Další stříbro díky Švábíkové

Aktuality
neděle 14. července 2019
Také závěrečný den evropského šampionátu do 22 let v Gävle byl pro české barvy úspěšný. Tyčkařka Amálie Švábíková si vyskákala stříbrnou medaili. Do elitní osmičky se vešli ještě další tyčkařka Nikola Pöschlová, dále Lada Vondrová na hladké čtvrtce a výškař Marek Bahník.

Jak dokáže být švédské počasí nevyzpytatelné, se ukázalo i při finále tyčkařek, kdy se slunečné a velmi příjemné počasí během několika minut proměnilo na chladné, větrné a deštivé. To však nevadilo Amálii Švábíkové, která si s proměnlivými podmínkami poradila vskutku bravurně, když získala pro české barvy další stříbro. Švábíková procházela soutěží naprosto čistě a cenný kov si zajistila překonáním 435 centimetrů hned prvním pokusem. Stejnou hodnotu zdolala také Ruska Jelizaveta Bondarenková. Podařilo se jí to ale až napodruhé, což ji odsunulo na bronzovou příčku. Mistrovský titul si suverénním způsobem vyskákala favorizovaná Švýcarka Angelica Moserová, když jako jediná překonala 456 centimetrů. Druhá česká zástupkyně Nikola Pöschlová zvládla svou základní výšku rovné 4 metry a díky tomu se podělila o sedmé místo.

Necelých čtyřiadvacet hodin po svém medailovém úspěchu na hladké čtvrtce zaklekla v druhé dráze do bloků finálového závodu na 400 metrů překážek Lada Vondrová a až do cílové rovinky bojovala o další cenný kov. Za poslední překážkou ovšem bohužel zapadla a na čelo ztratila. Nakonec z toho byl i tak skvělý výsledek v podobě šestého místa a času 57.29. Přesto u Lady po doběhu převažovalo spíše zklamání. Dramatický souboj o titul vyzněl lépe pro Belgičanku Paulien Couckuytovou, která se na cílové šachovnici dostala před Italku Lindu Olivieriovou a doběhla si pro zlato v novém osobním rekordu 56.17. Olivieriová byla o pět setin pomalejší (56.22). Bronzovou radost sobě i své zemi udělala Švýcarka Yasmin Gigerová (56.37).

Své první finále na velké mezinárodní akci absolvovali výškaři Marek BahníkJosef Adámek. O něco úspěšnější byl první jmenovaný, jenž se přenesl přes 216 centimetrů a umístil se na osmé pozici. Adámek zvládl 211 centimetrů, a to je výkon, za který mu patří dvanáctá příčka. Roli hlavního favorita potvrdil Bělorus Maxim Nědosekov, když triumfoval za 229 centimetrů. Víc než vyrovnaným soupeřem mu byl Brit Tom Gale, jenž bral stříbro za 227. Třetí byl Polák Norbert Kobielski (223).

V trojskokanském finále si zaskákal Ondřej Vodák, jenž se postupně zlepšoval až na 15.86, což v celkovém hodnocení nakonec stačilo na deváté místo. Z elitní osmičky ho odsunul až poslední možný závodník, a tak po závodě neskrýval zklamání. Medaile visely skutečně vysoko. Dalšího vylepšení tureckého národního rekordu dosáhl vítězný Necati Er, jenž doskákal na 17.37. Sedmnáctimetrovou hranici pokořil také stříbrný Nazim Babayev z Ázerbájdžánu (17.03). Totéž se jen těsně nepodařilo bronzovému Italovi Andreovi Dallavellemu (16.95).

Do chodeckého závodu mužů na 20 kilometrů odstartovalo celkem jednadvacet závodníků včetně našeho Víta Hlaváče. Záhy po startu se od zbytku startovního pole oddělil Turek Salih Korkmaz, kterého stíhala skupinka pronásledovatelů s největšími favority. Dlouho se zdálo, že Korkmaz dotáhne své snažení do zlatého konce, ale nakonec se před něj přeci jen dostal ruský favorit Vasilij Mizinov, jenž si došel pro zlato v čase 1:21:29. Salih Korkmaz mohl však být spokojen i se stříbrem a novým národním rekordem 1:21:32. Bronz získal zástupce britské chodecké školy Callum Wilkinson za 1:22:33. Hlaváč začal závod ze zadních pozic a postupně se prokousával pořadím směrem kupředu, až dosáhl velmi solidního jedenáctého místa. Navíc si o dvě minuty a jednu vteřinu vylepšil osobní rekord z letošních Poděbrad, když prošel cílem za 1:26:55.

Dva čeští běžci v evropském finále na mužském stýplu, to je záležitost, která není úplně běžná a David FollerDamián Vích se s kontinentální špičkou prali statečně. První dva kilometry se drželi vedoucí skupiny a nedokázali zareagovat až na rozhodující nástup zhruba kilometr před cílem. Lepšího umístění dosáhl David Foller, jenž závod dokončil na třinácté příčce v čase 8:59.30. Damián Vích finišoval hned za ním na čtrnáctém místě za 9:01.90. Parádním finišem si dospurtoval pro zlato Němec Frederik Ruppert (8:44.49), který se přehnal přes nakonec stříbrného Francouze Alexise Pheluta (8:45.04). Bronzem udělal domácímu publiku radost Simon Sundström (8:45.82).

Turecko se dočkalo chodeckého zlata v kategorii žen, kde jasně dominovala Ayse Tekdalová, která zvítězila s více než minutovým náskokem v čase 1:34:47. Souboj o stříbro byl o poznání vyrovnanější a lépe z něj vyšla Polka Olga Niedzialeková (1:35:54) před ruskou nezávislou závodnicí Janou Smerdovovou (1:35:58).

Včera byla nejrychlejší na stýplu a poražena nebyla ani dnes na trati 5000 metrů. Řeč je o Dánce Anne Emilii Mollerová, která získala své druhé zlato na ME v Gävle. Svůj úspěch navíc ozdobila novým národním rekordem 15:07.70. Jako stříbrná doběhla Němka Alina Rehová za 15:11.25 a na bronzový stupínek vystoupala Španělka Célia Antónová (15:28.66). Aneta Chlebiková dokončila závod na čtrnáctém místě v novém osobním rekordu 16:09.77.

Druhý den soutěže desetibojařů už se musel obejít bez Ondřeje Kopeckého. S velkým náskokem do něj nastupoval Estonec Johannes Erm, ale čekala se velká stíhací jízda v podání Němce Niklase Kaula, který má přeci jen silnější druhý den. Erm nejprve navýšil svůj náskok na stodesítce překážek, kde byl nejrychlejší ze všech v čase 14.33. Kaul měl však lepší další tři následující disciplíny. V disku hodil 47.35, zatímco Erm zapsal 43.24. Nejdelší pokus patřil dalšímu Němci Janu Rurhmannovi (48.97). V tyčkařském sektoru bral dílčí prvenství Kaul za 480 centimetrů. Erm se přenesl přes 470. Oštěp je pak Kaulovou parádní disciplínou. Však je také někdejším stříbrným medailistou z dorosteneckého MS v této disciplíně a své schopnosti ukázal i v Gävle, když v druhé sérii poslal své náčiní až na 77.36, čímž stanovil hodnotu nového vícebojařského oštěpařského maxima šampionátu a dostal se na první pozici průběžného pořadí před závěrečnou patnáctistovkou. Ermovi k udržení vedení nestačil ani osobní rekord 59.60. Vše se tak mělo rozhodnout v závěrečné patnáctistovce. Kaul je ovšem výrazně lepším běžcem a 1500 metrů uběhl za 4:17.63, jelikož bojoval i o rekord mistrovství, který se mu také podařilo překonat. Jeho novou hodnotu stanovil na 8572 bodů. Zároveň se jedná o letošní nejlepší evropský výkon roku. Skvělý osobní rekord 8445 bodů si poskládal také stříbrný Johannes Erm. Další německý desetibojař Manuel Eitel si v poklidu dokráčel pro bronz za 8067 bodů.

Jedinečný běžecký double získala v Gävle Britka Jemma Reekie. Vítězka včerejší půlky nenašla přemožitelku ani v takticky vedeném finálovém závodě na 1500 metrů a pověsila si na krk druhé zlato za 4:22.81. Další cenný kov pro belgickou reprezentaci získala stříbrná Elise Vanderelstová (4:23.50) Na bronzové pozici dokončila závod Italka Marta Zenoniová (4:23.96).

Finálový závod na 400 metrů překážek mužů vyšel nejlépe Wilfriedovi Happiovi z Francie, jenž triumfoval v letošním nejlepším evropském čase této kategorie 49.03. Na stupně vítězů ho doprovodili Nizozemec Nick Smidt (49.49) a Němec Emil Nana Kwame Agyekom (49.69).

Své výsostné postavení z kvalifikace potvrdila i ve finále dálkařek Francouzka Hilary Kpatchaová, když si s přehledem vyskákala titul mistryně Evropy výkonem 673 centimetrů. Nový osobní rekord 655 centimetrů zajistil stříbro Petře Farkasové z Maďarska a bronz brala Srbka Milica Gardaševičová za 643.

Králem mužské půlky se stal Polák Mateusz Bobrowski v čase 1:48.75, který byl v závěrečném finiši rychlejší než stříbrný Brit Thomas Spencer (1:49.06) i bronzový Španěl Pablo Sanchez (1:49.36).

Nejlepší evropskou oštěpařkou kategorie do 22 let se stala Němka Annika Fuchs, která se mohla těšit nejen z mistrovského titulu, ale i nového kariérního maxima 63.68. Stříbro je v tureckém držení díky Edě Tugsuzové (61.03). Bronzová byla s odstupem Francouzka Evelina Mendesová (55.57).

Celý program šampionátu tradičně uzavřely štafetové závody. Ve štafetě na 4x100 metrů mužů byli nejrychlejší Němci (39.22) před Francouzi (39.57) a Belgičany (39.77). Hned tři kvarteta nedoběhla do cíle. Německé se radovalo také mezi ženami. Zde vyhrály reprezentantky našich západních sousedů za 43.45. Na stupně vítězů se pak vešly ještě Francouzky (43.82) a Polky (44.08).

Německý štafetový primát do třetice přidali čtvrtkaři, kteří zvítězili v čase 3:03.92 před Velkou Británií (3:04.59) a Francii (3:05.36). Ve štafetě na 4x400 metrů pak bralo Německo bronz za 3:33.81. Rychlejší byly stříbrné Britky (3:32.91) a vítězné Polky (3:32.56).