Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sdílíme motiv, proč se skrze děti připomínají lidické události, říká ředitel SCHP Souček.

Jedna z nejslavnějších dětských výtvarných výstav na světě je k vidění v Lidické galerii do 24. 11. Ředitel SCHP ČR Ivan Souček se rozhodl vybraná díla expandovat dále - do Senátu ČR, ministerských budov či Evropského parlamentu.

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice (dále MDVV pozn. aut.), jedna z nejslavnějších svého druhu na světě, je stále k vidění v Lidické galerii, a to až do 24. listopadu 2019. Avšak nejen zde. Ing. Ivan Souček Ph. D., ředitel Svazu chemického průmyslu České republiky (dále SCHP ČR), doslova využil letošního tématu „chemie“, a díla, jež by jinak nenašla své uplatnění, nechává prezentovat na místech, která jsou svou charakteristikou zcela nevšední. Více se dozvíte v následujícím rozhovoru.

 

Kde se ve Vás vzala motivace takovým intenzivním způsobem spolupracovat s Památníkem Lidice? Měl jste povědomí o MDVV i v předešlých ročnících, kdy se tematicky nejednalo o chemii?

SCHP ČR v letošním roce hledal nástroje, jak popularizovat chemický průmysl právě a zejména v tomto roce, který byl vyhlášen „rokem chemie“ organizací UNESCO s ohledem na 150. výročí zveřejnění Mendělejevovy periodické tabulky prvků. Stejného tématu se ujal i Památník Lidice v rámci MDVV (vycházejíc právě z témat roku vyhlašovaných organizací UNESCO), proto jsme se se zájmem sešli a letos spolu tak intenzivně spolupracujeme. Musím přiznat, že jsme předchozí ročníky dětské mezinárodní výstavy sledovali spíše zpovzdálí, byť nás například loňské téma „o vodě“ také oslovilo a oslovuje nás i téma roku příštího, kterým má být „krajina“.

Věděl jste již na květnové vernisáži v Památníku Lidice, že se budete okolo MDVV tak iniciovat?

Přiznám se, že se to rodilo až poté, co jsme si uvědomili, kolik tisíc děl přišlo na tento ročník (15 336 prací ze 70 zemí světa) a hlavně jak velká část neoceněných prací by byla skartována, kromě vítězných prací (1179 oceněných). Byla by škoda nenabídnout další kvalitní tvorbu širší veřejnosti, zejména z oblasti chemického průmyslu ať už v našich členských společnostech či jiných institucích, kde popularizace chemie najde odezvu.

Co pro vás znamená dětská tvorba a jejich imaginace? Jsou právě děti jedním z důvodů, proč se okolo MDVV tak činíte? V Lidicích se jedná o velmi citlivou věc.

Na vernisáži výstavy uspořádané v srpnu v Senátu ČR to zaznělo z úst pana senátora Václava Chaloupka. Interpretace dospělých má už nějaký záměr, ale děti jsou nezištné. Snaží se zachytit to, co vidí a jak to vnímají. Nemohu vyloučit, že část děl je ovlivněna učiteli a zadáním konkrétních témat, ale nepochybně se ona nezištnost v pracích objevuje. Musím se přiznat, že jsem byl překvapen pozitivním náhledem na chemii, na chemické produkty kolem nás, na osobnosti chemie. Pouze marginální část děl se totiž věnuje negativního dopadu chemického průmyslu, znázorňujíc kouř nebo znečištěného prostředí. Naopak značná část je o užitečnosti chemie, o výuce chemie, o lidech kolem chemie. Velmi často jsem mohl vidět znázorněnou chemii v domácnostech, kterou si mnohdy ani neuvědomíme – ať už jde o prací prášky, ochranu potravin či opalovací krémy. Na druhou stranu je tam i chemický průmysl jako takový – například laboratoře, výuka chemie na školách, chemické aparáty… Třetí kategorie je značně umělecky uchopitelná, a to v alchymii a portrétech slavných chemiků.

V každém případě podporujeme dětskou tvorbu a chápeme a sdílíme ten motiv, proč se skrze děti připomínají lidické události a vůbec osud lidických dětí.

Rozdíl způsobů uměleckého vyjadřování je mezi národy poměrně odlišný. Jaká země vás osobně překvapila?

V prvé řadě mě zaujal rozptyl zemí, který je obrovský. Člověk si může myslet, že chemický průmysl v afrických či jihoasijských státech nebude tolik viditelný, a přesto tamější děti kolem sebe chemii viditelně vnímají. Viděl jsem několik krásných obrázků jako třeba z Thajska, kde je znázorněna „chemie kolem nás“. Z hlediska uměleckého projevu na mě zapůsobily práce dětí z východní Evropy – Gruzie, Arménie, Bulharska, Ukrajiny, Kazachstánu nebo Ruska.

Nemůžu se nezeptat na českou tvorbu. Zaujala vás?

České autory jsem viděl pouze na výstavě v Památníku Lidice. Určitě nezaostávají vůči nejkvalitnějším obrázkům. Z hlediska využitelnosti dětských prací pro „naše výstavy“ jsem se však mohl zaměřit pouze na ty zahraniční.

Dne 13. 8. 2019 se konala v Senátu ČR vernisáž výstavy „Chemie očima dětí“. Jak probíhala domluva se státními představiteli o jejich účasti a vůbec celá organizace?

Senát mě napadl z několika důvodů. Organizačně považuji za důležité, že členem představenstva SCHP ČR je současný senátor profesor Jiří Drahoš, na něhož jsme se s tímto nápadem obrátili, a on se jej velmi aktivně sám ujal. Pomocí jeho sekretariátu se podařilo v řádu jen několika týdnů celou instalaci, umístění a nalezení termínu zorganizovat. Byli jsme velmi rádi, že se proslovu ujal i zmiňovaný pan senátor Václav Chaloupek, který je svým vzděláním a zaměřením velmi blízký k výuce výtvarného umění a umění jako takového. Mohli jsme tedy slyšet i skutečný kurátorský proslov k vernisáži. Výstava zde skončila 26. srpna. Z praktického hlediska považujeme za velmi důležité, aby si čelní státní představitelé měli možnost uvědomit „očima dětí“, že chemie jenom neškodí…

…a ke konci srpna jste inicioval taktéž výstavu na Ministerstvu průmyslu a obchodu, kde úvodní řeč pronesl pan ministr Karel Havlíček.

Ano, před vernisáží jsme jednali s panem náměstkem Eduardem Muřickým, kterému jsme tento záměr představili. Získal podporu a tudíž se od 29. srpna výstava přesunula ze Senátu ČR do prostor Ministerstva průmyslu a obchodu, kde k ní mají nejblíže účastníci různých zasedání, neboť je umístěna ve foyer – zasedacích prostorech v prvním patře v budově ministerstva na Františku. Dále jednáme s Ministerstvem zahraničních věcí, které je rovněž velmi vstřícné k této věci a výstava zde bude od 2. prosince, kdy se obměněná přesune před vánocemi znovu do Senátu (tentokrát ne „Chemie očima dětí“, ale s výběrem zaměřeným na důvod tématu vyhlášeného organizací UNESCO, tedy: „150 lety Mendělejevovy tabulky chemických prvků“), tudíž bychom se ke konci roku chtěli rozloučit s portréty Mendělejeva a tématem jeho tabulky a případně alchymie, která je v současné expozici úmyslně vynechána. Kromě toho bude vizualizace oceněných děl Památníkem Lidice promítána u příležitosti „Chemického týdne“, který pořádá evropská asociace chemického průmyslu (Cefic) v Evropském parlamentu v Bruselu ve dnech od 15. do 17. října tohoto roku.

Budete s Památníkem Lidice spolupracovat i v dalším ročníku MDVV?

Rozhodně jsme připraveni k další spolupráci na téma „krajina“ a MDVV podpoříme. Aspekty jako životní prostředí, zemědělství či obnovitelné zdroje se nás úzce dotýkají. Těšíme se na příští rok.

Autor: Roman Škoda - Vztahy s veřejností

 

Autor: Památník Lidice | čtvrtek 5.9.2019 10:33 | karma článku: 6,67 | přečteno: 201x
  • Další články autora

Památník Lidice

Příběh „Strýce Rudiho“ a jeho dar Lidicím

Rozhodnutí Gerharda Richtera darovat Lidicím svůj obraz „Onkel Rudi/Strýc Rudi“ (1965) je hluboce symbolické a dojemné. Lidice jsou místem jednoho z nejstrašnějších nacistických masakrů na našem území.

3.4.2024 v 0:21 | Karma: 4,39 | Přečteno: 114x | Diskuse| Kultura

Památník Lidice

Varující symbol miliónů zavražděných dětí v nesmyslných válkách lidstva

"Postůjte lidé a slyšte poselství dětí zavražděných válkou A pospěšte říci ostatním, že všechno visí na pavoučím vlákně. Vím to! Ale neumím dělat nic jiného než sochy dětí – jak nejlépe umím...“ Z básně Marie Uchytilové (1987)

17.1.2024 v 14:10 | Karma: 15,99 | Přečteno: 330x | Diskuse| Kultura

Památník Lidice

Mezinárodní dětská výtvarná výstava v sídle UNESCO v Paříži

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice slaví v letošním roce půlstoletí své existence. Už od svého vzniku je poselstvím MDVV připomínka dětských obětí lidického masakru, stejně jako dalších dětí,...

21.11.2022 v 12:08 | Karma: 4,27 | Přečteno: 103x | Diskuse| Kultura

Památník Lidice

Růženka nikdy nepřestala věřit

Ve starých Lidicích bydlelo ve sto staveních na pět set obyvatel. Byl tu kostel sv. Martina, který se nacházel na mírné vyvýšenině a dominoval tak celé obci. Vedle kostela stávala škola, do které chodívalo sto dětí nejen z Lidic..

12.8.2022 v 10:40 | Karma: 18,40 | Přečteno: 632x | Diskuse| Ostatní

Památník Lidice

Vzdělávání v paměťové instituci může být zábavné

Už jste také přišli na to, že vzdělávání sebe i druhých nemusí být nuda pramenící z monotónního výkladu přednášejícího, při kterém máte tendenci usínat? My ano.

22.7.2021 v 8:30 | Karma: 5,79 | Přečteno: 359x | Diskuse| Společnost

Památník Lidice

Nejen COVID-19 postihl minulý rok Památník Ležáky

Zahájení hlavní návštěvnické sezóny 2020 v Památníku Ležáky bylo plánováno na 27. března. V loňském roce však změnilo životy všech lidí a tím pádem drtivou většinu běžných aktivit virové onemocnění COVID-19.

17.3.2021 v 14:56 | Karma: 7,13 | Přečteno: 250x | Diskuse| Společnost

Památník Lidice

Hin – und zurück, mein Freiwilligendienst in Lidice

Mein Name lautet Florin Maletz und seit September arbeite ich als Freiwilliger der Aktion Sühnezeichen Friedensdienste (ASF) für die Gedenkstätte Lidice.

19.8.2020 v 9:00 | Karma: 12,58 | Přečteno: 831x | Diskuse| Společnost

Památník Lidice

Památník Lidice v „době koronavirové“

Vážení čtenáři, je pro mě velkou ctí, že mohu napsat tento příspěvek na blog Památníku Lidice. Přiznám se však, že by mne nikdy nenapadlo, že bude vznikat v takto složité době.

21.4.2020 v 16:20 | Karma: 18,84 | Přečteno: 564x | Diskuse| Kultura

Památník Lidice

Při přebírání pamětní medaile Památníku Lidice mi poprvé selhal hlas, říká Jiří Vaníček

Jiří Vaníček, dlouholetý žurnalista a moderátor, jenž dle svých slov tak trochu "patří" do Lidic. Dozvíte se mnohé o atmosféře při moderování lidických a ležáckých večerů se známými, významnými osobnostmi. Přeji příjemné čtení!

20.12.2019 v 10:47 | Karma: 7,65 | Přečteno: 572x | Diskuse| Společnost

Památník Lidice

Rozhovor s vnučkou hrdiny Karla Kněze, který se obětoval a zachránil tak životy

Tento rozhovor proběhl s paní Alenou Mergl Kučerovou, vnučkou Karla Kněze, vrchního strážmistra, velitele četnické stanice ve Vrbatově Kostelci s přímou vazbou na parašutisty, kteří odstranili Reinharda Heydricha.

11.10.2019 v 15:09 | Karma: 16,40 | Přečteno: 968x | Diskuse| Společnost

Památník Lidice

Dobrovolnictví v Památníku Lidice

Sochorová válcovna pomáhala opět v Památníku Lidice. Tento závod, který je dnes již nedílnou součástí Třineckých železáren, se svou činností nepohybuje pouze v hutnictví jako takovém, leč i v dobrovolnictví.

1.10.2019 v 12:21 | Karma: 8,70 | Přečteno: 239x | Diskuse| Praha a střední Čechy

Památník Lidice

Také němečtí teenageři zachovávají vzpomínku na lidickou tragédii

Do Památníku Lidice každoročně dorazí jeden dobrovolník, většinou čerstvý maturant, ze Spolkové republiky Německo, aby zde pracoval přibližně rok. Přesně tak učinil v roce 2018 Jannik Oestmann.

26.8.2019 v 15:47 | Karma: 15,21 | Přečteno: 421x | Diskuse| Praha a střední Čechy

Památník Lidice

Mé druhé setkání s Lidickou Madonou za hranicemi naší vlasti

Německé město Aachen, (česky Cáchy), leží přibližně 70 km západně od Kolína nad Rýnem, v místě, kde se setkávají hranice Německa, Belgie a Holandska. Traduje se, že z jedné nejmenované místní restaurace můžete...

26.10.2017 v 20:57 | Karma: 10,10 | Přečteno: 443x | Diskuse| Ostatní

Památník Lidice

Zajati na hradě Lidice

Lidice byly ve středověku nevelkou zemědělskou vsí v údolí lidického potoka zhruba 20 km severozápadně od Prahy.

10.7.2017 v 10:33 | Karma: 20,48 | Přečteno: 544x | Diskuse| Ostatní

Památník Lidice

Putování do Říma s Lidickou Madonou

Když mne v únoru tohoto roku oslovila má přítelkyně z dětství Dr. Helena Raifová, zda-li bych se nechtěla přidat k malé skupině poutníků z Kladna Rozdělova, kteří se chystají doprovodit spolu s ostatními českými poutníky...

29.6.2017 v 19:09 | Karma: 11,74 | Přečteno: 369x | Diskuse| Ostatní

Památník Lidice

Báseň zkomponovaná u příležitosti 75. výročí vypálení Lidic

Paní Jarmila Pacholíková složila u příležitosti 75. výročí vyhlazení obce Lidice dojemnou báseň, o kterou se s Vámi chceme podělit.

23.6.2017 v 9:35 | Karma: 14,21 | Přečteno: 466x | Diskuse| Ostatní

Památník Lidice

Amabilky na přehlídce pěveckých sborů v Lidicích

10. červen. Troufám si tvrdit, že spousta lidí ani neví, čím je toto datum důležité a proč si ho připomínáme. Letos uběhlo přesně 75 let od spáchání atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.

21.6.2017 v 7:29 | Karma: 10,64 | Přečteno: 263x | Diskuse| Ostatní

Památník Lidice

Lidice si připomenou 75. výročí vyhlazení obce

Letos uplyne 75 let od vypálení obce Lidice. K významnému výročí bude jako každoročně uspořádána pietní vzpomínka k uctění obětí tragédie.

8.6.2017 v 13:50 | Karma: 18,39 | Přečteno: 484x | Diskuse| Ostatní

Památník Lidice

Báseň pro Lidice

Prostřednictvím facebooku byla Památníku Lidice doručena tato dojemná báseň, o kterou bychom se rádi podělili. O to více, že se blíží 75. výročí vyhlazení této středočeské obce.

5.6.2017 v 13:27 | Karma: 20,04 | Přečteno: 1096x | Diskuse| Ostatní

Památník Lidice

Kalendárium Přemysla Veverky - III. díl

V upomínku na našeho dlouholetého spolupracovníka a přítele, spisovatele Přemysla Veverku, přinášíme in memoriam sérii jeho článků nazvanou Kalendárium Přemysla Veverky. Třetí díl je věnovaný páteru Štemberkovi.

31.5.2017 v 14:50 | Karma: 7,31 | Přečteno: 135x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 80
  • Celková karma 4,39
  • Průměrná čtenost 609x
Státní příspěvková organizace Památník Lidice pečuje o trvalou vzpomínku na obec Lidice, vyhlazenou 10. června 1942 německými nacisty. Památník Lidice má rovněž na starost péči o NKP Pietní území Ležáky.
http://www.lidice-memorial.cz
http://www.facebook.com/Lidice.pamatnik, #lidicememorial 

Speciál blog s podporou Blog iDNES.cz

Seznam rubrik