WA Race Walking Tour Gold - Poděbrady

Šampioni Warholm a Lasickeneová potvrdili svou třídu. Trio českých oštěpařek je v Dauhá ve finále

Dobrá zpráva. Všechny tři české oštěpařky – Barbora Špotáková, Nikola Ogrodníková i Irena Šedivá – postoupily do finále mistrovství světa. Do semifinále na 400 m prošla z rozběhu Lada Vondrová. Mistrem světa na čtvrtce překážek je Karsten Warholm, triumf obhájil také Muktar Edris na pětce. Třetí zlato získala výškařka Marija Lasickeneová. Stylem start-cíl zvítězila Beatrice Chepkoechová na 3000 m steeplechase.

Marija Lasickeneová
zdroj: Reuters

Ogrodníková v první skupině obsadila výkonem 61,17 metru čtvrté místo. Ke kvalifikačnímu limitu 63,50 měla daleko, ale ten v první skupině nepřehodila žádná oštěpařka. Nakonec její výkon stačil na postup z devátého místa.

Šestá Špotáková hodila v kvalifikaci posledním pokusem 62,15 m a také postoupila, stejně jako Šedivá. Té výkon 60,90 m stačil na poslední postupující, tedy dvanácté místo. Pouze šest centimetrů rozhodlo v její prospěch. "Myslím si, že dneska jsem měla štěstí, že jsem si ho vybrala na pár let dopředu," poznamenala.

"Žádné velké nadšení není, doufám, že to ve finále bude lepší," přiznala Špotáková. "Pořád pokašlávám, moc mi to tu nesedí. Nemá to s atletikou, kterou známe, nic společného," řekla na adresu MS v Kataru.

"Kvalifikace taková bývá. Není jasné, že když člověk hází 67 metrů, že to předvede v kvalifikaci. To je úplně jiná soutěž než klasická Diamantová liga. Tři pokusy a docela vysoký limit, co jsme měly, je docela omezující pro psychiku," hodnotila Ogrodníková.

Vondrová se blýskla postupem do semifinále

Vondrová postoupila přímo do úterního semifinále běhu na 400 metrů, když v prvním rozběhu skončila třetí za 52,23. Dvacetiletá čtvrtkařka při své premiéře na MS měla výborný závěr a nechala za sebou čtyři soupeřky s podstatně lepšími osobními rekordy.

Rychlejší byly jen americká mistryně světa Phyllis Francisová z USA a Sada Williamsová z Barbadosu. "Spíš jsem doufala, že bych mohla postoupit na čas. Že budu v první trojce, to jsem teda nečekala. Jak jsem doběhla, tak jsem si nebyla úplně stoprocentně jistá, koukala jsem na tu tabuli, a jak jsem to tam viděla, tak jsem byla úplně vykulená," vykládala.

Etiopané ovládli mužskou pětku

Muktar Edris obhájil v Dauhá titul mistra světa v běhu na 5000 metrů v čase 12:58,85, za ním doběhl krajan Selemon Barega. Nadvládu etiopských běžců narušil na třetím místě Kanaďan se somálskými kořeny Mohammed Ahmed. Mistr Evropy Nor Jakob Ingebrigtsen se v posledním kole pokusil africké soupeře setřást, ale v závěru jim nestačil a doběhl pátý.

Norské trio bratrů Ingebrigtsenových sice vládne v Evropě, ale na africké vytrvalce stále nestačí. Dlouho se drželi v závětří, v posledním okruhu nastoupil nejmladší z trojice Jakob, ale útoku Etiopanů neodolal. Ti se během závodu vzorně střídali ve vedení a nakonec si to rozdali o medaile.

Edris letos nijak nezářil, ale na vrchol sezony se připravil skvěle a v závěrečné dvoustovce byl nejlepší. Pro stříbro si doběhl Barega, letos nejrychlejší Telahun Bekele skončil těsně pod stupni vítězů. Jakob Ingebrigtsen zůstal jen devět desetin za svým osobním rekordem, ale stačilo to jen na páté místo.

Selemon Barega a Muktar Edris

Marija Lasickeneová získala potřetí za sebou titul mistryně světa ve výšce. V Dauhá skákala všechny výšky až do 204 centimetrů na první pokus, ale v mimořádně kvalitní soutěži našla nečekanou soupeřku. Teprve osmnáctiletá Jaroslava Mahučichová z Ukrajiny vylepšila světový juniorský rekord o tři centimetry a s velkou favoritkou prohrála jen na horší pokusy.

Karsten Warholm splnil očekávání v běhu na 400 m překážek, nepřekonal ale světový rekord. Nor vyhrál v čase 47,42 a zopakoval vítězství z Londýna. Největším Warholmovým soupeřem byl stejně jako ve finále Diamantové ligy v Curychu Američan Rai Benjamin, ale i tentokrát prohrál.

Běh žen na 3000 m překážek byl velkým sólem světové rekordmanky Beatrice Chepkoechové z Keni, která proběhla cílem v čase 8:57,84 s více než čtyřsekundovým náskokem. Ale africká nadvláda nebyla tak velká, jak by se zdálo při pohledu do letošních tabulek. Obhájkyně titulu Američanka Emma Coburnová přidala do své sbírky stříbro v osobním rekordu a třetí doběhla stejně jako před čtyřmi lety v Pekingu Němka Gesa Krauseová.

Osmistovku vyhrála překvapivě Halimah Nakaayiová z Ugandy v národním rekordu 1:58,04. Američanka Ajee Wilsonová, největší favoritka a vítězka Diamantové ligy, vbíhala do cílové rovinky na první pozici, ale došly jí síly a prohrála i boj o stříbro s krajankou Raevyn Rogersovou.

Beatrice Chepkoechová ve vodním příkopu v obležení fotografů

Favorité své role ve sprintech i nad překážkami zvládli

V rozbězích na 200 metrů byla nejrychlejší stříbrná ze stovky Dina Asherová-Smithová v čase 22,32 s a potvrdila roli největší favoritky této disciplíny. Zvláště když další medailistky z poloviční trati k rozběhům nenastoupily.

Vítězná Jamajčanka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová oznámila, že se v Dauhá soustředí už jen na štafetu, a dvoustovku vynechala i bronzová Josée Ta Louová z Pobřeží slonoviny. Zranění nepustilo na start dvojnásobnou mistryni světa Dafne Schippersovou z Nizozemska.

V semifinále dvoustovky mužů potvrdil roli lídra letošních tabulek Noah Lyles časem 19,86. Pod dvacet sekund se dostal i Alex Quiňónez a hladce postoupil také obhájce titulu Ramil Gulijev. Jamajka nebude mít stejně jako před dvěma lety ve finále dvoustovky zastoupení. Nejlepší z její trojice, veterán Yohan Blake, měl až patnáctý čas.

Nad vysokými překážkami své rozběhy bez problémů vyhrály největší hvězdy posledních let. Nejrychlejší byl v čase 13,15 Orlando Ortega. Jen o dvě desetiny pomalejší byl jeho tehdejší přemožitel Omar McLeod. Vypadl však jeden z favoritů, druhý muž letošních tabulek Američan Daniel Roberts, který byl diskvalifikován poté, co srazil překážku v sousední dráze.

Mistrovství světa v atletice v Dauhá:

Finále:

Muži:

5000 m: 1. Edris 12:58,85, 2. Barega (oba Et.) 12:59,70, 3. Ahmed (Kan.) 13:01,11, 4. T. Bekele (Et.) 13:02,29, 5. J. Ingebrigtsen (Nor.) 13:02,93, 6. Krop (Keňa) 13:03,08, 7. Chelimo (USA) 13:04,60, 8. Kimeli (Keňa) 13:05,27.

400 m př.: 1. Warholm (Nor.) 47,42, 2. Benjamin (USA) 47,66, 3. Samba (Katar) 48,03, 4. McMaster (Brit. Pan. ostrovy) 48,10, 5. Holmes (USA) 48,20, 6. Copello (Tur.) 48,25, 7. Dos Santos (Braz.) 48,28, 8. Lahúlú (Alž.) 49,46.

Disk: 1. Stahl (Švéd.) 67,59, 2. Dacres (Jam.) 66,94, 3. Weisshaidinger (Rak.) 66,82, 4. Firfirica (Rum.) 66,46, 5. Parellis (Kypr) 66,32, 6. Denny (Austr.) 65,43, 7. Hadádí (Írán) 65,16, 8. Wierig (Něm.) 64,98.

Ženy:

800 m: 1. Nakaayiová (Ug.) 1:58,04, 2. Rogersová 1:58,18, 3. Wilsonová (obě USA) 1:58,84, 4. Nanyondová (Ug.) 1:59,18, 5. Sumová (Keňa) 1:59,71, 6. Gouleová (Jam.) 2:00,11, 7. Arafiová (Mar.) 2:00,48, 8. Brownová (USA) 2:02,97.

3000 m př.: 1. Chepkoechová (Keňa) 8:57,84, 2. Coburnová (USA) 9:02,35, 3. Krauseová (Něm.) 9:03,30, 4. Yaviová (Bahr.) 9:05,68, 5. Chemutaiová (Ug.) 9:11,08, 6. Frerichsová (USA) 9:11,27, 7. Möllerová (Dán.) 9:13,46, 8. Kiyengová (Keňa) 9:13,53.

Výška: 1. Lasickeneová (Rus.) 204, 2. Mahučichová (Ukr.) 204 - světový juniorský rekord, 3. Cunninghamová (USA), 4. Levčenková (Ukr.) obě 200, 5. Ličwinková (Pol.) 198, 6. Demidiková (Běl.) 196, 7. Šimičová (Chorv.), 8. Buttsová (USA) obě 193.

Rozběhy a kvalifikace:

Muži:

200 m - semifinále: 1. Lyles (USA) 19,86.

110 m př.: 1. Ortega (Šp.) 13,15.

Ženy:

200 m: 1. Asherová-Smithová (Brit.) 22,32.

400 m: 1. Jonathasová (USA) 50,57, ...32. Vondrová 52,23 - postoupila do semifinále.

Oštěp: 1. Lu Chuej-chuej (Čína) 67,27, ...6. Špotáková 62,15, 9. Ogrodníková 61,17, 12. Šedivá 60,90 - postoupily do finále.