Márquez mistrem světa, oba Češi v Moto3 bodovali. Kornfeila štve penalizace

Autor: ČTK
0
Chci koupit Hradec. Dluhy jsou nesmysl, říká Ulich
Vecheta proti Spartě dvakrát na hraně, ČK pro Tanka správně. Liberec měl mít penaltu

Španělský jezdec Marc Márquez se pošesté stal mistrem světa v závodech silničních motocyklů královské třídy MotoGP. Čtvrtý titul za sebou si zajistil už čtyři závody před koncem šampionátu. Na okruhu v Buriramu ovládl Velkou cenu Thajska, i když měl v pátečním tréninku těžký pád a hodně se potloukl. Karel Abraham dojel na 19. místě.

Oba čeští jezdci v kategorii Moto3 v Thajsku bodovali. Po startu z předposlední řady dojel Filip Salač jedenáctý a Jakub Kornfeil dvanáctý. Zvítězil Španěl Albert Arenas, druhý Ital Lorenzo Dalla Porta zvýšil náskok v čele průběžného pořadí šampionátu.

Šestadvacetiletý Márquez šel v pátek po "highsideru" přes řidítka a chvíli nemohl dýchat. Bolestivě si narazil záda, kyčel i nohy, přesto v Grand Prix pokračoval. V sobotní kvalifikaci byl španělský jezdec Hondy třetí a dnes v posledním kole předjel Fabia Quartarara z Francie, který dlouho mířil za premiérovým vítězstvím. Márquezův největší soupeř v průběžném pořadí MS Ital Andrea Dovizioso dojel s odstupem 11 sekund čtvrtý.

"Staral jsem se především o to, jak vyhrát závod, protože Fabio byl opravdu rychlý. Souboj s Doviziosem v šampionátu mě upřímně řečeno tolik nezajímal," řekl Márquez, který v sezoně devět závodů vyhrál, pětkrát dojel druhý a jednu Velkou cenu nedokončil. "Je to skvělý rok," přikývl jezdec, který v součtu s nižšími kubaturami MS získal už osmý titul.

Márquez do Thajska přijel s náskokem 98 bodů, čtyři závody před koncem MS nyní vede o nedostižných 110 bodů. Jeho sérii titulů v MotoGP dokázal přerušit jen krajan Jorge Lorenzo v roce 2015.

Kornfeil sahal po lepším umístění, cílem závodu Moto3 projel osmý, ale penalizace ho srazily na 12. příčku. Ze zadních pozic musel odstartovat kvůli bezohlednosti v pátečním tréninku, Salače zase rozhodčí potrestali za příliš pomalou jízdu. Jedenácté místo je pro něj v Moto3 druhým nejlepším výsledkem po zářijové deváté příčce ze San Marina.

Kornfeil byl z průběhu závodu nadšený, následné penalizace však jeho euforii uťaly. Přiznal, že důvody potrestání vlastně ani nechápe. "Přicházejí v mém případě bez jakéhokoliv předešlého upozornění a není zde pak ani možnost jakkoliv je zvrátit či si ztracené pozice vybojovat na trati zpět. Jejich rozdělování je dle zvláštního klíče a i sami fanoušci to vnímají celkem rozporuplně," napsal v tiskové zprávě.

Dalla Porta prohrál s Arenasem o 231 tisícin sekundy, ale z druhého místa nemusel být smutný. Před Španělem Aronem Canetem, který závod na okruhu v Buriramu nedokončil, nyní v MS vede o 22 bodů.

Závod Moto2 vyhrál Ital Luca Marini. Šampionát vede s náskokem 40 bodů dnes pátý Španěl Álex Márquez, mladší bratr staronového šampiona MotoGP.

Výsledky:

Moto3: 1. Arenas (Šp./KTM) 38:09,383, 2. Dalla Porta (It./Honda) -0,231, 3. López -0,322, 4. Ramírez (oba Šp./Honda) -0,459, 5. Foggia -0,666, 6. Vietti (oba It./KTM) -1,166, ...11. Salač -9,629, 12. Kornfeil (oba ČR/KTM) -9,559.

Průběžné pořadí MS (po 15 z 19 závodů): 1. Dalla Porta 204, 2. Canet (Šp./KTM) 182, 3. Arbolino (It./Honda) 161, 4. Ramírez 136, 5. McPhee (Brit./Honda) 126, 6. Antonelli (It./Honda) 118, ...12. Kornfeil 76, 23. Salač 18.

Moto2: 1. Marini (It./Kalex) 38:40,882, 2. B. Binder (JAR/KTM) -2,296, 3. Lecuona (Šp./KTM) -2,544, 4. Fernández -2,585, 5. Á. Márquez (oba Šp./Kalex) -2,919, 6. Martín (Šp./KTM) -6,839.

Průběžné pořadí MS (po 15 z 19 závodů): 1. Á. Márquez 224, 2. Fernández 184, 3. B. Binder 180, 4. Lüthi (Švýc./Kalex) 178, 5. Navarro (Šp./Speed Up) 175, 6. Marini 151.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 39:36,223, 2. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,171, 3. M. Viňales (Šp./Yamaha) -1,380, 4. Dovizioso (It./Ducati) -11,218, 5. Rins (Šp./Suzuki) -11,449, 6. Morbidelli (It./Yamaha) -14,446, ...19. Abraham (ČR/Ducati) -56,012.

Průběžné pořadí MS (po 15 z 19 závodů): 1. M. Márquez 325, 2. Dovizioso 215, 3. Rins 167, 4. M. Viňales 163, 5. Petrucci (It./Ducati) 162, 6. Rossi (It./Yamaha) 145, ...25. Abraham 5.