Výuka i praktická cvičení bez přebíhání, v Plzni staví medicínské centrum

  16:42
Lékařská fakulta Univerzity Karlovy začala v Plzni stavět kampus, který vyroste nedaleko fakultní nemocnice na Lochotíně. Ze zhruba deseti míst, kde se nyní studenti učí nebo mají praktická cvičení, se medici stáhnou do jednoho objektu. Univerzitní medicínské centrum bude sloužit pro moderní výuku všeobecného a zubního lékařství.

Vizualizace kampusu pro lékařské obory, který se začal stavět nedaleko Fakultní nemocnice v Plzni na Lochotíně. Hotovo má být za dva roky. | foto: Vizualizace LFUK v Plzni

Zhruba 150 metrů to budou mít studenti plzeňské Lékařské fakulty Univerzity Karlovy z koleje v Bolevecké ulici do hlavní budovy univerzitního kampusu. Říká se mu UniMeC neboli Univerzitní medicínské centrum a začal se budovat kousek od Fakultní nemocnice (FN) v Plzni na Lochotíně.

Dokončen má být za dva roky. Přijde na 1,5 miliardy korun a přispěje na něj Evropská unie.

„Po dokončení kampusu získá plzeňská lékařská fakulta po více než 75 letech sídlo projektované přímo pro moderní výuku všeobecného a zubního lékařství,“ uvedl děkan fakulty Jindřich Fínek při slavnostním poklepání na základní kámen.

Budování kampusu začalo první etapou v roce 2012. Na adrese aleje Svobody vedle lochotínského areálu FN vyrostly tři nové objekty – sídlo pro pět teoretických ústavů fakulty včetně posluchárny pro 200 lidí a dvě budovy Biomedicínského centra.

První etapa dokončená v roce 2016 zahrnovala investice do budov a přístrojů ve výši 462 milionů korun, takže pokud druhá etapa dodrží rozpočet, bude celý lékařský kampus stát dvě miliardy korun.

Právě na rozpočet upozornil vybranou firmu Gemo rektor Karlovy univerzity v Praze Tomáš Zima. „Chtěl bych firmě popřát dodržení rozpočtu, žádné vícepráce nebudeme platit,“ sdělil s připomínkou, aby si firma dala pozor, protože na jednoho zhotovitele stavby bude univerzita podávat žalobu.

Vizualizace kampusu.

Připomněl i příhodu s firmou Zlínstav, která také chtěla peníze navíc. „A univerzita rozhodla, že nedostane nic,“ dodal Zima kousek od místa, kde bude stát hlavní budova.

V ní vzniknou tři posluchárny, 23 praktikáren a seminárních místností, pět vyšetřoven a ambulancí, 29 laboratoří, simulační centrum, dále studovny, pracovny, šatny nebo garáže. Do nového areálu se přesune i děkanát, knihovna, vznikne tu menza a další zázemí pro studenty a pedagogy.

V budoucnu se počítá s výstavbou sportovní haly včetně sídla Ústavu tělesné výchovy, který jako jediný zůstane mimo nový kampus.

Vybudování UniMeCu bude mít pro mediky jednu velkou výhodu, ze zhruba deseti míst, kde nyní probíhá výuka či praktická cvičení, se stáhnou do jednoho objektu. A jak říká děkan Fínek, už nebudou v prvním ročníku potřebovat mapu či navigaci.

„Sídlíme totiž na mnoha místech v Plzni, v Procháskově pavilonu, který byl postaven v roce 1928 jako dětský domov, dále je to Pavlovův ústav, kde bývala rolnická škola, nemocnice na Borech je bývalá nemocnice Františka Josefa postavená v roce 1912, Šafránkův pavilon byla krajská politická škola, děkanát v Husově 3 sloužil za války vedení NSDAP. Dále sídlíme i v historických vilách, které dostala fakulta po vyhnaných židovských obyvatelích,“ vyjmenoval Fínek.

Velké budovy by měla škola prodat, ve vilách by ráda vybudovala luxusní bydlení pro hostující profesory.

Rektor Zima upozornil na nezbytnost UniMeCu i kvůli zvyšujícímu se počtu studentů. „V souladu s nařízením vlády přijala totiž letos Lékařská fakulta v Plzni na obor všeobecné lékařství v češtině na 300 studentů, což je o 50 více než vloni,“ sdělil rektor univerzity, pod kterou spadají kromě plzeňské fakulty ještě tři lékařské fakulty v Praze a ta v Hradci Králové. V plzeňské studují zhruba dva tisíce budoucích lékařů.