Nakažená klíšťata útočí a přibývá zánětů mozku. Očkuje se jen málo lidí

  17:56
Hygienici v Moravskoslezském kraji varují před klíšťaty, která jsou přemnožená, v tomto období velmi aktivní a nebezpečná. Přenášejí totiž nakažlivé nemoci, především lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu neboli klíšťový zánět mozku, který může skončit vážnými zdravotními následky nebo i smrtí.

Jen minulý týden dostali krajští hygienici informace o osmi nových případech nákazy klíšťovou encefalitidou. Od začátku letošního roku už skončily na některém z infekčních oddělení tří nemocnic v kraji desítky lidí a v letních dnech jich valem přibývá.

„Chraňte se před klíšťaty a nechte se očkovat vakcínou proti klíšťové encefalitidě. Očkování je možné celoročně, tedy i nyní, kdy jsou klíšťata nejaktivnější. Od začátku roku do pátku prokazatelně onemocnělo v Moravskoslezském kraji klíšťovou encefalitidou už 27 lidí, z toho osm jen v uplynulém týdnu,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková.

Podotkla, že nikdo z nemocných nebyl očkovaný a téměř všichni uváděli přisátí klíštěte zejména na Jesenicku či v okolí Bruntálu, konkrétně v lokalitách Lázně Jeseník, Rudná pod Pradědem, Andělská Hora, Karlovice, Krnovsko, ale také v okolí Frýdku-Místku a Třince.

Podle lékařů je zřejmě nemocných ještě víc. Ne u všech pacientů s příznaky jsou však k dispozici výsledky laboratorních testů, proto je hygienici v oficiální statistice zatím neuvádějí.

„U nás dnes leží dva pacienti s klíšťovou encefalitidou, u jednoho z nich však ještě nebyla nákaza laboratorně potvrzená,“ řekla například mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Naďa Chattová s tím, že oba mají lehčí průběh infekce.

Výskyt klíšťat se rozšiřuje

V Havířově leží aktuálně jeden dospělý pacient, také s lehčím průběhem. „Od začátku roku jsme hospitalizovali do deseti pacientů s klíšťovou encefalitidou. Nebyli očkovaní. Naštěstí měli všichni lehčí průběh nemoci a po dvou týdnech mohli odejít domů,“ říká primář havířovského infekčního oddělení Ivo Mifek.

„Ne vždy to tak ale je. Proto bych velmi doporučoval očkování. Dříve se infikovaná klíšťata vyskytovala jen v určitých lokalitách, ale teď už jsou v celém kraji včetně Beskyd. Zájem o očkování se sice mírně zvedá, ale stále je to málo,“ dodal lékař.

S tím, jak vážné může onemocnění být, mají největší zkušenosti lékaři a zdravotní sestry infekčního oddělení opavské Slezské nemocnice, kde každý rok hospitalizují nejvíce lidí včetně pacientů v těžkém stavu.

Nejvíce hlášených případů v EU

Například loni v dubnu tam po mnohaměsíčním boji o život jeden z pacientů zemřel. „Od začátku letošního roku jsme ve Slezské nemocnici hospitalizovali už 47 pacientů s klíšťovou encefalitidou. Aktuálně léčíme 11 lidí, z nichž pět k nám přivezli z Bruntálska, čtyři ze Šumperska a dva z Jesenicka, kde infekční oddělení nejsou,“ uvedl mluvčí nemocnice Jiří Krušina.

Podotkl, že nejmladšímu pacientovi je teprve devět, nejstarší má osmdesát let. „Průběh onemocnění byl u většiny pacientů standardní. Naopak zdravotní stav nejstarší pacientky byl velmi vážný. Seniorka je už sice ve stabilizovaném stavu a při vědomí, ale stále upoutaná na lůžko,“ dodal mluvčí Krušina.

V Česku letos onemocnělo klíšťovým zánětem mozku už přes 230 lidí, loni jich bylo přes 700.

Podle Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu měla Česká republika loni nejvíce hlášených případů ze všech zemí Evropské unie. I vzhledem k tomu lékaři spolu s hygieniky upozorňují, že není radno podceňovat prevenci této nákazy.

Nejúčinnější prevence? Očkování

„Při pobytu v přírodě doporučujeme používat repelenty, nosit vhodné oblečení, nejlépe z hladkých, světlých materiálů, zejména dlouhé kalhoty s gumou přes kotníkovou botu, případně nohavice zasunuté v ponožkách,“ připomíná šéfka hygieniků Šebáková.

Po pobytu v přírodě je podle ní důležité se ihned prohlédnout. „Pokud najdete přisáté klíště, je nutné je co nejrychleji odstranit, ale bezpečně - tedy bez dalšího rizika nákazy. Nejúčinnější prevencí nákazy je však očkování,“ zdůraznila.

V období se zvýšeným rizikem přisátí klíšťat mohou odborníci využít zrychlené očkovací schéma, kdy se druhá dávka aplikuje už 14 dní po první. A po dalších dvou týdnech už by vakcína měla zajistit dostatečnou ochranu. Pak je ještě nutné přeočkování po třech až pěti letech.

23. července 2012