V Trebišově rozhodnul o vítězi pozdní příjezd

Na tratích známých z Rally Košice se odehrál teprve třetí ročník jednodenní DeutschMann Rallye Trebišov.

Nálada v prostředí slovenského rallysportu zrovna není úplně ideální. A může za to dění v samém závěru předešlé soutěže v Prešově, kde posádka Martin Koči – Radovan Mozner jun. neodevzdala jízdní výkaz. Ze soutěže je nejprve vyřadili, ale po protestu byla posádka zase na druhé místo vrácena. Komise rally se na základě této události začala zabývat změnou předpisů pro následující sezónu. Lídrem šampionátu každopádně zůstal vítěz prešovské rally Grzegorz Grzyb. Koči pilotující stejně jako polský soupeř Škodu Fabia R5 sice letos získal o jedno vítězství více, ale kvůli odstoupení z první etapy soutěže v Hustopečích se musí smířit s průběžně druhou příčkou. Následující trojice šampionátu Václav Pech jun., Jozef Béreš jun. a Ondřej Bisaha se soutěže v Trebišově nezúčastnila. Letos poprvé se naopak na soutěžních tratích ukázal Tomáš Ondrej, a to hned za volantem Fordu Fiesta RS WRC.

Na úvod se posádky vydaly na první průjezd náročným úsekem Regeta. Grzyb věděl, že si právě tam musí dávat pozor, ale nakonec na trati se spoustou šotoliny ztratil půl sekundy na kilometr a hned měl hodně co stahovat. Koči s polským soupeřem následně prohrál druhý test a nejrychlejší byl znovu až v tom třetím. Do servisu každopádně dorazil s náskokem 7,1 sekundy. Na Fiestu RS WRC si zezačátku zvykal Ondrej a po druhé zkoušce se dostal na třetí místo před Romana Odložilíka ve Škodě Fabia R5. Jejich duel bohužel skončil předčasně. Na třetí zkoušce se u Fordu zlomila spojovací tyč a Ondrej s ním skončil v lese. Na startu rally nechyběl ani Ford Fiesta R5 Karla Trněného. Český jezdec měl trochu pomalejší start, ale od třetí zkoušky už pravidelně zajížděl čtvrté nejrychlejší časy. V předposlední zkoušce se Trněný prohnal přes Igora Drotára a ukořistil jeho čtvrtou příčku. Odložilíkovi po odstoupení Ondreje chyběl srovnatelný soupeř a tak si jel svou vlastní cestou za třetím místem. Koči setrvával na čele, ale jeho náskok po pátém testu vydatně klesnul na pouhou jednu vteřinku. Nemohly za to ani tak výsledky této zkoušky jako spíše desetivteřinová penalizace za pozdní příjezd do časové kontroly. Koči si těsně před ní všimnul defektu na své Fabii R5 a po jeho výměně už nestačil vjet do kontroly včas. Grzyb nabídnuté šance dokonale využil. Paradoxně se tak stalo na úseku Regeta, v jehož prvním průjezdu tolik ztratil. Teď jej vyhrál a šel před závěrečným testem o 3,9 sekundy do čela. Koči sice dokázal zajet poslední test nejrychleji, ale celkový triumf a maximum bodů si z Trebišova odváží Grzyb.

Stav šampionátu: 1. Grzyb 207, 2. Koči 182, 3. Pech 100, 4. Odložilík 95, 5. Béreš jun. 91