Vojta Král sedmý na klasice MS v Norsku

14.8.2019 Petr Klimpl

Na MS v Norsku se rozdělovaly první medaile. Na klasické trati obhájil titul Nor Olav Lundanes, skvěle zaběhl Vojtěch Král, který obsadil sedmou příčku.

Královská disciplína - klasická trať. Běžela se v aréně Mørk, kde byl připraven dosud nezmapovaný velký lesní komplex. Šlo o zvlněný terén formovaný ledovcem plný vrstevnicových detailů. Na východě spíše plošší, v západní části více kopcovitý s maximálním převýšením 60 metrů. Na vrcholcích se rozprostíral borovicový les s dobrou průběžností i viditelností, v nižších partiích viditelnost zhoršovaly smrkové porosty. Místy byly prořezávky. V terénu bylo i dost komunikací. Muže čekalo 16,6 km/530 m/26 k.

Olav Lundanes (NOR) obhájil mistrovské tituly na klasice MS z let 2016 - 2018 a po skvělém výkonu získal zlato. Celou světovou špičku šokoval norský junior Kasper Fosser (letos 3x zlato na MSJ), který vybojoval stříbro. Fosser startoval v polovině startovního pole a šel do suverénního vedení. Světová špička startující v závěru, se snažila jeho první místo v mezičasech vymazat, ale podařilo se to až po polovině trati jedinému - norskému fenoménovi klasik Lundanesovi. Ten opět ukázal, že se na světový šampionát dokáže skvěle připravit a po výborném výkonu si doběhl pro zlato (jeho čas 90 minut byl o 10 minut kratší než čekali pořadatelé), Fossera porazil nakonec o 99 sekund. Třetí nakonec skončil mnohonásobný medailista z MS Švýcar Daniel Hubmann, který jen o tři sekundy porazil svého krajana Matthiase Kyburze, pátý byl Ruslan Glibov (UKR) a šestý Nor Magne Daehli.

Skvěle zaběhl Vojtěch Král. Po celou trať se pohyboval v první desítce, nasazené tempo vydržel až do konce a v cíli se radoval z konečného 7. místa (jeho nejlepší výsledky na klasice na MS). Ztráta na vítězného Nora byla 5:54 min. Další dva naši skončili na počátku třetí desítky - 23. Pavel Kubát (+13:32), 25. Marek Minář (+15:54).

Ohlasy v cíli:
Vojta Král: "Šel jsem po celou dobu úplně sám, dodržel jsem taktiku, kterou jsem si zvolil před závodem - šetřit se po cestách, volil postupy tak, aby mi to bylo příjemné, nervat se zbytečně do terénu. Nějaká zaváhání tam byla, možná minutku dvě, bych tam napočítal, ale měl jsem to celou dobu pod kontrolou. Myslel jsem, že trať bude více v terénu, že se to bude bouchat rovně, na rozdíl od přechozích závodů, kde se běhalo na buzolu rovně, tak tady ty volby byly, člověk si po cestách mohl strašně pomoct. Nám jako kontinentálním běžcům to určitě sedělo. Jsem velmi spokojen se svým výkonem i umístěním. Určitě to dnes oslavíme."
* Pavel Kubát: "Bylo to náročné. Já se do toho nemohl dostat tempově, také mě srazilo pár chybiček v dohledávkách, hned třeba na jedničce. Chyběla mi taková ta plynulost nutná pro klasiku, pocitově jsem se hrozně trápil, ani mně tam nikdo nepomohl, protože jsem nikoho na trati nepotkal a odpracoval jsem si to pěkně celý sám. Proti očekávání se dost využívaly postupy po krajích pole, dost dlouho jsem běžel i po asfaltu, na to že jsme v Norsku, tak se dost běhalo po cestách. Jinak to bylo hezké, byly tam pěkné pasáže. Chtěl jsem to jít o trochu líp, nejsem po doběhu úplně spokojený."
* Marek Minář: "Dnes se mi běželo dobře, za mě dobrý závod, nějaké chybičky tam určitě byly, ale to k tomu patří, ale já jsem spokojený. Trať byla trošku běžečtější než jsme čekali, začátek nebyl ani hodně skandinávský, spíše kontinentální, až druhá část byla to pravý Norsko."