Spousta z nás si to nedokáže představit

17.08.2019 - red
počet přečtení: 741
vytvořeno 17.08.2019, upraveno 17.08.2019

S LUKÁŠEM PALYZOU Z HAMBURKU O USA Zatímco reprezentace lvů zápolí na turnaji v Hamburku, kde ji v sobotu od 20:00 čeká duel s vysokou kvalitou napěchovaným domácím Německem (vysílá ČT Sport), její úvodní soupeř na světovém šampionátu, tým USA, má za sebou první hitovou konfrontaci se Španělskem, která skončila výhrou 90-81 při jasné dominanci na doskoku 42-20. V americké sestavě figuruje po odstoupení forwarda Tuckera (kotník) už jen 14 hráčů, jimiž jsou rozehrávači Kemba Walker, De´Aaron Fox, Marcus Smart, křídla Donovan Mitchell, Derrick White, Jaylen Brown, Joe Harris, Harrison Barnes, Khris Middleton, Jayson Tatum a podkošoví Brook Lopez, Mason Plumlee, Myles Turner a Kyle Kuzma.

„Ten první výsledek se těžko hodnotí, příprava ještě není bůhvíjak směrodatná. Jednotlivé týmy ještě ledacos zkoušejí. Ze sestřihu ale jako hlavní vyniklo, jak i v konfrontaci se Španělskem Američani potvrdili svou fyzičnost. Byli nesmírně rychlí a atletičtí. Přesto se Španělé svou chytrostí a evropským stylem hry proti tomuhle béčkovému nebo céčkovému americkému výběru dokázali držet, což je směrem k šampionátu jen dobře,“ podotkl forward národního týmu Lukáš Palyza.
 


K velké doskakovací převaze USA pak doplnil: „Člověk by asi očekával, že takový Marc Gasol tam něco pro Španěly odvede, ale u Američanů není rozdíl v atletičnosti. Když vezmu nás, tak pokud my bychom postavili Honzu Veselého s Tomášem Satoranským, tak ti jsou taky atletičtí, ale když to prostřídáme do druhé pětky, už nám ten atleticismus mizí. Američani vytvářejí neustálý tlak na soupeře a myslím, že mají i dobře rozdělené role na útočném i obranném doskoku. Bude to tak nesmírně těžké. Spousta z nás si ten zápas zatím ani nedokáže představit. Očekáváme strašně moc, porovnáváme, ale každý zápas je jiný.“

„Taky si ale myslím, že soupeři Američanů neukážou v přípravě všechno, co mají jako to eso v rukávu. Řada celků, které budou chtít USA zaskočit, bude určitě mít v zásobě nějakou zónu, zónový presink a podobně a nebudou s nimi hrát 1 na 1 po celém hřišti, což by dopadlo jednoznačně pro Američany.“

Když má trojkový snajpr vyjmout z mošny dojmů ten z už téměř finální americké sestavy, přiznává smíšené pocity. A nejen svoje.

„Dostat se na takový turnaj a mít tým USA ve skupině, samozřejmě bychom chtěli hrát proti tomu nejlepšímu, co Amerika má. Na druhou stranu si teď lze pohrávat s myšlenkou, že čím víc hráčů odřeklo, tím hratelnější ten zápas pro nás bude. Nebudeme si nic nalhávat – kdyby tam měli hvězdy typu Stepha Curryho, LeBrona Jamese nebo Kevina Duranta, bylo by pro nás hodně těžké s nimi držet krok.“

Ač až na výjimky, jakými jsou olympijský vítěz Barnes a mistr světa Plumlee, američtí hráči nemají z kategorie dospělých prakticky žádné mezinárodní zkušenosti, varuje Palyza, že pro změnu disponují neskutečnou herní praxi z NBA - při 82 zápasech v základní části sezony a navrch s play-off.

„Nerozehraností tak trpět nebudou, možná jen v určitých kombinacích, ale to už bude hozená rukavice pro nejlepší evropské celky. Myslím, že Francie, Španělsko, Srbsko a další top evropské země jako Litva si řeknou - „Kdy jindy porazit Spojené státy než teď?“. Pro ně to bude obrovská výzva a už i kouč Srbů Saša Djordjevič si trochu rýpnul do Američanů, když řekl, že pokud se oba týmy potkají, ať soupeři pomáhá Bůh.“

1839ZTZ.jpg

Palyza souhlasí, že američtí hráči bez zkušeností s FIBA basketbalem, navíc v nově utvořeném týmu, s některými specifickými prvky budou mít problémy. To se může týkat napříkald neexistence pravidla defenzivních tří sekund, jež dává větší možnosti při zahušťování podkošového prostoru i zónovým systémům.

„Některá pravidla jsou rozdílná a na to si ti hráči budou muset zvyknout. Právě tohle bylo vidět i na velkých mezinárodních akcích v minulosti, kdy Američané nebrali zlato, a to měli lepší tým, třeba s Allenem Iversonem, Carmelem Anthonym a dalšími,“ odkazuje Palyza ke slavné aténské olympiádě 2004, kdy sestava s tehdy 29letým Iversonem, 28letým Duncanem, 27letým Marburym, 26letým Marionem, 24letými Jeffersonem a Odomem, 22letými Wadem a Boozerem, 21letými Stoudemirem a Okaforem, 20letým Anthonym a 19letým LeBronem Jamesem padla v semifinále s Argentinou (81-89) a skončila až třetí. O dva roky předtím to byla dokonce domácí ostuda na světovém šampionátu s šestým místem.

U obou akcí byl americký asistentem Gregg Popovich, současný hlavní kouč. A právě jeho osoba by měla být i podle Palyzova mínění zárukou kvality. „On s asistentem Stevem Kerrem jsou velmi inteligentní trenéři, na ty nové věci hráče připravují a tyhle mezery se budou snažit z jejich hry odstranit.“

A komu dává reprezentační forward největší šanci na pokoření USA na samotném MS?

„Osobně si myslím, že Amerika zlato nevyhraje. Na straně evropských celků bude obrovská motivace, chuť a touha vyhrát šampionát, když se ta šance nabízí. Třeba o Turecku, které máme spolu s USA ve skupině, si to úplně nemyslím. Na roli těch, kdo by mohli porazit Američany, favorizuju hlavně Srby, Francouze a Španěly. Francie má teď hodně dobrou generaci hráčů, stejně jako Srbové. Osobně jsem dřív nejvíc favorizoval na titul Francouze, podle přípravy to od nich ale není ideální, tak uvidíme. Bude to závod mezi evropskými celky a spousta lidí se bude těšit, protože ta honba za titulem konečně může být zase zajímavá.“