V Českém Dubu nejlepší Král a Janošíková

14.9.2019 Petr Klimpl

Manufaktura Český pohár a INOV-8 CUP žebříček A pokračovaly závodem ve sprintu v Českém Dubu. V elitě si pro vítězství doběhli Vojtěch Král a Tereza Janošíková.

Na odpolední závod ve sprintu se přesunula tisícovka závodníků do 44 km vzdáleného Českého Dubu, kde v areálu SčVaK bylo centrum závodu, který uspořádali pořadatelé ze Slavie Liberec orienteering. Běželo se na mapě Český Dub (1:4000, autor Jiří Daněk), tratě postavil Jiří Martan v městská zástavbě (historické centrum města, sídliště, členité zahrady a parky, terén byl vertikálně i horizontálně různorodý. Běželo se v terénu, kde ještě nikdy mapa pro OB nebyla. Za krásného slunečného počasí se vedle bodů do Českého poháru bojovalo i o nominační body pro závody Světového poháru ve Švýcarsku. Tratě byly technicky velmi pěkné, mapa někde hůře čitelná. Kritika se snesla ale na to, že se na malém prostoru města pohybovala najednou spousta závodníků, kteří si navzájem překáželi, vráželi do sebe, atd., což moc nepřispělo k regulérnosti závodu.

V ženách si pro jasné vítězství doběhla Tereza Janošíkova (SSU), která až na krátký úsek kolem páté kontroly vedla od startu až do cíle, kde měla náskok před druhou Polkou Aleksandrou Hornik náskok 31 sekund, dalších pět sekund zpět byla třetí Denisa Kosová (PHK), 4. Zuzanna Kubicka (LCE), 5. Vendula Horčičková (LCE), 6. Anna Štičková (SSU).

15. Vyhnálková Barbora       RIC9850   OB Říčany                14:46   + 2:07

V mužích vedl od startu do 14. kontroly Belgičan Yannick Michiels, na 15. kontrole udělal skoro minutovou chybu a do čela šel vyrovnaně běžící Vojtěch Král (SSU) a v cíli měl před belgickým závodníkem náskok 25 sekund. Třetí Jonáš Hubáček (LCE) ztratil na vítězného Krále 38 sekund, 4. Olejnik (Polsko), 5. Kubelka (LPU), 6. Sýkora (LCE).

H21E 3.34 km, 80 m, 20 kontrol
--------------------------------------------------------------------------------
 13. Kubát Pavel              PHK9101   OK 99 Hradec Králové     13:34   + 1:09
 14. Minář Marek              ZBM9444   SK Žabovřesky Brno       13:37   + 1:12
 15. Mrázek Jan               SJC8102   Sportcentrum Jičín       13:40   + 1:15

V juniorkách si pro vítězství doběhla Kateřina Grycová (TBM), jen tři sekundy zpět na druhém místě zůstala Klára Nechanická (OSN), třetí Jana Peterová (LPU) měla ztrátu 33 sekund. V juniorech byl nejrychlejší polský závodník v dresu CHC Mikołaj Krawczyński, který o 12 sekund porazil druhého Šimon Chvátil (PHK), dalších 10 sekund zaostal na třetím místě Jan Rusin (LPU). V D18 vyhrála Tereza Chrástová (STH), 14 sekund zpět zůstala Elin Martanová (VLI), ještě o sekundu pomalejší byla třetí Adéla Vandasová (PHK). V H18 vyhrál favorizovaný Jan Gajda (KAM), za ním to bylo velmi vyrovnané, druhý Tomáš Zalaba (SJC) měl ztrátu 32 sekund, o třetí místo se stejným časem podělili Filip Adámek (TBM) a Jan Rücker (HOR). V mladších dorostenkách jasně vyhrála Markéta Mulíčková (ABM), 21 seund zpět zůstala Lea Martanová (VLI), třetí Anna Karlová měla na vítězku ztrátu 40 sekund. Vyrovnaný závod mladších dorostenců měl překvapivého vítěze, pro vítězství si doběhl slovenský závodník v dresu ZBM Tomáš Šipoš, je tři sekundy zpět zůstal druhý Matyáš Štregl (VRL), dalších pět sekund zaostal na třetím místě Hubert Waněk (LPU).