Juniorští ploutvaři ČR získali na MS v egyptském letovisku Sharm El Sheikh dvě stříbra

Na přelomu července a srpna, konkrétně 28. července – 4. srpna 2019, hostilo známé egyptské letovisko Sharm El Sheikh Mistrovství světa juniorů v ploutvovém plavání. Pod vedením trenérů Vladimíra Beneše a Romana Padalíka se na nejjižnější cíp Sinajského poloostrova vydalo závodit  celkem devět českých reprezentantů  4 dívky a 5 chlapců: Adéla Švomová, Kateřina Padalíková, Hana Rosová, Alžběta Hnáthová, Tomáš Pilný, Jakub Klimpar, Jan Janásek, Matyáš Kubíček a Filip Látal.

I když medailová sbírka české výpravy na MSJ není největší, čeští závodníci se v nabité světové konkurenci rozhodně neztratili, o čemž svědčí kromě dvou medailí i další finálová umístění.

O medaile se na MSJ postarali dva čeští závodnicí. První stříbro a zároveň český juniorský a seniorský rekord za čas 1:25,08 s vybojoval na trati 200 PP Filip Látal, který se představil i ve finále závodu na 400 PP, v němž obsadil nepopulární 4. místo. Na trati 50 PP mu patří 16. místo, na nejdelší trati 6000 m pak závod nedokončil a to kvůli extrémním podmínkám, které při závodě panovaly.

O druhou českou medaili se postaral Matyáš Kubíček, který stejně jako Filip Látal vybojoval stříbro, tentokráte však na trati 800 PP. Jeho čas 6:40,75 s je navíc dalším novým juniorským i seniorským rekordem na této distanci! V dalších individuálních startech na 400 PP a 200 PP obsadil Matyáš Kubíček shodně 5. místo.

Novým českým juniorským rekordem se může pochlubit, která na trati 100 PP zaplavala čas 41,94 s, což jí ve finále na MSJ stačilo na 7. místo. Stejné umístění zaznamenala česká závodnice na trati 100 RP, 8. místo pak vybojovala na polovičních tratích 50 PP a 50 RP.

Do finále se podívali i další čeští závodníci. Jakub Klimpar obsadil v závodě 50 BF 8. místo (200 BF 14. místo, 100 BF 21. místo), Hana Rosová na stejné distanci také obsadila 8. místo (100 BF 14. místo, 400 BF 19. místo), Alžběta Hnáthová pak na trati 200 PP obsadila ve finále 7. místo (400 PP 11. místo, 800 PP 13. místo, 6000 m nedokončila).

Ostatní čeští reprezentanti na finále sice nedosáhli, ale za své výsledky se rozhodně stydět nemusí. Kateřina Padalíková byla nejlépe klasifikována na 11. místě v závodě 100 PP (200 PP 15. místo, 400 PP 17. místo), Jan Janásek vybojoval na trati 400 BF 12. místo (200 BF 25. místo, 100 BF 28. místo), nejlepším umístěním Tomáše Pilného bylo 20. místo na trati 50 PP (100 PP 21. místo, 50 RP 26. místo).

Češi se postavili i na start čtyř štafetových závodů. V nejdelší štafetě 4 x 2000 m mix (Kubíček, Látal, Hnáthová, Švomová) vybojovali 6. místo. Chlapci ve štafetě 4 x 100 PP (Kubíček, Pilný, Janásek, Látal) skončili na 7. místě stejně jako štafeta 4 x 50 PP mix (Kubíček, Švomová, Padalíková, Látal). Štafeta 4 x100 BF mix (Klimpar, Janásek, Švomová, Rosová) pak obsadila 9. místo.

Česká výprava se dvěma stříbry obsadila v elkovém hodnocení národů konečné 11. místo. Kompletní výsledky z Mistrovství světa juniorů v plavání s ploutvemi naleznete zde.

(dm, Sdružení sportovních svazů České republiky, SportovniListy.cz, foto: archiv účastníků MSJ, facebook CZECH Finswimming Fanclub)