Podzimní zahrada potřebuje úklid. Tipy na skvělé pomocníky.

Rubrika: Market

Léto se pomalu blíží ke konci a za chvíli tady máme barevný podzim. Pokud chcete mít zahradu před zimou perfektně uklizenou, máme pro vás pár nápadů, jak si s tím poradit a moc se přitom nenadřít.

Na spoustu podzimních zahradních prací totiž existují šikovní pomocníci: pily, prořezávače, drtiče, štěpkovače, vertikutátory, fukary nebo kompostéry.

Podzim s vůní dřeva

Přichází období, kdy je třeba provést podzimní prořez stromů a chystat palivové dřevo. Tím nejrozšířenějším a nejpoužívanějším nástrojem na zpracování dřeva je řetězová pila. Můžete vybírat z elektrických, benzinových nebo stále populárnějších AKU modelů.

Jestliže potřebujete jen čas od času prořezat stromky na zahradě či připravit dřevo do krbu, pohodlně si vystačíte s pilou elektrickou. Ta najde uplatnění i při řezání v uzavřených či hůře odvětrávaných prostorách nebo na stavbě. Elektrická pila je nenáročná na údržbu, stačí vám hlídat množství oleje a kontrolovat, aby byl řetěz správně ostrý.

Benzinová motorová pila Oleo-Mac GS 520 je vhodná na přípravu palivového dřeva i na práci kolem domu. Má motor o výkonu 2,5 kW a americkou řeznou lištu Oregon dlouhou 41 cm. Komfort při práci zvyšuje propracovaný antivibrační systém, dokonalá ergonomie a perfektní vyváženost.

Když potřebujete zpracovat větší množství dřeva, případně používáte pilu v lese či pravidelně na zahradě, vyplatí se sáhnout po pile benzinové. Z hlediska výkonu a efektivity řezání nemá konkurenci. Benzinové pily se liší objemem, výkonem motoru a délkou řezné lišty. V nabídce najdete široké rozpětí pil pro dům a zahradu, farmářských i profesionálních. Pokud však nejste dřevorubec, měla by farmářská pila bohatě stačit všem vašim potřebám.

AKU řetězová pila Greenworks GD60 CS40 zvládne i tu nejnáročnější práci na zahradě. Je vybavena moderním bezkartáčovým motorem s dlouhou životností a nulovými nároky na údržbu.

Stále oblíbenější jsou AKU pily. Spojují v sobě pohybovou nezávislost benzinových strojů ve spojení s čistou a ekologickou energií. S AKU nemusíte sledovat každý krok, abyste náhodou nezakopli o napájecí kabel, případně ho nepřeřízli. Nemusíte řešit palivo a hlídat, jestli je nádrž plná. AKU pily se snadno ovládají, jsou tiché a spolehlivé. Navíc absence elektrického kabelu a benzinových výparů je mimořádně příjemná.

Pokud potřebujete prořezat stromy, ale chcete se vyhnout balancování na žebříku s pilou v ruce, možná byste měli pouvažovat o prořezávači větví. Ten vám umožní odříznout větve v místech, kam byste se těžko dostávali, a přitom stát oběma nohama pevně na zemi. Díky teleskopické tyči může prořezávač dosáhnout délky bezmála 3 metry. Vybírat můžete z prořezávačů elektrických nebo AKU.

S AKU prořezávačem větví Greenworks G40 PS20 pohodlně dosáhnete do koruny stromu. Motor vyvažuje baterie na konci spojovací tyče, takže se s prořezávačem dobře pracuje. Komfort při práci zabezpečuje také pohodlná opěrka předloktí, beznářaďové napínání a automatické mazání řetězu.

Když jste vše prořezali a nařezaná polínka jsou srovnaná v kůlně, máte sice tu největší dřinu za sebou, ale na zahradě se válí ještě piliny, prořezané větve ovocných stromů a spadané listí. Tak co s nimi?

Je škoda větve vyhazovat, když s nimi můžete zatopit nebo pohnojit zahradu. Stačí použít drtič nebo štěpkovač, a výsledkem bude skvělý a užitečný materiál zdarma. Základní rozdíl mezi těmito stroji je ve způsobu zpracování větví. Drtiče větve rozsekají na malé kousky, které můžete použít do kompostu nebo jako mulč. Snadno si poradí s kůrou, větvemi keřů a stromů i dalším zahradním odpadem. Štěpkovače rozřežou větve na trochu větší kousky (štěpky), s nimiž můžete po usušení zatopit v krbových kamnech.

Štěpkovač Patriot PS 2800 naseká větve na štěpky, s nimiž můžete například zatopit v krbových kamnech. Oceníte u něj tichý chod a komfortní ovládání s chytrou bezpečnostní pojistkou. Odolný řezný kotouč zpracovává větve o průměru až 45 mm.

Fukary vše vyfouknou!

A na závěr ještě vyluxujte. Konečné zametení nepořádku, ale třeba i prvního prašanu, za vás pak obstarají šikovné zahradní fukary a vysavače listí. Než si stroj pořídíte, měli byste si ujasnit, co od něj očekáváte a na co ho chcete používat. Pokud vám stačí vyčistit cestičky nebo terasu od listí nebo písku, případně profouknout okapy, vystačíte si s fukarem. Jestliže chcete listí a další drobný zahradní odpad nejen odfouknout, ale odstranit a nejlépe rovnou zpracovat, budete potřebovat stroj, který kombinuje vlastnosti fukaru a vysavače.

AKU fukar/vysavač Greenworks GD40 BV je vybaven drtičem, který zmenší objem listí o 90 %. Nemusíte tedy neustále vysýpat sací vak a na jedno vysypání můžete vysát mnohem více listí, než byste čekali.

Léčba trávníku vertikutátorem

Trávník má za sebou náročnou sezónu a před zimním odpočinkem nutně potřebuje provzdušnit. Právě v září a říjnu nastává optimální doba na podzimní vertikutaci, která je stejně důležitá jako ta jarní. Provádí se po posledním sekání. Vertikutátor při ní vyčeše z trávníku všechny mechy a travní plsť, čímž zpřístupní travní kořen živinám a vláze. Poté je dobré trávník ještě pohnojit podzimním trávníkovým hnojivem se zvýšeným obsahem draslíku, aby měl v zimě dostatek živin. Vybírat můžete z vertikutátorů elektrických, benzinových i AKU podle typu pozemku.

Lehký ale výkonný elektrický vertikutátor Patriot S 1600 si díky příkonu 1600 W a šířce záběru 34 cm poradí i se středně velkými travními plochami. Vybaven je sběrným košem o objemu 45 l a dvěma snadno vyměnitelnými vertikutačními válci.

Zbytky dejte do kompostéru

Místo toho, abyste zahradní odpad jen tak bez užitku vyhodili, ho můžete přeměnit na to nejlepší přírodní hnojivo. Kompostéry dokonale zpracují všechny zbytky – či už drť z větví, listí, nebo trávní plsť vyčesanou vertikutátorem. Ten správný kompostér by měl být vyrobený z kvalitního vysokohustotního polyetylenu, který odolává mrazu a nekroutí se na slunci. Kvůli působení vzduchu jsou důležité ventilační otvory na všech stranách a horní odklápěcí víko, umožňující doplnění dalšího odpadu. Hodí se též otočný ventil, jímž můžete regulovat přívod vzduchu, a tak podle potřeby určovat rychlost rozkladu. Volné dno zajišťuje styk s půdou a přístup užitečných mikroorganismů, červů a žížal. Praktická boční dvířka pak umožňují snadné odebírání hotového humusu.

Kompostér K 700 pojme až 720 litrů biomasy. Je opatřen víkem s panty pro otevírání jednou rukou a otočným ventilem, sloužícím k regulaci prostupu vzduchu. V patě naleznete boční dvířka pro vyjímání uzrálého kompostu.

No vidíte, a máte hotovo! Teď už zbývá jen zatopit v krbových kamnech a užívat si podzimní pohody s výhledem z okna na krásně uklizenou zahradu…

Více informací včetně cen najdete na www.mountfield.cz

Komerční prezentace

Podzimní zahrada potřebuje úklid. Tipy na skvělé pomocníky.