Banky.cz Články Půjčka Trh s nebankovními půjčkami se pročistil. Přesto musíte dávat pozor

Trh s nebankovními půjčkami se pročistil. Přesto musíte dávat pozor

2.9.2019 Půjčka

Výrazně menší a také bezpečnější. Takový je trh s nebankovními půjčkami necelé tři roky poté, co novela zákona o spotřebitelském úvěru zpřísnila podmínky pro poskytovatele a zprostředkovatele úvěrů. Ze zhruba 55 000 jich na trhu zůstala necelá stovka. Přesto jsou mezi nimi výrazné rozdíly.

REKLAMA

Potvrdil to i nedávno aktualizovaný Index odpovědného úvěrování, který vydala organizace Člověk v tísni. Vyplývá z něj, že zatímco u některých společností zaplatíte za desetitisícový úvěr na měsíc jen několik set korun, jinde vám naúčtují i víc než 4 000 korun.

Přesto je podle autorů indexu současná situace lepší než před několika lety a firmy se často snaží své služby zlepšovat. Některé nebankovní společnosti dokonce dokáží svými podmínkami konkurovat i bankám.

Úroky a RPSN? I desetinásobný rozdíl

Obecně platí, že pečlivý výběr je zásadní. Úrokové sazby nebankovních společností a zejména RPSN se mnohdy výrazně liší. Pokud sáhnete po první půjčce, kterou na internetu objevíte, může se snadno stát, že ji hodně přeplatíte.

Z uvedené analýzy vyplývá, že rozdíly jsou zejména mezi velkými a menšími společnostmi. Zatímco u větších poskytovatelů přeplatíte 20-30 % ročně, u menších je to i desetinásobně víc.

S ještě výraznějšími rozdíly se setkáte v případě, že nemůžete splácet. Zatímco u některých poskytovatelů zaplatíte při nesplácení desetitisícové půjčky „jen” pět nebo šest tisíc korun, u jiných společností vás čekají penále v řádech desítek tisíc.

Někteří poskytovatelé jsou na hraně

Znamená to, že i když se český trh s nebankovními půjčkami díky zpřísnění podmínek výrazně pročistil, stále na něm najdete firmy, které se pohybují na hraně zákona. A nabízené podmínky jsou pro vás dost nevýhodné.

Analýza se navíc týká pouze společností, které mají povolení České národní banky. Problém je, že můžete narazit i na poskytovatele a zprostředkovatele, kteří toto povolení nemají – přestože podle zákona bez něj spotřebitelské úvěry nabízet nemohou.

Nejlevnější půjčka od Air Bank

Řada nepoctivých poskytovatelů se navíc přesunula od spotřebitelských půjček k půjčkám pro živnostníky. Na ně totiž licenci České národní banky nepotřebují.

Takové firmy vám slíbí peníze pod podmínkou, že si zřídíte živnostenské oprávnění. Mějte se před nimi na pozoru. Často jsou to lichváři, který se snaží obejít zákon.

Pokud můžete, dejte přednost bankám

Obecně proto platí, že pokud potřebujete půjčku, měli byste se v první řadě obrátit na banku. Vyřizování sice může být zdlouhavější, ale zato můžete počítat s výrazně nižším úrokem i RPSN.

Teprve když vám banka půjčit odmítne, obraťte se na některého z nebankovních poskytovatelů. Oproti bankám mají 2 hlavní výhody:

  • vyřízení bývá mnohem rychlejší (u malých půjček stačí jen několik minut)
  • nepotřebujete tolik dokladů (často nemusíte dokládat ani své příjmy)

Musíte ale počítat s tím, že půjčku o hodně přeplatíte. Podstatně víc, než když si půjčíte od banky.

Nebankovního poskytovatele pečlivě vybírejte

Nejlevnější půjčka od Zonky

Pokud z jakéhokoliv důvodu přece jen zvolíte nebankovního poskytovatele, rozhodně výběr neuspěchejte. Určitě nechcete za půjčku platit víc, než je nutné.

Proto se vyplatí prostudovat si aktuální žebříčky a hodnocení jednotlivých poskytovatelů. Podle nich pak vytipujete firmy, které si projdete podrobněji. Důležitá by pro vás měla být zejména:

  • jejich historie a reference
  • nabízený úrok
  • a hlavně RPSN

Právě RPSN (roční procentuální sazba nákladů) totiž udává, kolik ve skutečnosti přeplatíte. Je v ní započítaný jak úrok, tak veškeré další poplatky spojené s půjčkou. V praxi se tak můžete setkat s poskytovateli, kteří lákají na nízký úrok, ale RPSN je výrazně vyšší než u konkurence.

A samozřejmě můžete využít i naše porovnání půjček a porovnání nebankovních půjček, kde vám pomůžeme najít tu nejvýhodnější půjčku.

REKLAMA

ANKETA k článku Trh s nebankovními půjčkami se pročistil. Přesto musíte dávat pozor

Máte důvěru ve společnosti, které poskytují nebankovní půjčky?

Počet odpovědí: 115

KOMENTÁŘE k článku Trh s nebankovními půjčkami se pročistil. Přesto musíte dávat pozor

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Půjčka od soukromé osoby

19.4.2024 Půjčka

Půjčka od soukromé osoby, ale též půjčka od soukromého investora. Oba názvy půjčky říkají, že nejde o úvěr od banky, ale ani od licencované nebankovní společnosti. Už tento fakt samotný by ve vás měl vzbudit zvýšenou opatrnost. Může se půjčka od soukromníka vyplatit? A co si vyžádá za svou často dost velkou shovívavost ohledně nižší bonity a příjmů?


Půjčka pro cizince: Jak ji získat

16.4.2024 Půjčka

Jste v České republice cizincem, ale žijete tady, pracujete a platíte daně? Pak vaše jiné než české občanství nebude při vyřizování bankovní půjčky žádnou překážkou. U nebankovních společností ale situace tak jednoznačná není. Přečtěte si vše důležité o půjčkách pro cizince. Zjistěte, jak zvýšit své šance na schválení žádosti. Co bude při vyřizování půjčky pro cizince jinak než u tuzemských zájemců o úvěr?

Kdy se vyplatí konsolidace půjček

11.4.2024 Půjčka

Aby se konsolidace úvěrů vůbec mohla vyplatit, je potřeba ji provést správně. Co to znamená? Ve výsledku nejde o nic složitého: úspěšné sloučení půjček musí splňovat jen několik zcela základních (a jistě uznáte, že i očekávatelných) podmínek. Podívejte se, jak na nejvýhodnější konsolidaci půjček: kde ji hledat, jak si ji nastavit, kdy ji provést. Ukážeme vám i situace, kdy konsolidace buď nebude vůbec výhodná, nebo dojde k jejímu zamítnutí.

Půjčka na ruku: rychlá finanční pomoc, když ji nejvíce potřebujete

8.4.2024 Půjčka

Pro půjčky na ruku je typických několik skutečností: nevyžadují bankovní účet, čisté registry a ani příkladnou bonitu klienta. Dostupné jsou i lidem s nižším příjmem, také ve zkušební době, ve výpovědní lhůtě, často i období nezaměstnanosti nebo na mateřské/rodičovské dovolené. To je vše je stále ještě v toleranci zákona o spotřebitelském úvěru, byť na hony vzdálené od praxí bank. Přesto může být bezpečná a opravdovou pomocí v krátkodobé krizi.

Jak porozumět kontokorentu (povolenému debetu)

28.3.2024 Půjčka

Kontokorent neboli povolené přečerpání, či povolený debet, je spotřebitelským úvěrem. Že jste to doposud nevěděli? Možná je víc věcí, které o kontokorentu netušíte, přestože ho možná i sem tam využijete. Jde o poměrně automatizovaný produkt, permanentní finanční rezervu, u které netřeba myslet na pravidelné splátky. A to je značnou výhodou. Jenže má i rizika a nevýhody, o kterých se vyplatí vědět.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena