě předstihl po dvou etapách druhého Daniela Hájka (ZBM), ztráta Rolliera na vítěze byla skoro 12 minut, Hájek byl ještě o půl minuty pomalejší.