Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

  5:00
Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit. Pohromadě totiž od příštího roku může být maximálně 30 hektarů řepky, pšenice nebo jiných plodin včetně zeleniny. Opatření ministerstvo obhajuje hlavně bojem proti erozi půdy, vyvolává však rozdílné reakce.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Omezení se zatím týká lánů ohrožených erozí, které tvoří kolem šedesáti procent tuzemské zemědělské půdy. Od roku 2021 by se ale pravidlo mělo rozšířit na všechny pozemky.

V dosavadní politice ministerstva zemědělství je to poměrně odvážný krok. Radost dělá zejména menším sedlákům, ze židle naopak zvedá velké agrokomplexy obhospodařující vyšší stovky až tisíce hektarů.

Jak se zemědělci potýkají s erozí

Změna pravidel pro příští rok už je jistá a omezení monokultur na všech plochách od roku 2021 chystá ministerstvo zemědělství prosadit formou nařízení vlády, k čemuž je zapotřebí souhlas kabinetu.

„Pokud zemědělci přestanou pěstovat monokultury na rozsáhlých, ničím nepřerušovaných polích, zlepšíme i schopnost krajiny zadržovat vodu,“ vysvětlil záměr ministr zemědělství Miroslav Toman.

Dopad to bude mít na poměrně velkou část zemědělců, především těch velkých. Nicméně pocítí to i některé rodinné farmy. Lány nad třicet hektarů má dnes 3 ­950 tuzemských podnikatelů v zemědělství, tedy přes 12 procent, vyplývá z registru půdy LPIS.

Konec širých lánů, změna v osévání polí od příštího roku změní krajinu

Udržovat velké pozemky je pro ně levnější a také snadnější z hlediska řízení pracovníků. Mít plodinu „pod nosem“ znamená méně přejezdů, méně nafty, a ­tudíž větší zisk.

Na druhou stranu z pravidelného monitorování stavu půdy Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půdy (VÚMOP) je evidentní, že větší pole jsou více vystavena rizikům vodní i větrné eroze.

V krajních případech odtéká cenná ornice ze zemědělské půdy i s hnojivy a pesticidy a znehodnocuje vodní toky či obecní pozemky tak, jak tomu bylo v Němčovicích na Rokycansku, které zaplavilo bahno z polí.

Co je velké pole?

Cíleným snížením eroze půdy resort opatření obhajuje. I když se části zemědělců nelíbí, už tiše našlapují podle ministerských not a­ zmenšují pole, protože jinak jim hrozí ztráta dotací.

„V každém případě nám to zvýší náklady na obdělávání. Přibude pojezdů po polích, otáček na souvratích, přejezdů mezi pozemky. Určitě to sníží výkonnost strojů, naroste spotřeba nafty. Můžeme spekulovat o tom, jestli vzroste i utužení půd,“ popsal dopad Jaroslav Vaňous, předseda Zemědělského družstva Sloupnice, které hospodaří na třech tisících hektarech, z ­nichž asi 40 procent patří mezi erozně ohrožené.

„Třicet hektarů není velký lán,“ uklidňuje ředitel družstva. Jinak to ale vypadá při pročítání údajů, které sesbíral VÚMOP. Z hlediska výměry jsou totiž nejvíce rizikům eroze vystavena pole o velikosti od 20 do 50 hektarů, byť přívalové deště občas splaví půdu i na menších polích, jichž se opatření nedotkne. Přes 37 procent případů půdy s­ erozními událostmi má rozlohu od 5 do 20 hektarů.

Také Asociace soukromých zemědělců, sdružující především menší rodinné farmy, by si dokázala představit ještě radikálnější zmenšení ploch s monokulturami.

„Plocha 30 hektarů je i tak podle nás hodně velká, zvláště pokud si uvědomíme, že průměrná velikost farem v ­EU činí 16 hektarů a tamní farmáři nepěstují jen jednu plodinu. Přesto krok ministerstva zemědělství oceňujeme,“ řekl předseda Jaroslav Šebek.

Kritických je 200 metrů svahu

Zda opatření zabrání erozi, se teprve ukáže. Problém totiž nespočívá jen ve velikosti osetých ploch, ale i záleží i na tom, jaká je nepřerušená délka svahu s monokulturou. Tu totiž opatření přímo neřeší.

„Samozřejmě jakákoliv diverzifikace plodin může být přínosem pro protierozní ochranu, avšak podmínky rozdělení souvislých ploch plodin jsou takové, že rozdělení může být klidně po spádnici – a­ v ­takovém případě je protierozní účinek nula,“ říká Jiří Kapička, expert na eroze z VÚMOP.

Pokud jde o nepřerušovanou délku svahů, nejproblematičtější jsou pole o délce 500 až 750 metrů, která loni tvořila čtvrtinu hlášených erozních případů. Skokově problémy s erozí narůstají u pozemků o­ délce 200 a více metrů, přičemž praxe ukazuje, že už tato délka je považována za kritickou. „V této kategorii razantně narůstá počet erozních událostí,“ říká Kapička.

Žlutých polí bude letos méně, pěstování řepky kritizují ekologové

Podle Josefa Soukupa z České zemědělské univerzity by se plochy s jedinou plodinou mohly omezit ještě více, nicméně pochybuje o­ tom, že v rovinatém terénu dělení bloků něco užitečného přinese. „Paušální stanovení 30 hektarů je nesmysl,“ říká, připouští však protierozní efekt zmenšení plochy na svažitých pozemcích.

Podle Soukupa opatření povede ke snížení produktivity práce a konkurenceschopnosti kvůli tomu, že velké stroje nebudou tak efektivní na malých pozemcích. Zemědělský svaz ČR dokonce mluví o tom, že by stát měl zvýšené náklady zemědělcům kompenzovat.

Z menší části nová povinnost zemědělce zlobí kvůli nárokům na práci a administrativu. Vyměřit pozemky přesně může znít banálně, ale podle expertů to není nic jednoduchého. „Většina zemědělců bude mít problém udělat to precizně a budou nuceni plochy vyměřovat spíše odhadem,“ říká Lukáš Musil, obchodní ředitel firmy Agdata, která se zabývá chytrým zemědělstvím. Dost problémů se podle něj objeví postupně, při výsevu a následné sklizni nebo hledání svozových tras.

Francouzští pekaři upekli rekordní bagetu, snědli ji bezdomovci

  • Nejčtenější

Do britských hospod dorazil americký zvyk, spropitné. Pivaři jsou zmatení

11. května 2024

Pro návštěvníky britských hospod bylo donedávna největší dilema zda si dají whisky, nebo pivo. A...

KOMENTÁŘ: Nad švarcsystémem už se smráká. Ale je to opravdu dobře?

8. května 2024

Premium Kontroloři dostali od letošního ledna do ruky nový nástroj k potírání nelegální práce. Je ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tušení smrti žene ruské miliardáře do vlasti. Řeší dědictví, bojí se znárodnění

10. května 2024

Premium Stárnoucí ruští miliardáři řeší zásadní problém: jak převést obří majetek na své dědice....

Kofola, fidorky, polévka z pytlíku. České potraviny nabízí Amazon i za tisíce korun

7. května 2024

Na americkém internetovém obchodu Amazonu prodává ostravská firma výhradně české výrobky. V nabídce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Němce trápí dönerflace. Cena kebabu prudce stoupla, mluví se o cenovém stropu

11. května 2024

Pro velkou část německých spotřebitelů je turecký kebab velmi oblíbenou pochutinou, na kterou...

Mafie mění praktiky. Místo vražd páchá finanční delikty, škody jsou nedozírné

12. května 2024

Premium Časy se mění a italská mafie si dnes už jen zřídkakdy špiní ruce krví. Vydírání vyšlo z módy a...

Rovnostářské Švédsko překvapuje. Žije tam více miliardářů než v USA

12. května 2024

Vysoké daně a snaha o dosažení sociální rovnosti. Taková je dlouhodobá pověst Švédska, které se...

Je krásný, drahý a luxusní. Australskému bytu snů chybí už jen majitel

11. května 2024

Pro superluxusní byt v mrakodrapu One Barangaroo v hodnotě devadesáti milionů australských dolarů...

Prazdroj obrátil Proud. Experimentální značku nalepil na ležák pro mladé

11. května 2024

V roce 2020 spustil Plzeňský Prazdroj ve svém areálu nový experimentální minipivovar Proud zaměřený...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...