Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Koláček z Mostecké uhelné má za týden nastoupit do švýcarského vězení. Neuposlechnu, uvedl

Česko

  11:32
Praha - Švýcarsko vyzvalo podnikatele Antonia Koláčka, který je v Česku obžalovaný v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS), aby 19. srpna nastoupil v souvislosti s tunelováním MUS do švýcarského vězení. Koláček v pondělí novinářům řekl, že na doporučení svých advokátů výzvu neuposlechne. O tomto postoji už informoval švýcarské úřady i český soud.

Antonín Koláček si za privatizací Mostecké uhelné stojí. foto: Richard Cortés, Česká pozice

„Potřebuji se plně obhájit před českým soudem a očistit své jméno. Nemohu zklamat své přátele, kteří mi věří, a jednoduše odejít do vězení a ukončit celý příběh MUS bez odpovídajícího prozkoumání a vysvětlení,“ uvedl k tomu Koláček.

Finančník, který minulý týden oslavil šedesáté narozeniny, doplnil, že plánuje přebývat v Česku a necestovat. Švýcarská strana ho prý zatím neinformovala o možných následcích neuposlechnutí výzvy.

Švýcaři zneužili situace, ignorovali dokumenty a svévolně zabavili finance, říká Koláček

Podnikatel byl ve Švýcarsku odsouzen v roce 2013 k 52 měsícům vězení, a to za podvod, praní špinavých peněz a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Vinu odmítá.

Proti zamítnutí své žádosti o odklad výkonu trestu se chce Koláček odvolat k soudu v Lausanne. „Švýcarsko může a nemusí vydat zatykač. Možná počkají na výsledek toho odvolacího řízení,“ řekl.

Koláčkův právník Bohdan Žáček upozornil, že pokud by finančník nastoupil do švýcarského vězení, tak by jeho trestní stíhání v ČR český soud velmi pravděpodobně zastavil. Manažer by se tak již ve vlasti nemohl hájit.

Žáček podotkl, že podle zavedených konvencí domácí stát nevydává odsouzené bez jejich souhlasu k výkonu trestu do cizího státu. „Lze tu nechat uznat (švýcarský) rozsudek, to ale není jednoduchý postup. Teoreticky si to dovedu představit, ale prakticky ne,“ dodal právník.

Prodej státního podílu v MUS firmě Investenergy schválila v červenci 1999 vláda současného prezidenta Miloše Zemana. V české větvi případu zahájil pražský městský soud hlavní líčení loni v listopadu a termíny jednání jsou momentálně nařízené až do dubna příštího roku. Obžaloba tvrdí, že Koláček a další obžalovaní vytvořili nepřehlednou strukturu firem, aby zastřeli, že nejpozději od května 1998 vlastnili nebo měli pod kontrolou nadpoloviční většinu akcií MUS. Poté údajně vyčkali, až cena akcií klesla, a od státu odkoupili jeho podíl přes firmu Investenergy za výrazně nižší cenu. Česku tím podle státního zástupce způsobili škodu nejméně 3,2 miliardy korun.

Antonio Koláček spoluvlastnil MUS

  • Koláček je někdejším spolumajitelem Mostecké uhelné společnosti. V roce 2013 byl pravomocně odsouzen (spolu s další pěticí manažerů) švýcarským soudem za podvod, praní špinavých peněz a porušování povinnosti při správě cizího majetku v souvislosti s privatizací MUS. Švýcarské úřady se na prodej MUS zaměřily již v roce 2005.
  • Podnikatel byl ve Švýcarsku odsouzen k 52 měsícům vězení. Soud mu udělil i peněžitý trest. V prosinci 2017 švýcarský nejvyšší soud zamítl jeho odvolání. Švýcarsko nyní vyzvalo Koláčka, aby 19. srpna nastoupil do vězení. Ten ale řekl, že výzvu neuposlechne. Chce se plně obhájit před českým soudem a očistit své jméno.
  • Kroměřížský rodák (7. srpna 1959) vystudoval pražskou Vysokou školu chemicko-technologickou. Poté Koláček pracoval jako personalista, mimo jiné u Komerční banky (KB).
  • V roce 1994 stál s Petrem Krausem u vzniku společnosti Newton Financial Management Group. O rok později usedl do představenstva MUS, a to jako vrchní personalista KB, která ve firmě vlastnila podíl. V letech 1993 až 1997 zároveň působil v dozorčí radě banky.
  • Postupně se stal nejvlivnějším manažerem MUS a byl rovněž generálním ředitelem Appian Group, která MUS ovládla. V roce 2005 spolu s manažerem Lubošem Měkotou (ten v březnu 2013 zemřel) získali každý čtyřicetiprocentní podíl v dolech, který posléze prodali Pavlu Tykačovi.
  • Koláček, který se do roku 2018 jmenoval Antonín, se poté z byznysu stáhl a začal se věnovat buddhismu a cestování. Je zakladatelem a majitelem firmy Maitrea zaměřené na duchovní rozvoj.
  • V české větvi kauzy MUS zahájil pražský městský soud hlavní líčení loni v listopadu. Obžaloba tvrdí, že Koláček a další někdejší manažeři vytvořili nepřehlednou strukturu firem, aby zastřeli, že nejpozději od května 1998 vlastnili nebo měli pod kontrolou nadpoloviční většinu akcií MUS. Poté vyčkali, až cena akcií klesla, a od státu odkoupili jeho podíl přes firmu Investenergy za výrazně nižší cenu. Prodej státního podílu v MUS firmě Investenergy schválila v červenci 1999 vláda současného prezidenta Miloše Zemana. Obžalovaní tím Česku údajně způsobili škodu nejméně 3,2 miliardy korun. Všichni obvinění vinu odmítají.
Autor: