Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

  19:23
Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu byla před sto dvaceti lety svědkem událostí, jež nechvalně vstoupily do českých dějin. Hilsneriáda se stala synonymem procesu na společenskou objednávku. O vině tehdy místo soudu rozhodlo veřejné mínění.

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner | foto: ČTK

Anežka Hrůzová byla dívka z vesnice nedaleko Polné. Pracovala jako švadlena. 29. března 1899 se z Polné jako každý den vracela z práce přes les, domů však již nedošla. Její tělo bylo nalezeno po třech dnech na Bílou sobotu. Vrah ji nejprve uhodil zezadu do hlavy, potom přiškrtil a nakonec jí rozřízl hrdlo ostrým nožem. Tělo ukryl do mlází, přikryl větvemi a zmizel. Měla roztrhané oblečení, ale nebyla znásilněna. Pitva prokázala, že byla panna.

Tělo dívky našli během rozsáhlé pátrací akce venkované. Při ohledání se objevila velká krvavá rána na krku, která připomínala tradiční „košérování“. Rituální porážku, při které židovský řezník – šochet poráží zvíře za přísně stanovených podmínek.

Vražda oživila temnou pověru

A právě shoda okolností, kdy šlo o křesťanskou pannu, která vykrvácela na Bílou sobotu, na kterou ten rok připadl i židovský svátek pesach, se stal důvodem, že vražda oživila jednu dávnou temnou pověru. Že Židé přidávají do macesů, chleba pečeného na pesach, krev křesťanských panen.

Ačkoli v podezření bylo tehdy více osob, zatčen byl dvaadvacetiletý Leopold Hilsner, mladík se špatnou pověstí. Trochu tulák, žebrák, nedoučený švec a nejchudší z polenských chudých a hlavně Žid.

V Polné rázem propukly protižidovské bouře, antisemitismus zachvátil nejen bulvární a radikální listy a v mnohatisícových nákladech vycházely i nejrůznější pohlednice – matka modlící se na místě vraždy či rodný domek oběti.

Proces na vlně antisemitismu

V této atmosféře se konal od 12. září 1899 v Kutné Hoře proces, v němž žalující stranu zastupoval známý národovec a radikální poslanec Karel Baxa, pozdější dlouholetý pražský primátor a předseda čs. ústavního soudu.

Hilsnerovi přitížilo, že během vyšetřování i procesu několikrát lhal. Nikdy se ale nepřiznal a důkazy proti němu byly jen nepřímé. Přesto byl Hilsner 16. září odsouzen za spoluúčast na vraždě Hrůzové k trestu smrti.

Celý proces probíhal za obrovského zájmu tisku a před davem přihlížejících, který byl přesvědčen o Hilsnerově vině. Publikum se nevešlo ani do soudní síně a na vynesení rozsudku čekalo na náměstí pod okny soudu.

Proti vlně antisemitismu se tehdy ozval profesor pražské univerzity Tomáš Garrigue Masaryk. Ten se v kauze začal angažoval až po rozhodnutí soudu první instance, kdy vydal brožuru Nutnost revidovati proces polenský. Masaryk, který zkritizoval vyšetřování i postup soudu a usiloval o revizi procesu, se snažil vyvrátit domněnku, že Hrůzová se stala obětí rituální vraždy.

Za to se mu dostalo veřejného odsouzení a lidové básničky „Zasloužil bys, Masaryčku, jít s Hilsnerem na houpačku!“ Studenti Masaryka vypískali na přednášce, obvinili ho z toho, že je od Židů zaplacen. Dav studentů pod jeho okny mu nadával od židovských zaprodanců a musela ho rozehnat policie.

Masaryk sám přiznával, že mu nešlo ani tak o samotného Hilsnera, o jehož inteligenci se vyjadřoval hanlivě, ale o to, aby případ nebyl vnímán jako židovská rituální vražda. Po Masarykových protestech a na základě dalších znaleckých posudků byl verdikt 25. dubna 1900 zrušen a kauza byla soudem ve Vídni vrácena k novému projednání u jiného soudu.

Krajský soud v Písku však Hilsnera 14. listopadu 1900 znovu odsoudil k trestu smrti. Trest, který potvrdil i vrchní soud ve Vídni, zmírnil až v červnu 1901 císař František Josef I. milostí na doživotní vězení. Žádosti o další revizi procesu, kterou požadoval Masaryk spolu s dalšími významnými vědci a humanisty, však byly zamítnuty. Za Hilsnerem se na dvě desetiletí zavřela vrata pankrácké věznice.

Milost přišla pozdě, vrah zůstal neznámý

Obětí antisemitských bouří se nestal jen Hilsner a Masaryk. Už po synově zatčení uprchla z Polné Hilsnerova matka s jeho mladším bratrem. Rodina se posléze dokonce nechala přejmenovat.

Hněvu veřejnosti čelil i Hilsnerův advokát, doktor Zdenko Auředníček, který ho hájil jako ex offo před kutnohorským i píseckým soudem. Musel čelit ostrým útokům veřejného mínění a úbytku významných klientů. Po procesu s Hilsnerem se rodina ocitla na okraji společnosti a na Masarykovu radu se proto přestěhovali do Vídně, kde Auředníček opět začal vykonával advokátní praxi.

Až v březnu 1918 udělil císař Karel I. Hilsnerovi milost. Zbytek života strávil Hilsner pod jménem Heller ve Vídni, kde mu byla z pokynu prezidenta Masaryka údajně vyplácena finanční podpora a kde také v roce 1928 zemřel. Hilsner nikdy nebyl rehabilitován, o tom, kdo mohl být ve skutečnosti Anežčiným vrahem, existuje řada teorií.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...