Ovoce bude málo, spálil ho jarní mráz, hlásí sadaři z Českého ráje

  6:40
Ovocné sady v Českém ráji vypadají vesměs tak, jako by už bylo po sklizni. Na mnoha stromech vidíte pouze listí. Na vině jsou jarní mrazy, kvůli nimž se úroda jablek nedostane ve srovnání s loňským rokem ani na polovinu.

Z odrůdy Bohemia nevyrostlo na rodinné farmě v Pěnčíně skoro nic. „Na prázdné stromy je smutný pohled,“ říká Miloš Thoř. | foto: Miloslav Lubas, MF DNES

„Z odrůdy Bohemia nám nevyrostlo skoro nic. Na prázdné stromy je smutný pohled,“ říká Miloš Thoř z rodinné farmy v Pěnčíně.

„Mrazům nejlépe odolaly odrůdy Gala a Šampion. Odhaduji, že jsme přišli asi o sedmdesát procent očekávané úrody. Zachováme jen náš vlastní prodej z dvora pro stálé zákazníky. Na dodávky do velkoobchodu nám jablka nezůstanou.“

Na některých jablkách jsou mrazové skvrny.

Thořovi pěstují jablka na deseti hektarech. Mezi nejnižším a nejvyšším místem v jejich sadech je rozdíl zhruba padesát metrů.

„Dole pomrzly skoro všechny květy. Na kopci, kde teploty na jaře tolik neklesly, nějaká jablka máme. Na některých se ovšem objevily hnědé mrazové skvrny,“ dodává Miloš Thoř. 

Jeho otec Josef se sadaření věnuje přes padesát let a podobnou pohromu jako na jaře pamatuje pouze jednou. „Mrazy nás připravily o většinu úrody také v roce 2011,“ připomíná zkušený ovocnář. 

„Hrušky nebudou vůbec žádné.“

V Českém ráji hospodaří v ovocných sadech rovněž společnost Agro Rubín. Vlastní jich přes padesát hektarů. Většinu z nich zabírají jabloně, dále pak hrušně, švestky a višně.

„První vlna mrazů přišla 16. dubna a zasáhla zelená a růžová poupata jabloní. Teploty klesly až na minus pět stupňů,“ upozorňuje Jiří Drobný, ovocnář Agra Rubín. „Další mrazy nastaly v noci z 6. na 7. května a ze 7. na 8. května. Poškodily růžové květy.“

Agro Rubín přišlo podobně jako Thořovi asi o sedmdesát procent úrody jablek. „Hrušky nebudou vůbec žádné, višní jsme sklidili čtyřicet procent z očekávaného množství,“ podotýká Drobný. „U švestek očekáváme zhruba poloviční úrodu.“

Mrazy uhodily na jaře rovněž v sadech rodinné farmy bratrů Luďka a Zdeňka Ježkových ve Čtveříně. Poněvadž se nachází ve stejné oblasti jako ovocné stromy Thořových a Agra Rubín, jsou škody velmi podobné. 

„Na prodej ze dvora jablka budou. Lidé se bojí, abychom nezdražili kilo jablek třeba na čtyřicet korun,“ prozrazuje Zdeněk Ježek. „Cenu zvýšit musíme, abychom měli peníze na péči o sady, ale půjde jen o deset procent. Kilo jablek vyjde místo dvaceti na dvacet dva korun.“ Podle Ježka dopadly vinou mrazů velmi špatně vlašské ořechy. „Na stromech nejsou vůbec žádné plody,“ podotýká Ježek. 

Farmáři přijdou o peníze na rozvoj

Mizerná úroda připraví farmáře o peníze na rozvoj sadů. Ke krachu je ale nepřivede.

„V minulých úspěšných letech jsme si vytvořili rezervu, abychom přečkali horší období. Výrazně nižší letošní tržby nás však samozřejmě netěší. Ještě dva roky musíme například splácet úvěr na traktor,“ vysvětluje Miloš Thoř. 

„Špatná úroda znamená, že ušetříme jenom na sklizni, náklady na naftu nebo na postřiky zůstanou stejné. Víme ale o ovocnářích, kterým jarní mrazy uškodily víc než nám. Na Jičínsku nebo Mladoboleslavsku některým kolegům nevyrostlo v sadech skoro nic. Všichni doufáme, že nám ministerstvo zemědělství poskytne alespoň nějakou kompenzaci za ztráty způsobené jarními mrazy.“

Na ochranu kvetoucích sadů před jarními mrazy existují ochranná opatření.

„Jsou ale hodně drahá a nemůžeme si je dovolit,“ říká Thoř. „Mezi stromy se dávají v krátkých rozestupech parafinové svíčky nebo v sadech jezdí traktor s fukarem na horký vzduch.“

5. listopadu 2017