Lokomotiva Pardubice a Severka Šumperk nejlepší v Českém Dubu

15.9.2019 Petr Klimpl

Šestý závod Českého poháru štafet připravili pořadatelé ze Slávie Liberec orienteering u Českého dubu. V mužích vyhrála štafeta OK Lokomotiva Pardubice, v ženách vyhrál tým SK Severka Šumperk.

Centrum závodu bylo na krásné louce v části Malý Dub. Ivo Habán připravil mapu Rasova rokle (1:10000), v podhorském terénu se středně hustou sítí komunikací, členitý prostor s dominantním hlavním údolím větvícím se do několika bočních údolí, místy terénní detaily (jámy, prohlubně), prostorem prochází jedna z čedičových žil známá pod názvem Malá Čertova zeď, vlivem těžby byly v okolí žíly umělé terénní útvary, les byl převážně jehličnatý, místy smíšený a vlivem těžby dřeva porostově rozmanitý; převýšení mezi nejnižším a nejvyšším bodem prostoru bylo 150 m. Zbytečně dlouhé tratě (ve všech kategoriích byly výrazně překročeny směrné časy) postavil Petr Henych, časové rozdíly mezi štafetami byly ve všech kategoriích dost značné. Na startu bylo za krásného slunečného počasí přes 320 štafet.

V ženách obsadily čelo prvního úseku sesty Novotné (PHK), v cíli byla první Tereza o 19 sekund před Markétou, třetí doběhla Polka Zuzanna Kubicka (LCE) a čtvrtá Monika Doležalová (KAM), ostatní štafety ztrácely skoro tři minuty. Na druhém úseku výborně zaběhla Anna Štičková, která vytáhla štafetu SSU do vedení, následovala ji Martina Matějů (PGP) na druhém místě, dvě minuty zpět doběhla Barbora Chaloupská (PHK) a Eva Kabáthová (ZBM). Na třetím úseku udržela první místo štafeta SSU, která si ve složení Lenka Poklopová, Anna Štičková a Tereza Janošíková zopakovala sobotní vítězství. Na druhé místo posunula štafetu PHK nejlepším časem dne Denisa Kosová (první dva úseky běžely Tereza Novotná a Barbora Chaloupská), ztráta byla nakonec 1:12 min., třetí místo obsadila štafeta SK Praga (Eliška Sieglová, Martina Matějů, Adélka Bogarová) se ztrátou přes tři minuty (4. LCe, 5. ZBM, 6. KAM).

15 KOS TJ Tesla Brno               156:59

V mužích běžel v čele prvního úseku stále Daniel Hájek (ZBM), za ním se pořadí stále měnilo, nakonec předával druhý Osvald Kozák (TBM) se ztrátou 48 sekund, dalších 13 sekund zpět byl na třetím místě Matěj Kamenický (LPU). Na druhém úseku v čele běžící Miloš Nykodým (ZBM) v úvodu trochu ztratil, ale pak získal luxusní náskok skoro tří minut před druhým Radkem Nožkou (LPU), třetí již s obrovskou ztrátou předával Jakub Glonek (KAM). Na třetím úseku finišmen štafety ZBM Marek Minář chyboval a toho využit Tomáš Kubelka a doběhl štafetě LPU (první dva úseky běželi Matěj Kamenický a Radek Nožka) pro jasné vítězství. Štafeta ZBM (Daniel Hájek, Miloš Nykodým a Marek Minář měla na druhém místě ztrátu necelé dvě minuty. Na třetí místo vytáhl tým SSU velmi dobrým výkonem na třetím úseku Vojtěch Král (s ním běželi Martin Poklop a Marek Schuster), ztráta této štafety byla skoro sedm minut (4. PHK, 5. TBM, 6. LCE).

15 OK Jihlava                      187:17

V dorostenkách jasně vyhrála štafeta PHK (Michaela Metelková, Tereza Kosová a Adéla Vandasová), s pětiminutovou ztrátou se finišovalo o druhé místo, nakonec byla druhá štafeta TUR a třetí DKP. V dorostencích vyhrála štafeta ZBM (Daniel Pompura, Jakub Milán a Jáchym Coufal), ve finiši o druhé místo byla lepší štafeta PHK, na PGP zůstalo třetí místo.