Dva národní rekordy Pavla Soukupa

na 4. CMAS Mistrovství světa v hloubkových disciplínách nádechového potápění

Na Roatánu, Honduras se letos 6. – 11.8.2019 utkali závodníci z rekordního počtu 29 zemí v hloubkových disciplínách nádechovém potápění. Počet atletů za každou jednotlivou zemi byl naopak oproti posledním rokům nízký. Českou republiku reprezentovali dva atleti:

Jarmila Slovenčíková

Dříve se věnovala ploutvovému plavání a v minulosti předvedla na hloubkách řadu výborných výkonů: na individuálních závodech potápěla do hloubek přes 80 metrů v disciplíně CWT a získala titul mistryně světa v disciplíně CNF. Po delší pauze se vrací na scénu, mezi letošní úspěchy předcházející výjezdu na MS je např. druhé místo na MČR 2019 v bazénových disciplínách a celkové vítězství na italském národním šampionátu v hloubkových disciplínách.

Pavel Soukup

Letošní vítěz MČR v bazénových disciplínách se hloubkového MS účastnil již potřetí. V tréninku předvedl schopnost ponořit se bezpečně do hloubky přes 90 metrů a na závody se připravoval především na Slapech a také v Chorvatsku.

Mezi tradičně nejpočetnější výpravy s největšími úspěchy patřili Italové, Rusové, Slovinci a Francouzi. Letošní mistrovství světa opět prokázalo, jak neskutečně se hloubkový freediving posouvá. Díky technologii Diveye bylo možné závody sledovat v přímém přenosu i následně v záznamu. Opět padla řada světových rekordů jak u žen, tak u mužů a např. u konstantní váhy s monoploutví se ukazuje, že výkon 100 metrů už dnes nestačí na „bednu“ ani u žen. Úžasnou podívanou předvedly závodnice Alessia Zecchini a Alenka Artnik, když v této disciplíně obě potopily hloubku 113 metrů a společně tedy drží světový rekord. Alexey Molchanov z Ruska posunul světové rekordy ve všech disciplínách. Nataliia Zharkova z Ukrajiny také prokázala perfektní formu, posbírala medaile všech barev a na své konto si připsala světový rekord v disciplíně konstantní váha se dvěma ploutvemi s hodnotou 93 metrů.

Podmínky ve vodě byly trochu náročnější, na hladině to houpalo a pod hladinou byly chvílemi ne úplně příjemné proudy. Čeští reprezentanti měli na místě nejméně času na trénink, přesto hájili naše barvy s ohledem na obrovskou konkurenci více než důstojně. Disciplínu konstantní váha s monoploutví zvládla Jarmila Slovenčíková technicky i divácky parádně, předvedla krásný ponor do 80 metrů s velkou rezervou a v celkovém pořadí skončila sedmá. Pavel Soukup v této disciplíně předvedl výkon v hodnotě 88 metrů a přesto, že tento výkon stačil na celkové deváté místo, potvrdil, že je aktuálně v ČR nejlepším mužem s velkým potenciálem do budoucna. Další disciplínou s českou účastí byla konstantní váha s dvěma ploutvemi, která je fyzicky náročnější a ve které Pavel Soukup posunul stávající národní rekord o čtyři metry na 76 metrů a skončil sedmý v celkovém pořadí. Jarmila Slovenčíková překvapila snad úplně všechny tím, že pro svůj ponor do 62 m nepoužila extra dlouhé freedivingové ploutve, ale jen krátké „najády“. Poslední den závodu pak v disciplíně free immersion Pavel Soukup opět posunul národní rekord, tentokrát o krásných 7 metrů na hodnotu 82 metrů, což stačilo na celkové osmé místo v pořadí. Oběma závodníkům patří velký dík za reprezentaci České republiky.

Výjezd na mistrovství světa by nebyl možný bez významné podpory Svazu potápěčů České republiky, kterému patří obrovský dík za důvěru a perfektní spolupráci.

 

Výsledky CMAS MS v hloubkových disciplínách nádechového potápění 2019 najdete zde http://www.svazpotapecu.cz/clanek-dva-narodni-rekordy-pavla-soukupa-na-4-cmas-mistrovstvi-sveta-v-hloubkovych-disciplinach-nadechoveho-potapeni-35-338

Disciplíny zařazené do programu CMAS MS

CNF – konstantní váha bez ploutví – fyzicky nejnáročnější disciplína, při které závodník sestupuje a vystupuje pouze za pomocí vlastních sil (bez ploutví). Odhození zátěže, přitahovaní za lano, nebo jiná dopomoc nejsou povoleny.

CWT – konstantní váha s monoploutví, kdy potápěč sestupuje a vystupuje pouze za pomocí monoploutve. Odhození zátěže, přitahovaní za lano, nebo jiná dopomoc nejsou povoleny.

DYN Bi-Fins – konstantní váha se dvěma ploutvemi, při které potápěč sestupuje a vystupuje pouze za pomocí dvou ploutví, delfíní kop není povolen. Odhození zátěže, přitahovaní za lano, nebo jiná dopomoc nejsou povoleny.

FIM – free immersion - závodník se snaží o dosažení maximální hloubky bez pomoci jakéhokoliv propulsního vybavení (ploutve, monoploutev). Přitahování za sestupové lano je povoleno.

Fotografie zaslala Mgr. Pavlína Procházková, Amphi – děkujeme.

Dva národní rekordy Pavla Soukupa Dva národní rekordy Pavla Soukupa Dva národní rekordy Pavla Soukupa Dva národní rekordy Pavla Soukupa Dva národní rekordy Pavla Soukupa

Naše další projekty



Partneři

Asociace pracovníků v regeneraciSaunafest 2015Relax Centrum KolštejnFrajtHotel Hluboký DvůrHotel Komorní hůrka