Domů     Medicína
Jmenuje se Eliška
Pavel Polcar 2.9.2019

O případu narození dítěte matce s mozkovou smrtí jsme již informovali. Začátkem tohoto týdne lékaři na oficiální tiskové konferenci představili podrobnosti k případu.

Byly to téměř 4 měsíce, co odborníci uměle udržovali při životě ženu po mozkové smrti, a to z důvodu jejího těhotenství, plodu bylo v té době 16. týdnů. Lékaři se rozhodli, s podporou rodiny ženy, že dítě zachrání.

Na počátku mělo dítě přibližně 250 gramů, v době narození vážila holčička 2130 gramů a měřila 42 centimetrů. Eliška, jak dítě rodina pojmenovala, se narodila ve 34. týdnu 15. srpna 2019.

„Případ je bezesporu raritní a zapíše se do dějin světové medicíny. Zároveň potvrzuje obrovskou sílu počínajícího lidského života,“ řekl přednosta gynekologicko-porodnické kliniky nemocnice Pavel Ventruba.

Stav dítěte po porodu byl dobrý. „Zůstalo v péči neonatologů 14 dní a poté odcházelo s tatínkem domů,“ uvedl Ventruba. O kojení se postarala biologická teta dítěte, která se rovněž nedávno stala matkou.

Otec dítěte ho má již dva týdny ve své péči. V den narození byla zároveň jeho matka odpojena od přístrojů. Podle lékařů šlo o dlouhou a náročnou cestu, která nakonec vedla k malému zázraku.

Žena byla nalezena dne 21. dubna 2019 v ranních hodinách v bezvědomí, záchranářům se podařilo obnovit životní funkce, ale během odpoledne nastala mozková smrt. Podle lékařů trpěla matka malé Elišky arteriovenózní malformací.

Následná snaha udržování při životě sebou nesla mnoho úskalí. Odborníci museli kontrolovat ženin dech, stále se musely provádět krevní testy, kontrolovala se činnost ledvin, a především se dohlíželo na přísun živin potřebných pro růst plodu.

Tým lidí se snažil simulovat prostředí potřebné pro růst dítěte v těle jeho matky – masírovali bříško, mluvili na dítě, pouštěli mu hudbu, dokonce měli k dispozici techniku simulující běžnou chůzi. „Babička četla pohádky dítěti po celou dobu těhotenství,“ uvedl Roman Gál, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny.

Lékaři museli také bojovat s infekčním onemocněním, a to celkem čtyřikrát za celou dobu. Podle známých faktů je po celém světě zaznamenáno necelých 20 případů, které měly podobný průběh. „Těhotenství, přes všechny neskutečné obtíže, probíhalo z pohledu vývoje dítěte překvapivě velmi dobře. Jako by se vůbec nic nedělo,“ doplnil Ventruba.

Související články
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdravotních benefitů. Po fázi zamilovanosti následuje buď přetavení vztahu v dlouhodobý, nebo rozchod. A ten pořádně bolí, protože hormony, podílející se na pocitu zamilovanosti, […]
Dnes žijeme mnohem déle než lidé před pouhými 120 lety. Velký podíl na tom mělo zejména zlepšení lékařské péče a životních podmínek. Delší život ovšem nutně neznamená více let prožitých ve zdraví. V naší společnosti se však nachází mnoho 90 a více letých, u kterých to platí. Mají zdravější životní styl, nebo se liší jejich […]
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižním Walesu, který dokáže tisknout efektivní náhrady tkáně přímo v lidském těle. Nový chirurgický nástroj pojmenovali u protinožců jako F3DB, což je […]
Antibiotika jsou názorným dokladem toho, že ani nápad pečlivě okopírovaný od přírody nemusí v rukou člověka fungovat stejně dobře a vytrvale. Účinnost těchto léků už nějakou dobu povážlivě klesá, a tak se hledají náhrady. Kde? Samozřejmě zase v přírodě. Slabiny antibiotik jsou především upozorněním, že bychom měli patenty přírody zkoumat podrobněji a v širších souvislostech. […]
Minimozky vypěstované v laboratoři pomáhají vědcům studovat poškození buněk způsobené traumatickým poraněným mozku a dávají odpověď na otázku, proč úraz hlavy a otřesy zvyšují riziko rozvoje demence u lidí. Jako minimozky jsou označovány mozkové organoidy, shluky mozkových buněk o velikosti špendlíkové hlavičky. Nejedná se tedy o dokonale miniaturizované verze lidských mozků. Jsou však schopné zachytit […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz