Tři města kolem Benátek přijaly pořádání ME Masters v atletice ve dnech 5. – 15.9.2019. Jesolo, Caorle a Eraclea.

Celkově na Mistrovství Evropy startovalo téměř 5000 atletů nad 35 let ze 43 států Evropy a 18 hostujících mimoevropských států. Nejvíce startujících měla samozřejmě domácí Itálie. Z České republiky se přihlásilo 107 atletů.

Italští hostitelé byli velmi vstřícní a snažili se připravit opravdu pěkné mistrovství. Problém byl trochu s dopravou – tím, že se závodilo ve třech městech vzdálených od sebe cca 25 km bylo obtížné se sejít a fandit svým kolegům. V neděli pozlobilo i počasí přívalový déšť a bouřky a některé soutěže byly odloženy na druhý den. Také byly drobné problémy při tréninku, když někdy vyháněli trénující ze stadionu, i když se tam nezávodilo a bylo uvedeno, že se může trénovat. Další zádrhel byl u chodců v závodě na 10 km, kde byla trať o cca 500 m kratší než původní certifikovaná a pořadatelé si řádně zažertovali i s poslední den s půlmaratonci, když odstartovali o osm minut dříve než byl plánovaný start a například všichni Češi teprve přicházeli do startovní zóny a tím pádem vybíhali z úplného konce.

Naopak skvěle fungoval výsledkový servis, v podstatě ihned po doběhu jste mohli na výsledkových obrazovkách najít aktuální pořadí a výkon, dobré bylo i připojení na volnou wifi v Jesolu.

A nyní již asi netrpělivě čekáte na to, jak si vedli naši.

Celkem jsme do ČR přivezli 51 medailí. 11 zlatých, 22 stříbrných a 18 bronzových – tím jsme v pořadí národů obsadili 15. příčku. Nejúspěšnější z výpravy byli vrhači, kteří získali 19 medailí. Následovali je běžci – 13. Skokani – 10 a chodci – 9 medailí. 33 medailí získali muži a 18 ženy.

Přehled medailistů ČR

11× Zlato: 2× Pavel Peňáz M50 – koule a vrhačský pětiboj, Miloslava Ročňáková Z70 – 2000 km překážek, Ema Rycková Z60 – břemeno, Lenka Brázdilová Z35 – trojskok, Naděžda Dušková Z35 – 20 km chůze, Václav Hejda M90 – 100, Pavel Jílek M90 – oštěp, Petr Čech M75 – výška, Jiří Šolar M65 – disk, Tým ČR Z35 (Dušková, Netolická, Borovičková) – 10 km chůze

22× Stříbro: 2× Zuzana Pumprlová Z55 – koule a sedmiboj, 2× Karel Matzner M90 – 400 m a 800 m, Jarmila Klimešová Z70 – oštěp, Eva Cupalová Z70 – 2000 m překážek, Irena Stahlová Z60 – oštěp, Lenka Borovičková Z45 – 5000 m chůze, Zdenka Janoušková Z35 – oštěp, Olga Firstová Z35 – 5000 m, Václav Hejda M90 – dálka, Pavel Tošnar M85 – výška, Josef Vonášek M80 – 200 m překážek, Miloš Gryc M70 – břemeno, Karel Fiedler M70 – tyč, Antonín Hadinger M65 – tyč, Pavel Peňáz M50 – disk, Marek Volf M45 – trojskok, Luboš Nováček M40 – oštěp, Martin Nedvídek M40 – 20 km chůze, Tým ČR M75 (Gonsiorovský, Marek, Dostalík) – 20 km chůze, Tým ČR M40 (Nedvídek, Dušek, Fliegl) – 20 km chůze.

18× Bronz: 2× Václav Sosna M70 – koule a oštěp, 2× Miloš Gryc M70 – disk a vrhačský pětiboj, 2× Ivo Strnad M65 – tyč a 100překážek, Jarmila Slavíčková Z60 – 2000 m překážek, Zdenka Plesarová Z60 – vrhačský pětiboj, Jana Česáková Z50 – 80 m překážek, Lenka Borovičková Z45 – 20chůze, Olga Firstová Z35 – 1500, Karel Matzner M90 – 200, Petr Erlebach M55 – oštěp, Jiří Burda M50 – tyč, Robert Sklenář M50 – oštěp, Bronislav Khýr M40 – 1500, Tým ČR M75 (Gonsiorovský, Marek, Dostalík) – 10 km chůze, Tým ČR M55 (Smola, Rein, Pták) – 10 km chůze.

Z výsledků jasně vyčnívají výkony několikanásobných medailistů: P. Peňáze 2× zlato, 1× stříbro, V. Hejda 1× zlato a 1 stříbro, K. Matzner 2× stříbro a 1×bronz, Z. Pumprlová 2× stříbro, M. Gryc 1× stříbro a 2× bronz, I. Strnad 2× bronz, V. Sosna 2× bronz, Lenka Borovičková 1× stříbro, 1× bronz + zlato s týmem.

Některé další zajímavosti z české výpravy

Opět se ukázalo, že Češi jsou oštěpařská velmoc – získali jsme 8 medailí z hodu oštěpem! Několikrát nám chyběl kousek štěstí například ve skoku dalekém Leoši Malenovskému nestačilo v kategorii M50 na medaili neuvěřitelných 606 cm – na bronz mu chyběly 2 cm na stříbro 4 cm. Smolně a zajímavě vypadal i zápis ve výsledcích, když během jednoho dne byl P. Smola – čtvrtý v chůzi na 5000 m a Z. Pech – první nepostupující do finále na 400 m překážek – to je holt smůla a pech.