03.10.2019 13:18

Říjen je měsícem prezentace scénického umění. IDU vyveze české oborové zástupce na prestižní mezinárodní přehlídky

Zástupci českého baletu, opery, činohry i nového cirkusu budou v říjnu prezentovat česká scénická umění na světově významných oborových akcích. Za několik dnů se do jihokorejského Soulu na veletrh scénických umění PAMS vypraví delegace reprezentující hlavní vícesouborová divadla v ČR. Příležitost navazovat a prohlubovat zahraniční kontakty v oblasti nového cirkusu dostanou oboroví zástupci v druhé polovině října na festivalu CIRCA ve francouzském Auch. IDU společně s dalšími partnery pravidelně prezentuje česká scénická umění na významných zahraničních veletrzích již od roku 2010.

V jihokorejském Soulu se na veletrhu scénických umění PAMS česká delegace zaměří na prezentaci projektů vícesouborových divadel. „Letos získal festival Janáček Brno prestižní ocenění The International Opera Awards, díky kterému je na něj upřena pozornost z celého světa. Mým cílem je festival propagovat i na veletrhu PAMS a získat pozornost k Janáčkovu opernímu dílu a produkcím Janáčkovy opery Národního divadla Brno ze strany nejen korejských, ale i dalších asijských festivalů včetně operních domů,“ přibližuje svá očekávání od účasti na veletrhu PAMS umělecký šéf Opery Národního divadla v Brně Jiří Heřman. V delegaci je ředitelem Jiřím Nekvasilem zastoupeno Národní divadlo moravskoslezské a ředitelem Lukášem Průdkem Jihočeské divadlo. Významným partnerem, který pomáhá prezentovat Českou republiku, je České centrum Soul.

Festival nového cirkusu CIRCA ve francouzském Auch kombinuje showcase profesionálních produkcí nového cirkusu a světových cirkusových škol, setkání oborových sítí FEDEC a Circostrada, prezentaci nových projektů a další profesní setkání nejen pro producenty a promotéry, ale také pro umělce, novináře a teoretiky. Letošní ročník
je výjimečný tím, že se v rámci festivalu koná mezinárodní konference Fresh Circus, která se zaměří na téma rozvoje cirkusových umění a na jejímž konceptu se podílejí také zástupci zastřešující organizace pro podporu a rozvoj nového cirkusu v České republice Cirqueon. Český nový cirkus zde budou v letošním roce prezentovat Šárka Maršíková
a Veronika Štefanová za Cirqueon, Petr Horníček z Loosers Cirque Company, Petr Husička ze souboru La Putyka, Libor Kasík z Kulturního a společenského centra UFFO a pořadatel Mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirk-UFF v Trutnově a Jiří Turek, ředitel největšího tuzemského festivalu nového cirkusu Letní Letná. „Kromě toho, že je CIRCA setkáním většiny profesionálů jak z řad programátorů, ředitelů institucí, manažerů souborů i různých projektů, je zároveň prezentací nejnovější tvorby a platformou pro prezentaci připravovaných projektů. Letos je účast na něm pro nás výjimečnou příležitostí představit zde oficiálně přímo na pozvání organizátorů festival Letní Letná a také českou novocirkusovovou scénu,“ shrnuje význam české účasti na festivalu Jiří Turek.

Veletrhy scénických umění, oborové přehlídky a festivaly, popřípadě aktivity mezinárodních oborových sítí a platforem slouží k tomu, aby si profesionálové z kultury mohli vyměňovat zkušenosti, navazovat cenné kontakty a domlouvat spolupráce. V některých případech se na místě setkávají až tisícovky zástupců profesionálních pracovníků z oblasti divadla, tance a hudby. Podle Martiny Peckové Černé, vedoucí Oddělení mezinárodní spolupráce, která v IDU koordinuje program Propagace českých scénických umění do zahraničí, vzrůstá důležitost prezentace na festivalech tohoto typu. Pecková Černá přibližuje, že manažeři z různých oblastí scénického umění stále častěji skloňují, v souvislosti s úspornými opatřeními, pokles příležitostí pro klasická turné. Důležitost prezentace prostřednictvím mezinárodních přehlídek proto vzrůstá. „Zkušenosti českých delegací vysílaných
na veletrhy scénických umění a obdobné akce ukazují, že účast je nejen prestižní záležitostí, podstatnou osobní zkušeností a motivací pro další práci, ale také nutností.
Pro oblast divadla je osobní setkání a dialog zpravidla tím nejproduktivnějším propagačním nástrojem a právě veletrhy poskytují příležitost získat několik minut z cenného času zahraničních programmerů,“ 
dodává Pecková Černá.

Veletrh PAMS se koná ve dnech 7. - 10. 10. 2019 v hlavním městě Korejské republiky Soulu.
Festival CIRCA se koná ve dnech 18. - 27. 10. 2019 ve francouzském Auch.

www.idu.cz

Autor článku: IDU