Galerie Emila Filly se musí stěhovat, vedení Ústí nechce dotovat nájem

  16:18
Ústecká Galerie Emila Filly se zřejmě bude stěhovat do nových prostor v centru města. Nyní sídlí v budově bývalé Armaturky v části Předlice, kde je roční nájem 438 990 korun bez energií. Vedení města, které na něj přispívá, se tak velký nájem nelíbí.

Galerie Emila Filly v 90. letech sídlila v centru města, pak se přestěhovala na periferii do zajímavých, ale drahých prostor. | foto: archiv galerie

Vedení města se s ředitelkou galerie dva roky snaží najít jiné prostory. Protože se zatím nepodařilo najít shodu, zastupitelé schválili galerii další dotaci 100 tisíc místo požadovaných 300 tisíc korun, pro kterou byla opozice.

„Snažíme se s paní ředitelkou vytipovat místo k přesídlení. Pokud žadatel o dotaci nemá dostatek prostředků, aby mohl platit drahý nájem, musí činit kroky, aby se přestěhoval,“ sdělila na posledním zasedání zastupitelstva náměstkyně primátora Věra Nechybová (UFO).

Podle opozice galerie sídlí v takzvaném brownfieldu, kam začali chodit lidé, například se vedle otevřela Jump aréna a je nutné v tomto trendu „obydlování“ opuštěných prostor na předměstích pokračovat. Podle Jana Hroudy (PRO! Ústí) stejnou cestou jde například Ostrava.

„Do galerie chodí lidé a studenti. Toto místo má potenciál na rozvoj a my děláme kroky, že zde galerie skončí, a za několik let budeme hledat cestu, jak toto místo oživit a kulturu sem dostat. Jde o budoucnost této části města,“ upozornil zastupitel Hrouda.

Galerii bylo nabízeno několik míst s menším nájmem

Podle jeho kolegy Martina Krska město vlastní galerii nemá a je důležité, aby v krajském městě galerie s příspěvky na provoz byla.

Primátor i jeho náměstkyně tvrdí, že galerii bylo nabízeno několik míst s menším nájmem.

„Třeba prostor Kladívka. Možnosti ale nebyly akceptovány. Není možné, že si galerie žádající o podporu bude vybírat a město má platit. Tak to fungovat nemůže, musíme najít společná řešení,“ upozornil primátor Petr Nedvědický (ANO).

Město galerii každý rok dává dotaci půl milionu korun, loni a v roce 2016 byla zvýšena o 200 tisíc korun. Naopak dotace od ministerstva kultury v posledních dvou letech klesá.

„Hodnocení ministerstva nedopadlo moc dobře. Galerii ve městě chceme a podporujeme ji, ale škrtat musíme ve všech částech rozpočtu,“ sdělila Nechybová.

Předložený program neodpovídá ambicióznosti projektu

Poslední hodnocení odborníků ministerstva kritizuje například směřování galerie:

„Předložený program neodpovídá ambicióznosti projektu velké instituce typu Domu umění v Ústí. Problematická zůstává i personální propojenost instituce s dalšími výstavními projekty. Komisi chybí jasné dramaturgické směřování instituce a její jednoznačné odlišení od dalších výstavních projektů ve městě,“ píše se v hodnocení ministerstva.

Zastupitel Jiří Madar uváděl, že (UFO) galerie fungovala velice dobře, dokud byla propojená s Fakultou umění a designu ústecké univerzity UJEP. Ta si ale zřídila svůj zmíněný Dům umění. „Měly se opět spojit,“ míní Madar.

Ředitelka „Fillovky“ Eva Mráziková upozornila, že galerie dotace z ministerstva dostává 20 let. Nyní připravila novou vizi výstavního plánu.

„Budeme se snažit navázat na koncept, který galerie realizovala v průběhu 90. let a který se vztahoval na výrazné osobnosti současného výtvarného umění,“ přiblížila ředitelka.

Podle vedení města bude muset galerie přilákat také mnohem větší počet návštěvníků.