Kominíci na začátku topné sezony nestíhají, varují před falešnými revizemi

  10:10
Začíná topná sezona, řada lidí přesto dosud nepozvala kominíka na povinnou kontrolu. Ti navíc upozorňují na stále rozšířené falešné nebo špatně vystavené revizní zprávy.
Kominík (ilustrační foto)

Kominík (ilustrační foto) | foto: Konrad Lackerbeck, Wikimedia Commons

Rodinný dům v Ústí u Vsetína si připsal letošní a nijak slavné prvenství – saze v komíně tady hořely už minulý čtvrtek. Byl to první případ svého druhu v začínající topné sezoně.

„Naštěstí se obešel bez zranění,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. „Topná sezona skutečně začíná. Lidé by se měli nechat udělat kontrolu a čištění spalinových cest odborníkem.“

Ideálním obdobím je léto. Čím později si majitel domu čištění komínu vyžádá, tím déle bude na řemeslníka čekat. V současné době je objednací doba ve Zlínském kraji v průměru dva týdny, postupně se ale bude prodlužovat.

„Lidé to stále nechávají na poslední chvíli, to se pořád nelepší,“ upozornil zlínský revizní technik spalinových cest Zdeněk Rath.

Nevyčištěný komín přitom ročně stojí zhruba za tisícovkou požárů v rámci republiky. Pro představu, v topné sezoně 2017/2018 evidovali hasiči 965 požárů komína. Z toho v 887 případech šlo o vznícení sazí přímo v komíně. Byly tedy špatně vyčištěné, nebo je kominík vůbec neviděl.

Nevhodná stavební konstrukce zavinila 79 požárů a zazděný trám v komíně 37 případů. Ty padají na vrub špatné revizi.

„Narážíme na to denně. Sedm z deseti majitelů domů má falešnou nebo špatně vystavenou revizní zprávu,“ upozornil kominík Miroslav Majíček ze Zlína.

Také on je zároveň revizní technik. Ve své praxi se setkává s majiteli domů, kteří se diví, když kontrolou a čištěním komína, včetně sepsání podrobné zprávy, stráví zhruba 40 minut. Majitele to vyjde zhruba na šest stovek.

„Často mi říkají, že dřív u nich byl kominík deset minut a měl hotovo. To ale nestačí ani na vystavení zprávy,“ upozornil Majíček.

Komín pro kotel na tuhá paliva čistit aspoň třikrát ročně

Rozpoznat správného kominíka je možné pouze podle dokladů o vyučení nebo rekvalifikaci, případně podle živnostenského listu. V případě revizí by si měl zákazník zase vyžádat certifikáty o odborné způsobilosti. Na pozoru by se měli mít i starostové obcí. Je totiž běžnou praxí, že firma nabídne služby obci a ta pak dál lidem.

„Ne vždy si ale starosta vyžádá potřebné doklady,“ připomněl Majíček. „Jenomže lidé se ani neptají, protože to považují za prověřené.“

Ověřit informace o konkrétním revizním technikovi je možné i na webové stránce hasičského záchranného sboru v sekci Služby pro veřejnost.

Z pohledu hasičů mohou požáry v domácnostech, tedy i ty od komínů, za dvě třetiny úmrtí, která souvisí s ohněm. Právě proto apelují na to, aby majitelé domů revize a čištění komínů nepodceňovali.

Topná sezona oficiálně začíná po 1. září, pokud klesne průměrná denní teplota dva dny po sobě pod 13 stupňů a předpověď neslibuje brzké oteplení.

Letos se začalo ve Zlíně a Otrokovicích topit už 19. září, což je o týden dřív než v loňském roce. A přitápět už začali i lidé v rodinných domech. Kominíci se shodují, že v zemi stále schází osvěta, lidé neznají svoje povinnosti, ale ani práva.

Ze zákona jsou povinni čisti komín od kotle na tuhá paliva třikrát ročně, od plynových jednou ročně.

„Mohou to udělat i sami, jednou do roka ale musí být provedena kontrola spalinové cesty oprávněným kominíkem,“ upozornila mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová.

Za čekací lhůty nemůže nedostatek kominíků, ale fakt, že se většina majitelů domů ozve ve stejnou dobu – na podzim. Z údajů Společenstva kominíků ČR vyplývá, že z odborných učilišť ročně vyjde 150 kominíků a kominic.

Většina se však oboru nevěnuje, z každých deseti absolventů u něj zůstanou dva. Částečně proto, že jde o fyzicky velmi náročnou práci. Zároveň ale platí, že nemají uplatnění celoročně, ale jen v sezoně, a to mladé lidi odrazuje.