Vysoké Mýto opraví Masarykovy sady a obnoví vyhlídku

  13:24
Po revitalizaci Jungmannových sadů, Botanické zahrady a parku Otmara Vaňorného zahájilo v těchto dnech Vysoké Mýto i obnovu Masarykových sadů. Také zde jsou v plánu především úpravy zeleně.

Masarykovy sady patří mezi významné parky v centru Vysokého Mýta. Rozprostírají se kolem husitského kostela.

„Neplánujeme žádné zásadní změny. Podobně jako v Jungmannových sadech provedeme hlavně úpravy komunikací a zpevněných ploch. Asfalt a beton nahradíme žulovou dlažbou, která místo sjednotí s centrem města. Prostor doplníme novými lavičkami a oživíme další zelení,“ říká místostarosta Vysokého Mýta Martin Krejza.

Před vchodem do kostela nechá město vydláždit novou žulovou mozaiku, kterou ozdobí okrasná dlažba ze švédského granitu. Štěrkopískový povrch cesty vedoucí napříč parkem nahradí mlatový.

„Necháme zpevnit svah a opravit kamenné zdi pod kostelem. Původní lampy veřejného osvětlení vystřídají nové a k nim přibudou dva reflektory, které nasvítí hlavní průčelí kostela a Vodárenskou baštu. 

Nové lavičky a odpadkové koše doplní originální čtyřmetrový přetočený trám navržený Lukášem Šteflem, který bude sloužit k odpočinku pod Vodárenskou baštou. V lokalitě necháme vysadit záhony růží a trvalek. Trávníky už na jaře rozkvetou tulipány a dalšími cibulovinami,“ dodává Krejza.

Revitalizace prostoru kolem Husova sboru vychází ze studie městského zahradního architekta Lukáše Štefla z roku 2017, která prošla úpravami.

Záměr řeší zejména celkový výraz a funkčnost celého prostoru Masarykových sadů, revitalizaci zeleně a dále například lavičky a další mobiliář.

„Těžiště návrhu tkví v respektování historických souvislostí a významu lokality a současně oživení tohoto prostoru pro soudobého uživatele,“ vysvětlil Lukáš Štefl, který například v archivech vypátral, že za kostelem bývalo možná někdy před sto padesáti lety před založením parku vyhlídkové místo. Také tam stál kulatý altánek, který časem vzal za své.

Dnes je místo zarostlé, ale návrh jako s reminiscencí na původní vyhlídku počítá s kruhovým místem, kde by si lidé mohli posedět a podívat se do kraje. Návrh Lukáše Štefla ještě připomínkovali i obyvatelé města na jeho veřejném představení a definitivní návrh poté zpracovala architektka Lucie Kubínková.

Úpravy začaly už před rokem 2010

Starosta František Jiraský doplňuje, že město začalo okolí hradeb upravovat už před rokem 2010, před pěti lety město nechalo obnovit Botanickou zahradu.

„Úpravy Masarykových sadů budou spíš evolučního charakteru než revolučního. Jako součást nových úprav na náměstí Otmara Vaňorného letos dokončujeme vodní prvek a úpravy kolem něj. Chystáme se ještě v budoucnu na Havlíčkovy sady kolem střední průmyslové a vyšší školy stavební,“ řekl starosta. 

Dodal, že Masarykovy sady slouží hlavně pro tranzit lidí z Pražské ulice na Tyršovo náměstí a dál do ulice Svatopluka Čecha.

„Komunikace jsou tam už špatné, v sadech církev husitská pořádá řadu akcí. Především pro tyto akce to bude přínos. Od úprav si slibujeme, že tam bude chodit více lidí,“ řekl starosta.

Revitalizace Masarykových sadů bude stát asi pět milionů korun. Práce potrvají do konce roku a část zeleně nechá město kvůli blížící se zimě vysázet až na jaře.

Autor: