Domů     Tragédie černého zlata: Největší ropné katastrofy světa
Tragédie černého zlata: Největší ropné katastrofy světa
19.10.2019

Dnes si jen velmi těžko dokážeme představit svět bez ropy. Díky ní fungují průmysl i doprava. S pomocí ropy ale také získáváme potraviny, léky, plasty nebo oblečení.

V historii došlo k několika katastrofám, které ovlivnily nejen lidstvo, ale hlavně život v oceánech i na pobřeží.

Kuvajtská ropná skvrna

Kde: Kuvajt

Kdy: 19. ledna 1991

Množství vyteklé ropy: 906 300 000 litrů

Náklady: 484,5 milionu dolarů

Vůbec největší ropná katastrofa se stala během války v Perském zálivu. Nedošlo k ní kvůli technické závadě nebo výbuchu, ale zcela cílenou sabotáží.

Do moře ropu vypustila irácká armáda, jejímž cílem bylo zpomalit americké vojáky, kteří plánovali zabrat území Kuvajtu. Aby se zamezilo dalším únikům, zničilo americké letectvo ropné věže. Podle mezinárodní studie se do moře vyplavilo kolem 5,7 milionu barelů ropy.

Později se dokonce spekulovalo, že chtěl Saddám Husajn zapálit veškeré zásoby ropy, a zničit tím světovou ekonomiku.
Později se dokonce spekulovalo, že chtěl Saddám Husajn zapálit veškeré zásoby ropy, a zničit tím světovou ekonomiku.

Zvířata v ohrožení

Vrstva ropy silná 12 centimetrů pokryla moře o rozloze přes 4000 km2 a zasáhla tak do celého mořského ekosystému. Zatímco americké jednotky se mohly zasaženému místu vyhnout, živočichové v oblasti už uniknout nemohli.

Černé zlato usmrtilo nejméně 30 000 přezimujících mořských ptáků, a také velké množství ryb. Zamořena byla čtvrtina kuvajtské pouště.

Deepwater Horizon

Kde: Mexický záliv

Kdy: 22. dubna 2010

Množství vyteklé ropy: 779 100 000 litrů

Náklady: 5 miliard dolarů

Deepwater Horizon byla plovoucí vrtná plošina, postavená v roce 2001. Mohla se pyšnit jedinečným prvenstvím. V roce 2009 vyvrtala nejhlubší vrt historie do hloubky 10 km.

O rok později ale zastínil tento rekord tragický výbuch, který zapříčinil nejhorší únik ropy v dějinách. Neštěstí se stalo ve hloubce 1500 metrů. Dva dny po explozi se plošina potopila.

Jen o pár měsíců později se technikům podařilo do poškozeného vrtu vložit speciální těsnicí směs, která trhlinu ucpala.

Výbuch zabil i několik lidí.
Výbuch zabil i několik lidí.

Exploze zabíjí

K havárii došlo kvůli vysoce stlačenému metanu, který vytrhl horní uzávěr vrtného zařízení a po kontaktu se vzduchem vybuchl. Na místě připravil o život 11 lidí a následně narušil statiku plošiny.

Během několika dnů skvrna doplula až k břehům Louisany a zanechala po sobě spoušť. Zasažena byla pobřeží celkem pěti amerických států, včetně vzácných mokřadů v deltě řeky Mississippi.

V důsledku této katastrofy zemřelo téměř 6000 mořských želv, 26 000 delfínů a velryb, 82 000 ptáků a další obrovské množství ryb a bezobratlých živočichů.

Ixtoc 1

Kde: Mexický záliv

Kdy: 3. června 1979

Množství vyteklé ropy: 531 017 565 litrů

Náklady: 283,9 milionu dolarů

Ropný vrt Ixtoc 1, který vlastnila mexická ropná společnost Pemex, se nacházel v Mexickém zálivu, téměř 1000 kilometrů od pobřeží Texasu. Firma v té době těžila vrt hluboký 3 kilometry, když se ozval obrovský výbuch.

Ten způsobila nerovnováha tlaku, následkem čehož unikly desetitisíce barelů ropy. Během pár měsíců se skvrna v délce 640 km přibližovala směrem k pobřeží Texasu.

Se skvrnou bojovali pracovníci několik měsíců.
Se skvrnou bojovali pracovníci několik měsíců.

Jak zastavit ropu?

Pokusy o zastavení proudu ropy selhávaly, jelikož se neustále měnil vítr a těžká ropa klesala pod hladinu moře. A i když pracovníci rozmístili na hladinu plovoucí bariéry, ropa přes ně dále přetékala.

Americká vláda se skvrnou bojovala více než dva měsíce, sama společnost Pemex odmítla uhradit škody vzniklé v souvislosti s čistícími pracemi.

Lodě Atlantic Empress a Aegean Captain

Kde: Tobago

Kdy: 19. července 1979

Množství vyteklé ropy: 349 800 000 litrů

Náklady: 187 milionů dolarů

Nehoda, která se stala poblíž ostrova Tobago, nezavinila ropná plošina, ale srážka dvou tankerů, jež převážely ropu.  V tropické bouři se srazila řecká loď Atlantic Empress a Aegean Captain.

Obě lodě vzplály a rozlomily se, přičemž uniklo obrovské množství ropy. Katastrofa se stala naštěstí poměrně daleko od pevniny, takže nejbližší ostrovy byly chráněné před masivním znečištěním.

Při havárii se srazily dva tankery naráz.
Při havárii se srazily dva tankery naráz.

Havárii se nedalo zabránit

Kvůli bouři neměla ani jedna loď šanci se srážce vyhnout, jelikož v ten den silně pršelo a foukal prudký vítr. Podle výpovědí se tankery vzájemně zaznamenaly jen asi 500 metrů před střetem.

Větší pohromě zabránil kapitán lodě Aegean Captain, který ještě na poslední chvíli změnil mírně kurz. Jinak by neměla ani jedna posádka šanci.

I přesto na Atlantic Empress zemřelo 26 lidí, snad i proto, že se hasičům nedařilo dostat oheň pod kontrolu, a docházelo k dalším výbuchům. Nakonec se podařilo zachránit tanker Aegean Captain, zatímco Atlantic Empress se vlivem požáru potopil.

ABT Summer

Kde: Angola

Kdy: 28. května 1991

Množství vyteklé ropy: 305 280 000 litrů

Náklady: 178 milionů dolarů

V květnu roku 1991 došlo téměř 1500 km od angolského pobřeží k explozi supertankeru ABT Summer. Loď postavená v jihokorejské loděnici Ulsan brázdila moře už od roku 1974 a měřila na délku přes 344 metrů, jeho šířka činila 54 metrů.

K neštěstí došlo na trase z Íránu do Rotterdamu. Kvůli havárii se vylily miliony litrů ropy, které vytvořily 34 kilometrů velkou ropnou skvrnu. Než se tanker potopil do moře, celé tři dny hořel. Kvůli výbuchu zemřelo na místě pět členů posádky.

Z hlediska životního prostředí ale nebyla tato katastrofa natolik závažná, jelikož se stala daleko od pobřeží.

Kvůli havárii se vytvořila 34 km velká ropná skvrna.
Kvůli havárii se vytvořila 34 km velká ropná skvrna.

Castillo de Bellver

Kde: Jihoafrická republika

Kdy: 6. srpna 1983

Množství vyteklé ropy: 286 200 000 litrů

Náklady: 153 milionů dolarů

U pobřeží Jihoafrické republiky v roce 1983 nečekaně vybuchl, a následně hořel, španělský tanker Castillo de Bellver.

Loď cestovala po moři od roku 1978. V osudný den byl na cestě s ropou z Perského zálivu do Španělska v ekologické oblasti, ve které žije velké množství mořských ptáků, a nacházejí se zde důležité rybářské revíry. Pobřeží bylo silně ohroženo.

Naneštěstí se změnil vítr a odvál skvrnu směrem do oceánu. Dopady na životní prostřední byly nakonec minimální a ani na palubě nepřišel nikdo o život.

Před ještě větší katastrofou zachránil pobřeží vítr.
Před ještě větší katastrofou zachránil pobřeží vítr.

Amoco Cadiz

Kde: Francie

Kdy: 16. března 1978

Množství vyteklé ropy: 254 400 000 litrů

Náklady: 136 milionů dolarů

V roce 1978 došlo u pobřeží Francie k havárii tankeru Amoco Cadiz, který jel na své pravidelné trase z Perského zálivu do holandského města Rotterdam. Když 335 metrů dlouhá loď míjela západní pobřeží Francie, zasáhla ji prudká bouře.

Vysoké vlny poškodily kormidlo a poslaly tanker přímo na pobřeží. Loď nejprve narazila do korálového útesu, kvůli čemuž voda zatopila strojovnu. Další náraz do skal pak způsobil protržení ropných nádrží. Obsah všech cisteren vytekl do moře během 14 dnů.

Podle některých se dalo katastrofě zabránit.
Podle některých se dalo katastrofě zabránit.

Mohlo se katastrofě zabránit?

Posádka byla o možné katastrofě varována, nebyla už ale schopná loď včas zastavit a tanker proto najel na mělčinu. Celkově se poblíž města Portsall vylilo více jak 2,5 milionu litrů nafty, která zasáhla zhruba 360 km pobřeží.

S následky havárie pak bojovalo zhruba 14 000 dobrovolníků a vojáků. I přesto uhynulo přibližně 37 000 ptáků a 6 400 ústřic. Příroda se z této katastrofy vzpamatovávala dlouhých 7 let.

Odyssey

Kde: Kanada

Kdy: 10. listopadu 1988

Množství vyteklé ropy: 162 180 000 litrů

Náklady: 86,7 milionu dolarů

Asi tisíc kilometrů od kanadského východního pobřeží explodoval americký tanker Odyssey a vypustil do širého moře přibližně 162 milionů litrů nafty. V osudný den plul na trase ze Shetlandských ostrovů do Kanady.

Asi 2 000 km od pobřeží Newfoundlandu jej zastihla mořská bouře a na lodi došlo k výbuchu, přičemž se rozlomila na dva kusy a potopila.

Na pomoc nejrychleji zareagovala ruská loď Passat, která na místo dorazila do hodiny, ale kvůli plamenům se nedokázala přiblížit ani na vzdálenost jednoho kilometru. Na palubě zemřelo 27 členů posádky.

Tanker havaroval kvůli bouři.
Tanker havaroval kvůli bouři.

MT Haven

Kde: Janov, Itálie

Kdy: 11. dubna 1991

Množství vyteklé ropy: 159 000 000 litrů

Náklady: 85 milionů dolarů

Tanker Amoco Milford byl postaven v loděnicích v Cardizu v roce 1973. Loď měřila na délku 334 metrů a na šířku 51 metrů.  V roce 1991 na ní ale došlo u italského Janova k ničivé explozi, když začala rutinní operace přečerpávání části nákladu s cílem upravit plavební ponor lodi.

V ten moment otřásl předními nádržemi silný výbuch a o pár minut později vzplál na palubě obrovský požár. A i když námořníci společně s hasiči s plameny bojovali, nic nezmohli.

I přes okamžitou pomoc se nepodařilo plameny zpacifikovat.
I přes okamžitou pomoc se nepodařilo plameny zpacifikovat.

Bezpečností opatření nepomohlo

Plameny přesahovaly stometrovou výšku a zemřelo celkem šest členů posádky. Aby se zabránilo velké ekologické katastrofě, doporučovali techničtí experti odtáhnout loď co nejdále na otevřené moře a nechat ji klesnout ke dnu. To se také stalo.

Po dalším výbuchu se loď rozlomila na dvě části a po třech dnech se potopila. Vyteklá ropa zasáhla pobřeží Itálie a Francie.

Navzdory okamžitým opatřením, kdy byla instalována 10 km dlouhá norná stěna, se nafta rozlila po místních plážích a způsobila obrovské škody.

Exxon Valdez

Kde: Aljaška

Kdy: 24. března 1989

Množství vyteklé ropy: 41 000 000 litrů

Náklady: 4 miliardy dolarů

V roce 1989 se vylilo z tankeru Exxon Valdez okolo 257 tisíc barelů ropy, což je sice pouhý zlomek ve srovnání s největšími ropnými skvrnami, katastrofa ale nesmírně zasáhla do místního ekosystému.

Došlo k ní v zálivu prince Williama, kdy loď narazila do útesů s plným nákladem ropy. Odhaduje se, že následkem ropné skvrny zemřelo 250 000 mořských ptáků, 2800 mořských vyder, 300 tuleňů, 250 orlů, asi 22 kosatek a miliardy jiker lososů a herinků.

Havárie byla jednou z největších ekologických katastrof.
Havárie byla jednou z největších ekologických katastrof.

Opilý kapitán

Likvidace po katastrofě se účastnilo více než 11 000 lidí. Nehodu podle vyšetřování způsobil sám kapitán lodi Joe Hazelwood, který vydával chaotické rozkazy, když se chtěl vyhnout skaliskům. Posléze testy prokázaly, že měl v krvi velké množství alkoholu.

Celkově se ropná skvrna rozlévala podél 2000 km pobřeží a zasáhla 28 000 km2 oceánu. Vyšetřování také prokázalo, že ani loď nebyla v dobrém stavu a nefungoval radar, který měl posádku před překážkou varovat.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se