Část politiků oslaví 28. říjen v krajích, rektoři na cestách

Politici a představitelé krajů plánují účast na oslavách založení Československa 28. října. Část z nich dá přednost akcím pořádaným v regionech před Prahou, kde připomínka výročí tradičně vrcholí předáváním státních vyznamenání na Pražském hradě.

Pozvánky na ceremoniál, kterého se v minulosti nezúčastnila část osobností kvůli sporům s prezidentem Milošem Zemanem, obdrželi už tradičně jen někteří hejtmani, rektoři budou většinou na služebních cestách.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima pozvání obdržel a ceremoniálu na Hradě se zúčastní, napsal ČTK mluvčí univerzity Václav Hájek. Zastoupení bude mít ve Vladislavském sále po mnoha letech také brněnská Masarykova univerzita. 

"Slavnostního ceremoniálu na Pražském hradě se Martin Bareš jako rektor Masarykovy univerzity, která nese jméno prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a je bytostně spjata se vznikem samostatného Československa i tímto svátkem, zúčastní," uvedla mluvčí školy Tereza Fojtová. Pozvání obdržela i rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, účast zvažuje. Také rektor Univerzity Hradec Králové Kamil Kuča pozvání obdržel, má ale naplánovanou zahraniční cestu. V zahraničí budou za týden rektoři Univerzity Pardubice Jiří Málek, Západočeské univerzity Miroslav Holeček a Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava Václav Snášel.

Předseda České konference rektorů a šéf České zemědělské univerzity Petr Sklenička připomenul, že rektoři mají v plánu připomínku výročí ve 12:30 u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí.

Královéhradecký hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) pozvánku na Hrad neobdržel, stejně jako v minulosti. "Mohu se domnívat, že nepozvání souvisí s mojí podporou v prezidentských volbách Jiřímu Drahošovi. Je to na (prezidentské) kanceláři, koho pozve," uvedl Štěpán. Na státní svátek bude mít program v Královéhradeckém kraji.

Také plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD) pozvánku na Hrad nedostal, potřetí za sebou. "Je to právo hostitele. Na druhou stranu je to hodně komplikovaná otázka, protože my ve svých funkcích nejsme jenom sami za sebe, ale reprezentujeme úřad, stát a obyvatele regionu, takže by to měl každý velmi dobře zvažovat," řekl.

Potřetí za sebou pozvání nedostal ani hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). Domnívá se, že kvůli podpoře jiného prezidentského kandidáta pozvánku stejně jako v minulosti nedostane spolu se čtyřmi kolegy. "Je to ignorace nikoliv osob, ale institucí. Jestli ignorování pěti hejtmanů, kteří zastupují 2,5 milionu až tři miliony lidí, panu prezidentovi přijde slušné a hodné státníka, pak tomu rozumím. Já si myslím, že je to spíše projev malosti," řekl ČTK. Pozvání naopak dostali a akce se zúčastní hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD)a jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (ANO).

Na Pražský hrad nedorazí ani pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). "Zatím nemáme informace, že by pozvánka dorazila na magistrát. Nicméně 28. října je pan primátor na plánované služební cestě do Washingtonu, takže svou účast ani nezvažoval," uvedla šéfka primátorových poradců Martina Vacková.

V regionech si výročí založení státu připomenou předsedové lidovců Marek Výborný (KDU-ČSL) a hnutí STAN Vít Rakušan. První plánuje pietu v Pardubicích, druhý v Kolíně. Stejně jako oni pozvánku neobdržel ani předseda Pirátů Ivan Bartoš. "Byl jsem pozván na koncert Paměti národa. Účast jsem potvrdil, a oslavím tedy tento důležitý svátek zde," napsal. Na pražském Vítkově a večer na Hradě se ceremoniálů zúčastní předseda SPD Tomio Okamura. Jmenování nových generálů a slavnosti na Hradě se plánuje zúčastnit i vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček.

Související

Více souvisejících

28. října - výročí vzniku samostatného československého státu Miloš Zeman prezident čr Martin Netolický (ČSSD) Jiří Štěpán (hejtman) Zdeněk Hřib Vít Rakušan (STAN) Ivan Bartoš (Piráti) Tomio Okamura státní vyznamenání

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 37 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy