Domů     Nevšední mrakodrapy: Pod vodou i na oběžné dráze
Nevšední mrakodrapy: Pod vodou i na oběžné dráze

Nejsou to jen vysoké stavby, které mají za úkol ušetřit prostor. Často ohromují svými tvary a jde doslova o umělecká díla. Mrakodrapy podněcují fantazii architektů a ti se někdy rádi nechávají unést za hranice reality. Tedy té současné…

V budoucnosti se podle všeho můžeme dočkat skutečně velkorysých řešení.

S růstem počtu obyvatel ve městech se ve 2. polovině 19. století zvyšují nároky na novou výstavbu.

Stavbu mrakodrapů mnohdy podnítí i jiné vlivy, například v Chicagu je to velký požár v roce 1871. Město je rychle přestavěno a navíc díky novým typům budov nasměruje architekturu ve Spojených státech amerických na novou cestu.

Doba však pokročila a dnes už se špičkoví odborníci nezabývají jenom „klasickými“ výškovými budovami, ale v jejich dílnách vznikají i mnohem odvážnější projekty.

Dávné mrakodrapy

První budovy, pojmenované jako mrakodrapy vznikají v 19. století. Obecné pravidlo pro to, aby mohla být stavba takto označována vyžaduje, aby přesahovala podobné stavby v okolí a aby aspoň polovina byla obyvatelná nebo využitelná pro kanceláře.

Z tohoto důvodu nejsou za mrakodrapy považovány například telekomunikační věže. Stejně tak se za ně nepovažují například ani pyramidy. Mrakodrapy však přesto nejsou výsadou posledních staletí. Během 3. století př. n. l.

je u egyptské Alexandrie postaven maják s výškou asi 120 metrů, který má pokoje pro pocestné a několik vyhlídkových teras. V roce 516 před Kristem postavili v Číně dřevěnou pagodu s výškou 137 metrů, která byla palácem s mnoha pokoji.

Pokud by projekt X-Seed 4000 spatřil světlo světa, vypadal by nějak takto. Jeho vrchol by tonul v mracích.
Pokud by projekt X-Seed 4000 spatřil světlo světa, vypadal by nějak takto. Jeho vrchol by tonul v mracích.

Existuje výškový limit?

Současná nejvyšší budova světa je Burdž Chalífa v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Její výška včetně antény činí 828 metrů. Není to však zdaleka nejvyšší bod, kam se při projektování mrakodrapů dá dojít.

Při dodržení požadavku dostatečné šířky základny by bylo možné postavit budovy s výškou až 4 kilometry.

Plány na podobné mamutí monstrum vznikly v roce 1995 pod názvem X-Seed 4000. Šířka základny je navržena na 6 metrů, počítá se s 800 podlažími a struktura by spolkla více než 3 miliony tun čisté oceli.

Mohla by pojmout až 1 milion lidí, přičemž dopravu uvnitř stavby by obstarávaly speciální magnetické vlaky. Plán však nikdy nebyl určen k realizaci, jde jen o ukázku toho, čeho by bylo možné dosáhnout.

Aequorea Vincenta Callebauta: hudba budoucnosti aneb svět pod vodou.
Aequorea Vincenta Callebauta: hudba budoucnosti aneb svět pod vodou.

Problém s odpady? Dáme je pod vodu!

Architekti plánují pro výstavbu mrakodrapů využít i moře. Jedním z takových projektů je Aequorea belgického architekta Vincenta Callebauta (*1977).

Nevšední fiktivní podvodní město s mrakodrapy, pojmenované podle medúzy je navrženo jako řešení problému s odpady v budoucnosti.

Plast a další odpad, kterým jsou znečištěna moře a oceány na planetě, se smísí s emulzí z řas, čímž se vytvoří materiál pro výrobu mrakodrapu.

Pak přicházejí na řadu 3D tiskárny, díky kterým je z tohoto materiálu vyroben nejenom Aequorea, ale i mnohé další. Každá jednotlivá budova futuristického charakteru by měla mít průměr 500 metrů a táhnout se do hloubky 1 kilometru.

Její kapacita je určena až pro 20 000 lidí. Většina struktury by byla pod vodou a měla by mít obří chapadla, která by jí zajišťovala stabilitu i během nepříznivých okolních podmínek.

Mrakodrap se také může pochlubit množstvím zahrad, kde se rostliny, především ovoce a zelenina pěstují pomocí hydroponie, tedy v živném roztoku bez použití zeminy.

Potraviny a další zdroje jsou získávány jak chovem, tak z okolního prostředí a jedná se hlavně o měkkýše, plankton a řasy.

Podzemní stavby

Velké budovy nemusí být postaveny jen na zemském povrchu, jde to i v podzemí.

Protože mexická metropole Ciudad de México omezuje výšku novostaveb v historickém centru na maximálně 8 pater, jsou navrženy plány pro podzemní stavbu ve tvaru obrácené pyramidy přímo pod centrálním náměstím.

Měla by mít 65 podlaží a dutý střed kvůli přístupu vzduchu. Odborníci z americké Washington University v St. Louis si pro změnu pohrávají s myšlenkou vybudovat podzemní mrakodrap v opuštěném dole v Arizoně a to až do hloubky 274 metrů.

Projekt Analemna Tower připomíná stavby ze sci-fi žánru.
Projekt Analemna Tower připomíná stavby ze sci-fi žánru.

Analemna Tower

Architektonická kancelář Clouds Architecture z New Yorku vyrukovala s hodně nevšedním návrhem. Jedná se o plovoucí mrakodrap, zavěšený na asteroidu na oběžné dráze. Spojení by bylo uskutečněno za pomoci speciálních kabelů.

Energii by věž čerpala ze solárních panelů, voda by pak pocházela z mraků a dešťové vody. Nejnižší část je plánována jako zábavní prostory, výše je pak místo pro kanceláře. Nad nimi se nacházejí zahrady a obytná zóna, nahoře je pamatováno na uložení nebožtíků.

Foto: www.citylab.com, www.dezeen.com, www.shapecut.com.au, www.khaleejtimes.com
Související články
Lifestyle
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Lifestyle
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
reklama
záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
reklama
historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno