Palestinci přijmou peníze od Izraele, od února je odmítali

Palestinská samospráva přijme od Izraele miliony šekelů, které předtím odmítla ve sporu s Izraelem o výplatu cel a daní, jež pro Palestince vybírá Izrael. Izrael měsíčně podle agentury AP převáděl samosprávě 600 milionů šekelů (téměř čtyři miliardy korun). Loni ale Izraelci rozhodli, že z této sumy budou odečítat peníze, které samospráva vyplácí rodinám Palestinců usvědčeným z útoků na Izraelce.

Palestinské vedení pak letos v únoru v reakci oznámilo, že nebude od Izraele brát vůbec žádné peníze pocházející z celních poplatků a daně z přidané hodnoty. Teď se ale samospráva dostala do závažných finančních problémů a začala s Izraelem vyjednávat.

Přesto předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás ve svém zářijovém projevu ve Valném shromáždění OSN řekl, že rodiny postižené izraelsko-palestinským konfliktem, který trvá několik desetiletí, budou peníze dostávat i nadále.

Abbásův poradce Husajn Šajch dnes oznámil, že hovořil s izraelským ministrem financí a že jednání příslušných výborů budou pokračovat v neděli. "Spor o peníze rodinám vězňů a mučedníků trvá. My jsme rozhodnuti dále jim platit za jakoukoli cenu," sdělil Šajch.

Mluvčí izraelského premiéra Benjamina Netanjahua odkázal novináře na ministerstvo financí, které zatím věc nekomentovalo.

Nejmenované palestinské zdroje agentury AP sdělily, že Izrael hodlá nadále od měsíční částky odečítat 42 milionů šekelů, což je údajná výše palestinského "fondu pro mučedníky".

Únorové rozhodnutí samosprávy o odmítnutí všech peněz z Izraele vedlo k citelným úsporným opatřením - samospráva snížila mzdy desítkám tisíc zaměstnanců na Západním břehu Jordánu, kde míra nezaměstnanosti dosahuje 20 procent.

Abbás v minulosti souhlasil s Izraelem a odsuzoval násilí. Vedl mírové rozhovory, které jsou ale od roku 2014 zastavené hlavně kvůli nepřekonatelným sporům o židovské osady a Jeruzalém. Abbás nyní přestal násilné činy kritizovat a Izrael tvrdí, že samospráva svým mlčením násilí podněcuje. Abbásova popularita mezi Palestinci klesá nejenom kvůli nesplněným slibům o vyjednání nezávislé Palestiny, ale také kvůli nynějším ekonomickým problémům.

V srpnu samospráva oznámila dohodu s Tel Avivem o tom, že Izrael pro ni přestane vybírat daně z paliv a že Palestinci začnou s jejich výběrem sami. Měsíčně jde v přepočtu o 1,4 miliardy korun.

Související

Více souvisejících

palestina Izrael Mahmúd Abbás Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 49 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 6 hodinami

před 6 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Na Ukrajině podle analýzy zemřelo 50 tisíc ruských vojáků. Zraněných jsou statisíce

Během konfliktu na Ukrajině zahynulo už přes 50.000 příslušníků ruské armády. Uvedla to ve středu zpravodajská televize BBC s odvoláním na své redaktory, nezávislý zpravodajský web Mediazona a dobrovolníky. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy