Lyžování ČR 2024

Mrázek a Rittich čarovali v brance, zářili také Pastrňák s Voráčkem

Zneškodnil 43 střel a dlouho držel čisté konto, ale nakonec David Rittich z Calgary kousal porážku ve Winnipegu 1:2 v prodloužení. Petr Mrázek si naopak připsal druhou nulu v ročníku a stal se první hvězdou zápasu, ve kterém kryl 32 střel Chicaga a dovedl Carolinu k vítězství 4:0. Jakub Voráček podpořil gólem a dvěma asistencemi výhru Philadelphie 7:4 nad Columbusem. Boston zdolal St. Louis 3:0 i díky brance Davida Pastrňáka.

Petr Mrázek proti Chicagu
zdroj: ČTK/AP autor: Karl B DeBlaker

Carolina - Chicago 4:0

Mrázek po počátečním pravidelném střídání s Jamesem Reimerem nastoupil v brankovišti Hurricanes potřetí za sebou. V sedmém vystoupení v ročníku se dočkal svého pátého vítězství. Čisté konto vychytal také v úterý 15. října, kdy pomohl 31 zásahy k výhře v Los Angeles 2:0.

Minulý týden v pátek Mrázek v Anaheimu po čtyřech inkasovaných gólech za stavu 0:4 po druhé třetině střídal a Carolina nakonec prohrála 2:4. Ve čtvrtek nezabránil bývalý gólman Detroitu a Philadelphie prohře v Columbusu 3:4 v prodloužení.

Při návratu domů po sérii čtyř utkání Caroliny venku si ale Mrázek vychutnal další podařený večer jako v úvodu sezony. Hurricanes dostal do vedení v páté minutě v přesilové hře Andrej Svečnikov a 46 sekund před koncem druhé třetiny zvýšil Nino Niederreiter.

Ve 44. minutě využil další přesilovku Jordan Staal a 71 vteřin před koncem se prosadil podruhé Svečnikov. V souboji čtyř českých hokejistů se spolu s Mrázkem radoval z výhry Martin Nečas. Útočníci Blackhawks David Kämpf a Dominik Kubalík museli strávit už čtvrtou prohru za sebou.

Winnipeg - Calgary 2:1 v prodloužení

Utkání Calgary s Winnipegem se hrálo pod širým nebem na Mosaic Stadium, určeném pro utkání amerického fotbalu týmu Saskatchewan, a do hlediště se vměstnalo 33 518 diváků. Na tribunách sledovali skvělý výkon Ritticha, který inkasoval poprvé až v 56. minutě z hole Joshe Morriseyho. Vyrovnaný duel rozhodl v čase 63:04 z brejku Bryan Little.

"Cítil jsem, že se před zápasem každý trochu obával, jaké budou podmínky. Ale vyšlo to skvěle," uvedl autor vítězného gólu. "Led byl dobrý. Nepříjemné bylo, když hráči vyhazovali puk z pásma a puk se ocitl ve vzduchu, ale dalo se to. Byla to zábava," prohlásil Rittich.

Calgary vedlo od 35. minuty trefou Eliase Lindholma, ale Winnipeg od třetí třetiny převzal iniciativu a přestřílel soupeře včetně prodloužení 19:4. "Ve třetí třetině byli trochu lepší než my. V prodloužení jsme nezareagovali dobře na jejich přechod přes útočnou modrou čáru, dostali se do přečíslení dva na jednoho a sehráli to dobře," dodal Rittich.

Colorado - Anaheim 2:5

Poprvé v sezoně nastoupili v jeden hrací den všichni tři čeští gólmani, Pavel Francouz si ale ve třetím startu v ročníku připsal první prohru. Plzeňský rodák inkasoval už v úvodní minutě, chytil 22 z 26 střel a s Coloradem doma prohrál s Anaheimem 2:5.

"Rozhodlo, že jsme nebyli od začátku zápasu připravení na hokej vysoké úrovně. Špatně jsme nakládali s pukem, ze ztrát jsme soupeře pouštěli do přečíslení. Málo jsme bruslili a nedostupovali jsme tak hráče. Vytvořili si dost šancí na to, aby dali v úvodní třetině dvě branky," řekl trenér Colorada Jared Bednar.

Jeho svěřenci v dalším průběhu utkání snížili na 1:2 a 2:3, ale čtvrtý gól dostal Francouz z dorážky a pátý padl do prázdné branky při power-play.

Philadelphia - Columbus 7:4

Voráček otevřel v patnácté minutě skóre zápasu, když střelou z úhlu k bližší tyči překvapil gólmana Joonase Korpisala. Poté se kladenský odchovanec zasloužil o vyrovnání na 2:2, jeho chytrou přihrávku zužitkoval James van Riemsdyk a střílel do prázdné branky.

Philadelphia zápas strhla na svou stranu až v závěrečných deseti minutách, ve kterých otočila z 2:4 na 7:4. U vyrovnávacího zásahu na 4:4 si připsal druhou asistenci Voráček.

Boston - St. Louis 3:0

Boston se utkal se St. Louis poprvé od rozhodujícího sedmého zápasu finále loňského ročníku a k výhře nad obhájcem Stanleyova poháru ho nasměroval Pastrňák. Český útočník dal první gól zápasu v 15. minutě, když se prosadil v přesilové hře střelou bez přípravy z levého kruhu.

Havířovský rodák si s jedenácti trefami upevnil první místo v tabulce střelců NHL, druhý Alexandr Ovečkin na něj ztrácí dva góly. Pastrňák bodoval poosmé v řadě a během série nasbíral 18 bodů (11+7). V polovině utkání zvýšil Anders Bjork a vítězství Bostonu zpečetil Brandon Carlo v závěru při power-play.

Z českých hráčů se do statistik zapsal ještě Ondřej Palát. Český útočník přihrál na jeden gól Tampy Bay, která doma podlehla Nashvillu 2:3 v prodloužení.

Výsledky NHL

Carolina - Chicago 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Branky: 5. a 59. A. Svečnikov, 40. Niederreiter, 44. J. Staal. Střely na branku: 31:32. Diváci: 15.738. Brankář Petr Mrázek (Carolina) odchytal celý zápas, z 32 střel neinkasoval a měl úspěšnost zákroků 100 procent. Hvězdy zápasu: 1. Mrázek, 2. A. Svečnikov, 3. Niederreiter (všichni Carolina).

Boston - St. Louis 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky:
15. Pastrňák, 30. Bjork, 60. Carlo. Střely na branku: 24:26. Diváci: 17.193. Hvězdy zápasu: 1. T. Rask, 2. Pastrňák, 3. Chára (všichni Boston).

Montreal - Toronto 5:2 (2:1, 0:1, 3:0)
Branky:
13. a 48. Drouin, 8. Gallagher, 41. Armia, 52. Suzuki - 20. Muzzin, 26. A. Johnsson. Střely na branku: 38:31. Diváci: 21.302. Hvězdy zápasu: 1. Drouin, 2. Armia, 3. Gallagher (všichni Montreal).

Tampa Bay - Nashville 2:3 v prodl. (0:1, 2:0, 0:1 - 0:1)
Branky:
21. Stamkos (Palát), 30. T. Johnson - 15. Järnkrok, 55. Josi, 64. Ellis. Střely na branku: 30:40. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Ellis, 2. Josi (oba Nashville), 3. Stamkos (Tampa Bay).

Philadelphia - Columbus 7:4 (1:1, 1:2, 5:1)
Branky:
38. a 53. J. Van Riemsdyk (na obě Voráček), 15. Voráček, 51. Gostisbehere, 55. K. Hayes, 59. Raffl, 60. Konecny - 18. a 39. Jenner, 23. Dubois, 43. J. Anderson. Střely na branku: 46:26. Diváci: 17.840. Hvězdy zápasu: 1. J. Van Riemsdyk, 2. K. Hayes, 3. Voráček (všichni Philadelphia).

Dallas - Pittsburgh 0:3 (0:0, 0:0, 0:3)
Branky:
48. Kahun, 50. Rust, 59. B. Tanev. Střely na branku: 25:27. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Murray, 2. Rust, 3. Kahun (všichni Pittsburgh).

Minnesota - Los Angeles 5:1 (1:0, 1:1, 3:0)
Branky:
6. Mayhew, 38. E. Staal, 41. Eriksson Ek, 47. Koivu, 53. Spurgeon - 25. B. Hutton. Střely na branku: 27:31. Diváci: 19:32. Hvězdy zápasu: 1. Dumba, 2. Stalock, 3. Eriksson Ek (všichni Minnesota).

Colorado - Anaheim 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)
Branky:
26. Donskoi, 42. MacKinnon - 1. Henrique, 13. Rowney, 29. Getzlaf, 47. Comtois, 58. Silfverberg. Střely na branku: 37:27. Pavel Francouz odchytal za Colorado 59:08 minuty, inkasoval čtyři branky z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 84,62 procenta. Diváci: 18.039. Hvězdy zápasu: 1. R. Miller, 2. H. Lindholm (oba Anaheim), 3. MacKinnon (Colorado).

Winnipeg - Calgary 2:1 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky:
56. Morrissey, 64. Little - 35. E. Lindholm. Střely na branku: 45:30. David Rittich odchytal za Calgary celé utkání, inkasoval dvě branky z 45 střel a úspěšnost zásahů měl 95,56 procenta. Diváci: 33.518, hráno pod širým nebem na Mosaic Stadium v Regině. Hvězdy zápasu: 1. Little (Winnipeg), 2. Rittich (Calgary), 3. Morrissey (Winnipeg).