V Kopaninách na Ašsku vyschly studny. Lidé teď musejí pěšky k cisterně

  10:22
Lidé z Kopanin na Ašsku mají problém. Vyschly místní studny a část domů zůstala bez vody. Obyvatelé jsou tak odkázáni na cisternu. Problémy s vodou jsou ale i v nedaleké Doubravě. Obě osady patří pod ašskou radnici a ta teď hledá řešení. Pomoci má nový vrt s veřejnou studnou.

Pitnou vodu pro lidi v Kopaninách zajišťuje cisterna. Jedno její naplnění vyjde zhruba na tři a půl tisíce korun, další peníze stojí pronájem a doprava. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„V téhle části obce je bez vody sedm domů,“ ukazuje okolo sebe při naší návštěvě Kopanin Marián Rewczuk, člen osadního výboru. Sucho a vysychající studny ale trápí obyvatele i v dalších částech osad Kopaniny a Doubrava.

Dalším zdrojem pitné vody je pro místní obyvatele hluboký vrt osazený pumpou.

„Minulý týden tady připravili elektriku, osadí tady čerpadlo a lidé si budou moci jednoduše vodu napustit,“ dodává Rewczuk. Všichni doufají, že čerpadlo začne pracovat co nejdřív, a oni se zbaví námahy při čerpání.

„Vrt je osazen ruční pumpou, takže jako zdroj vody jej lze používat. Montáž čerpadla pro větší pohodlí obyvatel se nyní řeší. Technologii na čerpání vody by měli studnaři namontovat během čtrnácti dnů,“ uvádí mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.

Problém s vodou ale lidé z osad na Ašsku nehlásí poprvé, stejně to podle Rewczuka vypadalo i loni. „To už došla voda i mně dole v Doubravě,“ vzpomíná.

Za většinou problémů s vodou podle něj stojí počasí. Je sucho, neprší a ani poslední zimy nebyly bohaté na srážky.

U nedaleké hospody si ale několik místních nebere servítky, když popisují, jak se zde žije. „Nemáme vodovod, ani kanalizaci. Navíc si tady nějaká firma udělala hluboký vrt a strhnula vodu,“ nechají se slyšet.

„Na jaře tekla voda normálně, pomalu odtávalo, co nasněžilo. Studnu jsem měl plnou, ale teď se zase opakuje loňský rok, jak dlouho už letos pořádně nezapršelo,“ krčí Rewczuk bezmocně rameny.

O připojení na vodovod je velký zájem

V loňském roce se situace s vodou podle lidí z Kopanin zlepšila až někdy v listopadu, kdy zase začalo pršet. Většina z nich už ale nechce sledovat předpověď počasí a čekat, až zaprší. Uvažuje o připojení k vodovodu. Členové osadního výboru už obcházejí jednotlivé domy a zjišťují, kdo z nich má zájem připojit se na vodovod.

„Za Doubravu, kde bydlím, jsem byl docela překvapený, jak velký zájem o připojení je. A to naše problémy s vodou nejsou takové jako tady v Kopaninách,“ popisuje Rewczuk situaci.

Otázkou ale je, nakolik chtějí mít místní jen řešení pro případ sucha, a kdo z nich se vlastně k vodovodu připojí nastálo.

Přistavením cisterny s pitnou vodou musela ašská radnice řešit kritickou situaci zatím jen v části Kopanin. „Užitková voda v obci je. Město tam nechalo vyčistit čtyři studny,“ popisuje opatření radnice její mluvčí Milan Vrbata. „Voda je zatím jen užitková, protože nejsou hotové její rozbory,“ dodává.

Cisternu s pitnou vodou nechává radnice každý třetí den vyměnit za čerstvou. Městskou kasu vyjde zhruba na tři a půl tisíce korun jedno naplnění, další peníze pak stojí její pronájem a doprava.

V Kopaninách není obecní vodovod ani kanalizace, lidé vodu čerpají z vlastních studen.

„Od roku 2008 přispívá město na nové vrty. Zajímavostí je, že právě z obce Kopaniny možnosti zažádat o dotaci na úpravu či pořízení zdroje vody od té doby využili jen dva zájemci,“ dodává mluvčí radnice. Maximální výše dotace je 40 tisíc korun.

Autor: