Dejvickou sochu maršála Koněva očistilo několik lidí. Zmizel i nápis ‚ne krvavému maršálovi‘

Několik lidí v sobotu částečně očistilo památník maršála Ivana Koněva v Praze 6, který neznámý vandal polil v noci na čtvrtek červenou barvou a podstavec pomaloval nápisy. Zmizel mimo jiné nápis z podstavce: Ne krvavému maršálovi! Nezapomeneme. Odstraněny byly také letopočty včetně roku 1968. Na podstavci ale zůstávají stopy červené barvy. Podle mluvčího Prahy 6 Ondřeje Šrámka nešlo o akci městské části. Podle policie nejednali protiprávně.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie byla k pomníku maršála Koněva přivolána v sobotu kolem 13.00. Při příjezdu hlídky bylo na místě několik lidí, kteří památník čistili. Policisté zjistili jejich totožnost pro případ dalšího šetření. „Podle mých informací k žádnému protiprávnímu jednání nedošlo,“ policejní mluvčí Jan Rabynský.

Mluvčí radnice Prahy 6 Ondřej Šrámek odmítl, že by očištění sochy maršála Koněva iniciovala radnice městské části. Podle něj šlo zřejmě o soukromou iniciativu.

Rusko si předvolalo českého diplomata. Důrazně protestuje proti pomalování sochy maršála Koněva

Číst článek

„Naše akce to určitě nebyla. Pan starosta (Ondřej Kolář) jasně řekl, že dokud se s ruskou ambasádou nezačne konstruktivně jednat o tom, kam tu sochu přesunout, tak tam ta barva zůstane,“ řekl Šrámek.

Sochu maršála Ivana Koněva v Dejvicích neznámý pachatel polil barvou a popsal v noci na čtvrtek. Policie případ prověřuje pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, za nějž pachateli hrozí až roční vězení.

Pomalování pomníku ostře odsoudilo ruské velvyslanectví v Praze. Označilo ho za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Československa. Ruské ministerstvo zahraničí si kvůli tomu předvolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě.

Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzany Štíchové už se schůzka uskutečnila, bližší informace k obsahu setkání ale česká diplomacie nezveřejnila.

Pomalovaný Koněv

Kolem Koněvovy sochy panuje kontroverze, v minulosti se objevila iniciativa žádající její odstranění. Pomník se dlouhodobě stává terčem vandalů, například loni v květnu jej někdo polil růžovou barvou.

Někdo znovu polil barvou sochu maršála Koněva. ‚Zůstane pomalovaná,‘ oznámila Praha 6

Číst článek

Při loňském 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila radnice Prahy 6 u sochy tabulku s doprovodným textem.

Ten popisuje roli maršála Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, i v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi.

„V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa“ stojí také na desce.

Proti vysvětlující tabulce protestovali čeští komunisté, nelíbí se ani ruskému velvyslanectví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme